Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

• KOLUMBIE: HORY A PŘÍRODA

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trek okolo lagun NP Sajama

Trek okolo lagun NP Sajama

Pohodový trek kolem lagun Národního parku Sajama. Zakončený zaslouženým odpočinkem v přírodním termálním bazénku poblíž vesnice Sajama.Altiplano , Bolívie

Název anglicky: Trekking in the National Park Sajama

Základní trasa: Sajama - gejzíry - hranice s Chile - laguna Khasira - laguna Sorapata - laguna Chiar Khota - Aguas Termales - Sajama

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 3

Délka: 41 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI, V

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ano - vstupné do národního parku Sajama 30 Bs (85 kč)

Nejvyšší bod: 5000 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

běžná trekingová výbava, pevné boty, nutné oblečení a spacák do nízkých teplot, mačky a cepín nejsou třeba

Popis:

Národní park Sajama je nejstarší park v celé Bolívii a rozkládá se na ploše 100 000 ha. Zajímavostí zde není jen nejvyšší hora Nevado Sajama, ale především pestrost a vzácnost flóry a fauny (puma, kondor, vikuňa, lama, plameňák). Roste zde také nejvýše položený les světa - stromy queňua (Polylepsis tarapacana).

Z vesnice Sajama se vyrazí po Altiplanu po prašné cestě západním směrem. Krajinu téměř bez stromů zpestřují velká stáda lam a výhled na zasněžené vrcholky Parinacoty a Pomerape. Cca 10 km od vesnice se nachází hned vedle cesty gejzíry, některé z nich dosahují téměř bodu varu, v jiných se lze i vykoupat. Pokračuje se pořád údolím zvolna nahoru, později je nutné najít pěšinu na severním svahu údolí. Vegetace ubývá, vítr často tvoří víry s lávovým pískem. Cedulka v sedle (okolo 5000 m) s nápisem Chile a první nádherná laguna - Khasira, často z části zamrzlá a s mnoha ptáky. Podél jediného potoka vzhůru k laguně Sorapata a po přejití nekonečné sopečné pustiny se objeví i laguna 3. - Chiar Khota, opět s mnoha ptáky a dokonce i výhledem na Sajamu. Následuje už jen sestup údolím, kde se vyplatí si dobře hlídat cestu popř. stopy, protože se zde nachází mnoho skalních stěn a ne vždy je sestup daným místem možný. Pěšina bývá místy velmi málo zřetelná. Po zdlouhavém sestupu se krajina opět mění na rozsáhlou rovinu Altiplana. Na závěr treku je možná koupel v termálním bazénku, odbočka je značena od cesty. Přes den se zde vybírá vstupné (cca 80 kč), voda dosahuje příjemné teploty okolo 35 0C. A po koupeli již zbývá jen posledních 7 km do vesnice Sajama.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Cestou nelze nic dokoupit ani se nikde ubytovat

Přístup na začátek: vesnice Sajama ve stejnojmenném národním parku. 210 km z města Patacamaya. Minibus jede z hlavní ulice Capitol ( ve 13h (cca 70 kč - srpen 2009), ze Sajamy ráno mezi 6. a 7. hodinou. 320 km z La Pazu

Orientační rozpis po dnech:

  1. Sajama - laguna Khasira
  2. laguna Khasira - Altiplana
  3. Altiplana - Sajama

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

výstup na nejvyšší horu Bolívie Sajama, výstup na šestitisícovky Parinacota a Pomerape, procházka k laguně Huanacota


20.04.2012, Dana Růžičková


Diskuse


honza b.
honza b.
Ahoj, je třeba upozornit, že cesta vede podél nevyčištěného a už téměř neoznačeného ZAMINOVANÉHO ÚZEMÍ! Na fotce www.broty.net/kolumbie/sajamaminy.jpg je napravo od laguny, dlouhé prý asi 300 x 50 metrů. Už zde zemřelo několik Bolivijců, kteří mířili do Chile... BUĎTE OPATRNÍ! Dále (podle průvodců ze Sajama) může být velký problém s ilegálním vstupem do Chile. Občas sem jezdí hlídkovat carabineros. Odkaz na mapu dalších zaminovaných území v Chile: http://www.cnad.cl/sitio/educacion%20y%20prevencion/img/tarapaca.jpg.
27. 03. 2013, 04:23:22
Nový odkaz na fotku zaminovaného území: www.honzabrotanek.cz/kolumbie/sajamaminy.jpg zdroj informací: průvodci ve vesničce v Bolívii: výstražné cedule a plot už prý dávno ztrouchnivěly, ještě se dají najít jejich zbytky, nové nestavěli.
22. 09. 2014, 23:09:57
Ahoj, jak je to s pitnou vodou okolo Lagun? Vse s sebou? a co se týká mapy, dá se sehnat přímo ve vesnici Sajama? Dík V.
05. 12. 2013, 13:34:28
Cimi
Cimi
Ahoj, vodu jsme brali z lagun a potoka, před pitím jsme ji chemicky čistili. Takže nebylo potřeba s sebou tahat víc jak litr či dva. Mapa ve vesnici k sehnání nebyla (ani k nahlédnutí). Dostali jsme jen letáček, na kterém byl trek namalován opravdu velmi schématicky. Ještě bych se chtěl Honzy zeptat na zdroj informace o tom minovém poli. Ranger u vstupu do parku nám nic neříkal, žádné výstražné cedule jsme nikde cestou neviděli.
02. 02. 2014, 22:51:04
Díky za info, to je super. Zároveň můžeš(te) potvrdit dopravu z Patacamayi? Pojedeme z La Pazu. A ještě poslední věc - rádi bychom pak zdolali vulkán Acotango, je v Sajame někdo, kdo by nás tam dovedl nebo se musíme dostat až do Putre v Chile? Popřípadě jak je to s dopravou přes hranice? Díky V.
04. 02. 2014, 12:47:44
Minibus z Patacamaye jede denně v 13h. Četl jsem, že když je plný tak i dřív, ale nevypadalo to, že by se to dělo - hodně lidí vystupovalo i nastupovalo i po cestě, tedy snad leda, že by tam byla velká skupina, která by naplnila minibus až do Sajamy. Zpět jede každé ráno v 6, v neděli ve 4 (asi do kostela). K průvodci neporadím, lokální přeshraniční veřejná doprava pokud vím není, busy z La Paz do Aricy jezdí brzy ráno z La Paz, tedy nějak dopoledne kolem Sajamy, možná by se dalo je zastavit, či se do nic dostat aspoň na hranici.
04. 02. 2014, 13:58:11
Libor
Libor
Podle zkušeností s přeshraničními busy mezi Argentinou a Chile bych řekl, že se do nich nastoupit cestou u hranic nedá, pokud to není standardní zastávka. Musejí mít všechny pasažéry na soupisce. Miny jsou na chilské straně hranic s Bolívií na mnoha místech. Viděl jsem i jižně od hlavní silnice (tam, kde je na sever od ní vesnice Parinacota), jak je nedaleko vedlejší cesty zrovna odstraňovali.
05. 02. 2014, 16:21:44
Za dva týdny se chystáme s kamarádkou na tento trek.. Chci se zeptat, má někdo nějaké novější informace o těch minách tam? Hrozí stále nebezpečí?
24. 06. 2015, 01:54:54
My se na něj chystáme příští rok :)
24. 06. 2015, 11:55:47
Honza
Honza
Ahoj. Chtěl bych se zeptat jestli je možné pro výstup na Nevado Sajama zapůjčení vybavení (cepín, mačky) přímo ve vesnici Sajama??? Díky za odpověď a rady, Honza
13. 07. 2015, 08:13:58
Pepa
Pepa

Čau.

Půjčení výbavy v osadě Sajama je možný, hned zkraje je velkej hotel, kde má týpek spoustu lezeckýho haraburdí.

S vodou jsme problém neměli, když nebyl potůček, filtrovali jsme vodu z kačáků.

Jo a na minu jsme nešlápli... :-)

19. 07. 2016, 00:07:57

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ