Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Alpy

Alpy jsou s rozlohou zhruba 180 000 km² více než dvakrát větší v porovnání s Českou republikou. Takový prostor, který má navíc délku kolem 1200 kilometrů, dává možnost vyniknout snad všem „atrakcím“, které může horské prostředí nabídnout.

„Horský zábavní park Alpy“ se rozkládá na území sedmi států. Jmenovitě jsou to Francie, Německo, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Rakousko, Itálie, Slovinsko. Důležitějším členěním je však to přírodní, které díky řekám Rýn, Liro a Mera, dělí Alpy na východní a západní část.

 Mont Blanc a jeho ledovce v zapadajícím slunci Mont Blanc a jeho ledovce v zapadajícím slunci

Priel-SchutzhausPriel - Schutzhaus (1420 m) v Rakousku

DomDom ve Švýcarsku - jedna z mnoha čtyřtisícovek

Z pohoří roste více než 80 čtyřtisícovek, z nichž nejvyšší je slavný Mont Blanc (4810 m). Vrcholy nejsou jediným lákadlem tohoto pohoří. Zrcadlová jezera, divoké řeky, mohutné ledovce, skalní stěny nebo rozlehlé zelené louky jsou jen některými z mnoha důvodů k návštěvě Alp.

Pokud však chcete Alpy vychutnat „tak nějak“ v klidu, vyhněte se známým místům a zamiřte spíše do zapadlých dolin, kde nejsou asfaltové cesty, horské chaty, hotely nebo turistická odpočívadla. Právě v těchto místech můžete narazit na pohostinnost lidí, kterou oplývá například Kavkaz.

Jste-li milovníci běhu, poradíme, jak na běhání v zahraničních horách na SvetBehu.cz.


Výstup na nejvyšší vrchol Evropy normálkou - Mont Blanc

Výstup na nejvyšší vrchol Evropy normálkou - Mont Blanc

Za krásnými velehorskými zážitky není vždy nutné opouštět starý kontinent. Přečtěte si o výstupu na nejvyšší horu západní Evropy Mont Blanc standartní výstupovou cestou.

Nejtěžší trek ve Francii - Tour de Oisans

Nejtěžší trek ve Francii - Tour de Oisans

Masív Écrins v Dauphineských Alpách můžeme s klidným svědomím nazvat západoevropským Kavkazem. Najdeme zde vysoké majestátní štíty sevřené ledovcovými krunýři, neobyčejně krásná zelená údolí, jezera i hučící řeky.

Výstup na nejvyšší vrchol Rakouska - Grossglockner

Výstup na nejvyšší vrchol Rakouska - Grossglockner

Grossglockner je nádhernou dominantou rakouských Alp a pro vyznavače VHT se jedná o povinný dílek z alpské maturity.

Rakouské cyklostezky

Rakouské cyklostezky

“Gemütlichkeit”, jedinečný rakouský výraz pro spojení srdečnosti, pohody a přátelství. Připojí-li Rakušané k této své jedinečnosti svou bezbřehou pečlivost zaměřenou na infrastrukturu cyklostezek a vybavenost jejich okolí, jsou pak výletníci zváni do země zaslíbené MTB, cyklistice, ale hlavně pohodové cykloturistice. Podniků s vlaječkou nesoucí nápis “Radfreundlich”, doslova „ke kolu přátelský“ každým rokem přibývá.

Pokoření grossglocknerské panoramatické silnice na kole

Pokoření grossglocknerské panoramatické silnice na kole

Je časné ráno a my pomalu šlapeme do pedálů údolím řeky Möll. Při putování podél řeky Drávy (Drau) jsme se nechali zlákat dobrou předpovědí počasí a rozhodli se pro "malou" odbočku - láká nás Großglocknerská silnice, 65 let starý technický unikát své doby, který slibuje nádherné výhledy na okolní štíty i samotný Großglockner, nejvyšší horu Rakouska (3.798 m).

Túra z Maurachu na Gschöllkopf v Tyrolsku

Túra z Maurachu na Gschöllkopf v Tyrolsku

 

Ať už patříte mezi milovníky vodních sportů, horské turistiky či jen povalování na pláži a opalování se, je největší jezero Tyrolska – Achensee lokalitou přímo pro vás. A výšlap z Maurachu na Erfurter hütte je perlou této oblasti.

Výstup na čtyřtisícovku Allalinhorn ve Walliských Alpách

Výstup na čtyřtisícovku Allalinhorn ve Walliských Alpách

Jedna z těch lehčích čtyřek ve Švýcarsku.

Výstup na Grossglockner ze severu, Pallaviciniho kuloárem

Výstup na Grossglockner ze severu, Pallaviciniho kuloárem

Úvod do alpského lezení, i tka by se dala nazvat klasika s názvem Pallaviciniho kulor, která vede ze severní strany nejvyššího vrcholu Rakouska.

Haute Route: z Chamonix do Zermattu na lyžích

Haute Route: z Chamonix do Zermattu na lyžích

Za námi se vine početný had skialpinistů, kteří vyrazili až po nás. Svah je stále strmější a strmější. V jednom traverzu pode mnou odjíždí kus deskového odtrhu sněhu. Zvyšujeme opatrnost. Paprsky slunce zalily všechny alpské vrcholy široko daleko a my se ocitáme v alpském ráji.

Jungfrau: z Konkordiaplatz na Finsteraarhorn

Jungfrau: z Konkordiaplatz na Finsteraarhorn

Konečně stojíme na vrcholu Finsteraarhornu (4274 m). Vrchol, který dokáže zastavit dech, jen při pohledu na něj. Na chvilku přestalo i foukat, a my se kocháme tou sněžnou krásou Bernských Alp. Jsme opojeni a šťastni, ale zároveň si uvědomujeme, že cesta pro nás končí až na chatě.


RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz