Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Alpy

Alpy jsou s rozlohou zhruba 180 000 km² více než dvakrát větší v porovnání s Českou republikou. Takový prostor, který má navíc délku kolem 1200 kilometrů, dává možnost vyniknout snad všem „atrakcím“, které může horské prostředí nabídnout.

„Horský zábavní park Alpy“ se rozkládá na území sedmi států. Jmenovitě jsou to Francie, Německo, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Rakousko, Itálie, Slovinsko. Důležitějším členěním je však to přírodní, které díky řekám Rýn, Liro a Mera, dělí Alpy na východní a západní část.

 Mont Blanc a jeho ledovce v zapadajícím slunci Mont Blanc a jeho ledovce v zapadajícím slunci

Priel-SchutzhausPriel - Schutzhaus (1420 m) v Rakousku

DomDom ve Švýcarsku - jedna z mnoha čtyřtisícovek

Z pohoří roste více než 80 čtyřtisícovek, z nichž nejvyšší je slavný Mont Blanc (4810 m). Vrcholy nejsou jediným lákadlem tohoto pohoří. Zrcadlová jezera, divoké řeky, mohutné ledovce, skalní stěny nebo rozlehlé zelené louky jsou jen některými z mnoha důvodů k návštěvě Alp.

Pokud však chcete Alpy vychutnat „tak nějak“ v klidu, vyhněte se známým místům a zamiřte spíše do zapadlých dolin, kde nejsou asfaltové cesty, horské chaty, hotely nebo turistická odpočívadla. Právě v těchto místech můžete narazit na pohostinnost lidí, kterou oplývá například Kavkaz.

Jste-li milovníci běhu, poradíme, jak na běhání v zahraničních horách na SvetBehu.cz.


Alpský výstup na Pyramide du Tacul východní hranou

Alpský výstup na Pyramide du Tacul východní hranou

Skalní útvary v Chamonix nabízejí atraktivní lezení nejen výkonnostním a špičkovým lezcům, ale i pohodářům, kteří si na horolezecké túře chtějí skvěle a bezpečně zalézt na prvotřídní „šamonické“ žule. Užít si tu můžete třeba romantický den, ideální pro lezecké páry.

Výstup na Wildspitze, druhou nejvyšší horu Rakouska

Výstup na Wildspitze, druhou nejvyšší horu Rakouska

Velkého zvoníka, tedy Grossglockner zná asi většina z vás, ale slyšeli jste někdy o druhém nejvyšším vrcholu Rakouska – Wildspitze?

Túra krásnou přírodou podél potoku Limarica v Julských Alpách

Túra krásnou přírodou podél potoku Limarica v Julských Alpách

Potok Limarica pramení vysoko v údolí pod sedlem Vršič, protéká hustým lesem a neproniknutelnými houštinami v údolí a nakonec se vlévá do řeky Soče. Můžeme se vydat proti jeho proudu a objevovat romantická zákoutí v lidmi zapomenutém údolí.

Výstup na Bavški Grintavec od řeky Soča v Julských Alpách

Bavški Grintavec je velmi výrazný vrchol, strmě spadající do údolí Trenta. Při výstupu popsanou trasou je třeba velké vytrvalosti, neboť výškový rozdíl je téměř 2000 m.

Výstup na Velký stůl v Julských Alpách

Takřka uprostřed hřebene Karavanek se tyčí impozantní vápencový kolos, převyšující své horské sousedy o pěkných pár stovek metrů.

Výstup na Narcisovou horu Golico v Karavankách

Vrchol Golica v západní části Karavanek není ani nejvyšší a zdaleka ani nejkrásnější vrchol pohoří. Přesto se jedná o cíl mnoha turistů. Proč?

Výstup na nejzápadnější vrchol Karavanek - Dreiländereck

Výstup na nejzápadnější vrchol Karavanek - Dreiländereck

Vyražte na přehlížený vrchol Dreiländereck neboli Peč s krásnými výhledy na Julské Alpy

Hřebenovka snů - přechod hlavního hřebene Karavanek

Je až s podivem, že tato nádherná trasa nemá žádný oficiální a zastřešující název a není zařazena do nejhezčích hřebenovek v Evropě.

Výstup na Konj přes Velkou Planinu Kamnických Alpách

Výstup na Konj přes Velkou Planinu Kamnických Alpách

Na jaře do vysokých hor vyráží málo lidí. Jejich chyba. Neuvidí úžasně rozkvetlé horské louky ani zbytky sněhu povalující se ve stinných místech, které dělají hory ještě fotogeničtější. Takže pokud máte trochu času, vyjeďte si na víkend do hor!

Výstup na nejvyšší vrchol pohoří Totes Gebirge - Grosser Priel

Výstup na nejvyšší vrchol pohoří Totes Gebirge - Grosser Priel

Vystupte na vápencovou dominantu "mrtvého pohoří" Totes Gebirge - majestátný Grosser Priel.