Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• NAŠE HORY: TÚRY A VÝLETY

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Tipy na výlet: Gory Stolowe v Polsku

Tipy na výlet: Gory Stolowe v Polsku

Nevíte co přes víkend dělat? Co takhle jediné pohoří v Polsku Góry Stolowe? V tomto článku naleznete pár tipů na to, za čím se v této oblasti vydat.Góry Stolowe jsou jediným pohořím, které leží většinou své rozlohy na území našich severovýchodních sousedů. Poláci se o ně podle toho starají. V roce 1993 byla oblast, čítající 63 kilometrů čtverečních, vyhlášena Národním parkem.

Svého „bratříčka“ mají Góry Stolowé i u nás v podobě sousední CHKO Broumovsko. Obě oblasti jsou podobného rázu. Tedy skalnaté svahy a skalní města, která vyrůstají z křídových pískovců. Typické jsou pro Broumovsko Adršpašské skály, více tady.

Kde se Gory Stolowe nachází?

Najdete ji cca 60 kilometrů severovýchodně od Hradce Králové. Stejně jako v článku o Orlických horách, to mají obyvatelé našich největších měst respektive Brna, Ostravy a Prahy stejně daleko (cca 200 km). Takže většina z vás je tam do tří hodin jízdy autem.

Pět tipů na místa, která stojí za návštěvu

1) Bludné skály (Błędne Skały) - Zajímavě se příroda vyřádila na tomto místě. Díky bohu za to! Zvětráváním pískovce se vytvořilo kamenné bludiště. Tvoří tak jakési skalní město ve výšce 852 metrů. Pokud chcete vědět více (příjezd, přístup atd.) podívejte se tady.

2) hora Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki) - Tento vrchol dosahuje výšky 919 metrů. Není to žádný obr, naštěstí svoji výšku dohání prostřednictvím skalních útvarů, které připomínají zvířata (velbloud, slon, opice, pes, želva, sova atd.). Hora vypadá z dálky nepřístupně, protože ji ze všech stran „chrání skalní stěny“. To ji dodává vzhled jakéhosi kamenného kvádru. Naštěstí to s tou nepřístupností není tak úplně pravda a i méně zdatný turista si může dopřát krásného vrcholového výhledu do okolí.

Pokud budete chtít stanout na této hoře, tak svoji „pouť“ začněte v obci Radkow. Odtud se vydáte po žluté turistické značce a později se napojíte na modrou. V závěru cesty je naučná stezka a mnoho vyhlídkových míst. Odpočinout si můžete ve vrcholové chatě. Možno je jít i z obce Karlow.

Za zmínku stojí také trhliny Peklo a Čertovská kuchyně. První ze jmenovaných je hluboká dvacet metrů a sníh tam někdy můžeme vidět i v červenci, protože roklina má vlastní mikroklima.

3) Bazilika Matky Boží - Stavba se nachází ve vesnici Vambeřice (Wambierzyce). Historie místa, kde tato barokní stavba stojí, sahá až do 13. století. Tehdy tady byla vystavěna dřevěná kaple, která vydržela až do 18. století, než ji nahradila současná bazilika.

Zajímavostí je, že Vambeřicím se říká Slezský Jeruzalém a schody vedoucí ke vchodu v sobě nesou zvláštní symboliku. Je jích 57 (9 - počet andělských chórů + 33 - věk Ježíše Krista v okamžiku ukřižování + 15 - věk Panny Marie v okamžiku početí Ježíše Krista).

4) Žabí muzeum v lázních Kudowa Zdroj – Městečko neleží přímo v Národním parku, ale cca půl kilometru za ním. V muzeu je k vidění na 3000 exponátů umělých žab ze všech kontinentů (20 států). Žáby jsou vyhotoveny z mnoha materiálů a zabudovány v různých předmětech (mýdlo, popelník, brýle atd.). Muzeum však není jen pro pobavení, můžete se dozvědět i informace o životním cyklu a anatomii těchto zajímavých tvorů. Další místo, které v Kudowa Zdroj můžete navštívit je zmíněno v tomto článku (bod č. 5).

5) Skalne Grzyby - Jedná se o skupinu skal, které „dorůstají“ zajímavých tvarů a připomínají hřiby, zvířata a mosty (většina z nich má svůj specifický název). Tuto podobu získaly působením eroze. Pokud chcete tento přírodní úkaz vidět, tak jedna z variant je vyjít z Vambeřic. Tady budou ukazatele na stezku, která vás provede přes vrchol Pielgrzym, ze kterého se naskytnou zajímavé výhledy. Okruh končí opět ve Vambeřicích.

O Velkém Batorovském rašeliništi bych se rád zmínil, ale bohužel je momentálně zavřené. Pokud máte jiné informace, dejte mi prosím vědět na mail honza@pohora.cz


15.02.2012, Jan Haráč


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů