Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

• outdoorforum: diskuse o vybavení

Trénink, příprava, přežití, praktické rady, horolezecká metodika, zdraví

Dezinfekci vody používají chlapi, ženské nebo je to úplně jedno?

Petr
Petr
Dobrý den všem, chtěl bych jen upozornit na Aquasteril Tramp. Český výrobek, balení vystačí na 500 l vody, cena kolem 400 Kč a je mnohem rychlejší než Sanosil, voda je pitná po hodině, bez pachuti. Používám ho už léta a nic jiného už bych nevozil.
17. 12. 2013, 14:00:28
V partě, ve které jezdíme na hory a na cesty, máme zastoupeno většinou obojí a jak už to tak bývá, každé má "svoje" - na Sanosilu se mi líbí, že je bez "pachuti", jen se nakape, jednorázově. Delší doba čekání je samozřejmě mínusem, ale nikoli překážkou. Naopak Aquasteril, který mám já, je rychlejší ("pouze" hodina času, avšak je nutné aplikovat druhé činidlo, jinak je voda nepitelná..), ale že je voda zcela bez pachuti, to zase až tak nesouhlasím - chlorový "ocas" je mnohdy z lahve cítit, neodhadne-li se množství druhého činidla, a ve vodě zůstane zvláštní pachuť .. to lze ale zahnat vsypáním nějakého vitamínu -- ve výsledku je to tedy pro mne, na bázi osobní zkušenosti, pro oba přípravky 50:50.
17. 12. 2013, 22:08:16
ToM
ToM
Mnohem rychlejsi 30-60 sec VS X hodin u chemickych cisticu. Proto snadnejsi a praktictejsi je pouzit UV-zaric. napr http://www.steripen.cz
20. 12. 2013, 12:10:32
Libor
Libor
Mám stejnou zkušenost jako Petr. UV-zářič je výborný, ale je to větší investice - min. 2000 nebo 2700 Kč podle typu. Jen jeden pro skupinu lidí na delším treku bez možnosti nabití nemá dostatečnou kapacitu baterie. Převařovat vodu na pití na treku, jak se píše v článku, snad už dnes nikdo trochu uvažující nemůže dělat.
21. 12. 2013, 00:44:55
Po doporučení mého dědečka, který dělal ve vodárně používám SAVO na studny. Tentýž přípravek se používal pro desinfekci vody v řádu po desítky let je vysoce účinný a jsme na něj zvyklí. Jeho cena je naprosto zanedbatelná, stačí pár kapek na litr a nechat 15 min vyprchat.
24. 12. 2013, 13:38:24
Filip
Filip
Steripen (UV-lampa) funguje skvěle,je dobře řešený ale je to křehká technika. Stačí málo,a jste bez pitné vody (mluvím z vlastní zkušenosti). Savo za 15min nevyprchá. Pro dezinfekci vovodních vod se používá právě proto,že ve vodě vydrží tak dlouho. Pokud ho chcete z vody odstranit,tak vodu musíte prohnat aktivním uhlím (akvaristi ho používají do filtrů,nebo filtr Oasa) nebo přidat thiosíran sodný,thiosulfát sodný (KATADYN MICROPUR Antichlorine),atd. Rozhodně bych doporučil Vodní gravitační filtr SAWYER Complete 2 Litre Water Filtration Systém. Používá mikrovlákna (jako umělé ledviny) - voda projde,skoro nic jiného ne (učinnost je 99,999...%). Garantovaná životnost 3 000 000 litru. Ale stojí 5 000. Pak je ještě Lifestraw,který také používá mikrovlákna,funguje jako brčko,vydrží asi 1000 litrů a stojí do 700kč. Řekl bych,že sanosil je uplně perfektní. To čekání 4 hodiny na vodu z pramene - zákal ve vodě snižuje ůčinnost (všechen ten život ve vodě,který chceme sanosilem zničit,použije častečky znečištění jako štít),takže pokud vodu předfiltrujete (filtrační vata - opět u akvaristů,aktivní uhlí...),můžete pít už za 30min. Na dávkování pomocí kapání se nedá spoléhat. Já tu kapací zátku vždy sundavám a používám radši injekční stříkačku.
24. 07. 2015, 19:12:33
Marek Hamil
Marek Hamil

Dobrý den,

o filtraci jsem našel zajímavý článek zde - http://www.crystalis.cz/jak-muze-pomoci-filtr-na-vodu

19. 01. 2017, 14:56:56

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze