Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz Outdoorforum SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Alpy

Alpy jsou s rozlohou zhruba 180 000 km² více než dvakrát větší v porovnání s Českou republikou. Takový prostor, který má navíc délku kolem 1200 kilometrů, dává možnost vyniknout snad všem „atrakcím“, které může horské prostředí nabídnout.

„Horský zábavní park Alpy“ se rozkládá na území sedmi států. Jmenovitě jsou to Francie, Německo, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Rakousko, Itálie, Slovinsko. Důležitějším členěním je však to přírodní, které díky řekám Rýn, Liro a Mera, dělí Alpy na východní a západní část.

 Mont Blanc a jeho ledovce v zapadajícím slunci Mont Blanc a jeho ledovce v zapadajícím slunci

Priel-SchutzhausPriel - Schutzhaus (1420 m) v Rakousku

DomDom ve Švýcarsku - jedna z mnoha čtyřtisícovek

Z pohoří roste více než 80 čtyřtisícovek, z nichž nejvyšší je slavný Mont Blanc (4810 m). Vrcholy nejsou jediným lákadlem tohoto pohoří. Zrcadlová jezera, divoké řeky, mohutné ledovce, skalní stěny nebo rozlehlé zelené louky jsou jen některými z mnoha důvodů k návštěvě Alp.

Pokud však chcete Alpy vychutnat „tak nějak“ v klidu, vyhněte se známým místům a zamiřte spíše do zapadlých dolin, kde nejsou asfaltové cesty, horské chaty, hotely nebo turistická odpočívadla. Právě v těchto místech můžete narazit na pohostinnost lidí, kterou oplývá například Kavkaz.

Jste-li milovníci běhu, poradíme, jak na běhání v zahraničních horách na SvetBehu.cz.


Výstup okruhem na Vídeňský Sněžník - Schneeberg

Výstup okruhem na Vídeňský Sněžník - Schneeberg

Jen pár desítek kilometrů jihozápadně od Vídně naleznete nejvýchodnější alpskou dvoutisícovku, Schneeberg (2 076 m). Vídenský Sněžník (jak je název Schneebergu někdy překládán) je zároveň nejvyšším vrcholem Dolního Rakouska a stejnojmenného pohoří.

Výstup na chatu Alois-Günther-Haus na vrcholu Stuhlecku

Výstup na chatu Alois-Günther-Haus na vrcholu Stuhlecku

U nejvyššího vrcholu Fischbacherských Alp, s jedinečným výhledem na panorama Schneealpe, Raxalpe a Schneebergu, je téměř celoročně v provozu jedna z chat rakouského alpského svazu Alpenvenverein, sekce Edelweiss.

Túra nekonečnými rovinami Oetztálských Alp na sněžnicích či skialpech

Túra nekonečnými rovinami Oetztálských Alp na sněžnicích či skialpech

Pokud vás lákají dlouhé roviny polárních expedic, ale nemáte víc jak 4 dny volna, potom se můžete vydat na skialpy třeba do rakouského Kaunertalu na rozlehlý ledovec Gepatschferner.

Výstup na Jof di Montasio ze severu

Výstup na Jof di Montasio ze severu

Italské Julské Alpy nepatří mezi nejvyšší podcelky tohoto evropského pohoří, avšak nabízejí nádherné túry jako je například ta na Jof di Montasio. Vrchol navíc trůní nad třemi dolinami – Saisera, Val Dogna a Canale de Raccolana, což znamená nádherné výhledy do okolí.

Výstup na Hochkönig

Výstup na Hochkönig

Rakouský vrchol Hochkönig znamená doslova „vysoký král“ a po osobní zkušenosti s horou můžu tento název jen potvrdit. Výstup stojí za to!

Výstup na Grosser Priel od Prielschutzhausu

Výstup na Grosser Priel od Prielschutzhausu

Možná už dlouho přemýšlíte, že byste zkusili konečně taky nějakou tu „ferratu“, o níž vaši kamarádi-horalové tak často povídají. Ve vašem hledáčku by určitě neměla chybět krásná, trochu těžší cesta v rakouských horách Totes Gebirge.

Výstup na Monte Tremalzo

Výstup na Monte Tremalzo

Zpestřete si dovolenou u jezera Garda relativně náročným, avšak krásným výstupem na dominantu okolí - Monte Tremalzo

Výstup na Jof di Montasio z jihu

Výstup na Jof di Montasio z jihu

Nejvyšší vrchol italských Julských Alp je po boku svého souseda – mohutného vrchu Jof Fuart lákavým cílem. Svou vznešenou krásou trůní nad třemi dolinami – Saisera, Val Dogna a Canale de Raccolana.

Výstup na čtyřtisícovky Castore, Pollux, Lyskamm

Výstup na čtyřtisícovky Castore, Pollux, Lyskamm

Dvojčata Castor a Pollux (italsky Punta Castore a Punta Polluce) jsou dalšími, relativně snadno dostupnými čtyřtisícovkami v hřebeni Penninských Alp.

Největším alpským masivem Monte Rosa na Punta Dufour neboli Dufourspitze

Největším alpským masivem Monte Rosa na Punta Dufour neboli Dufourspitze

Masiv Monte Rosy se svými deseti vrcholy vyšších 4000m představuje největší alpský masiv a kota Punta Dufour je po Mont Blancu nejvyšší horou Evropy.