Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

• outdoorforum: diskuse o vybavení

Trénink, příprava, přežití, praktické rady, horolezecká metodika, zdraví

Mýtus o první pomoci — Dusí se! Prořízneme mu krk a strčíme tam brčko

Joj
Joj
Na takovémhle serveru mi ten článek přijde napsaný dost nevhodným způsobem. Pokud se někdo bude dusit kdesi daleko od civilizace, je malá šance, že tam bude něco na intubaci. Nikde není zmíněno, koho zachraňujeme, ale je vysvětleno, jak ho máme zachraňovat - co když se dusí z naprosto jiné příčiny než je předmět v dýchacích cestách? To mu hodně pomůže, když ho budeme mlátit do zad. A takových příčin je celkem dost. Pobodání od hmyzu, alergická reakce ... A vysvětlujte pak jeho rodině, že řezat do krku se nemá. Myslím, že by bylo vhodnější vysvětlit, kdy se to dělat má (v krajním případě a jako poslední pokus o záchranu), než že se to dělat nemá. A také myslím, že jen naprostý ignorant je schopný přeřezat tepny na krku namísto otevření dýchacích cest. A i kdyby to tak nakonec dopadlo - když ten člověk umírá a není jiné pomoci, co se dá ještě zkazit?
22. 05. 2014, 21:21:30
Dobrý den, Joj, děkuji za Váš příspěvek. Naším záměrem rozhodně není psát články, které se budou tvářit rádoby extrémně a survival, těch je plný internet, první pomoc by neměla být pomocí poslední. S tím, že kdesi od civilizace nebude k dipozici nic k intubaci souhlasím. Avšak pokud se budeme bavit o extrémně extrémním řešení, když si hledíme se smrtí do očí, jak zmiňujete na konci článku, raději bych se o ni pokusil. Čím? Napadá mě hadička od Camel-bagu a uchýlil bych se k tomuto z jednoduchého důvodu – nedá se toho pokazit tolik, jak pokusem o amatérskou tracheostomii. Věřím, že ignorant nejste, ale protnout některou z větve přední krční žíly je velice snadné, stejně jako přetít můstek štítné žlázy a další struktury. Pokud jste tracheostomii netrénoval na mrtvých či modelech, neuchylujte se k tomuto řešení, ať pak rodině nemusíte vysvětlovat, že jste jim podřízl dítě. Pravděpodobně onen mediální tlak vede lidi k pocitu, že na tomto úkonu nic není, ale je a patří do rukou odborníků. Z článku jasně vyplývá, že se jedná o pomoc od cizího tělesa v dýchacích cestách, ne alergické reakci. Pokud by se o ni jednalo, snažme se do člověka, ještě něž oteče tak, aby nemohl polykat, dostat nějaké antihistaminikum – to v lékárničce být v horách musí. A pak, lidé, kteří trpí takovýmito silnými alergickými reakcemi, nosívají u sebe adrenalinová pera (Epi-Pen / Ana-Pen), jedná se autoinjektory, které může jiná osoba celkem pohodlně aplikovat do stehenního svalu. Omlouvám se za ostřejší tón odpovědi, ale pokus o tracheostomii není pokusem o záchranu, ale pokusem o vraždu - v rukách laika, samozřejmě :-)
23. 05. 2014, 23:38:14
Joj
Joj
Ten článek mi prostě přišel od extrému k extrému - dělat -> nedělat. Naprosto mi tam chybělo poučení, které v takových článcích má být. Jenže v článku je např. podnadpis "Proč to nefunguje?" - z toho lze vyvodit, že to nefunguje, což není pravda. Existuje mnoho situací, kdy to prostě jinak nepůjde (jak sám píšete níže, intubace není tak úplně jednoduchá i když to člověk umí). Je plno lidí, kteří o alergii vůbec neví a být daleko od civilizace není nic extrémního. Stačí zajet na houby někam do lesa a záchranka do 20 (nejspíš ani 30) minut nedorazí. Já nerozporuji podstatu článku, kdy autor chce dát jasně najevo, že každému, kdo chrchle nemáme rozpárat hrdlo. Ale obsah toho článku vede naprosto někam jinam a navíc se věnuje jen jednomu z několika problémů - předmět v dýchacích cestách. A ostatní problémy bez jakékoliv zmínky ignoruje.
24. 05. 2014, 10:02:13
Ještě dovětek, aby nedošlo k mýlce. Sací hadička od Camel-bagu se rozhodně použít nedá, není k tomu uzpůsobená – nemá balónek (obturační manžetu), není dostatečně pevná a k zavedení je vždy potřebný laryngoskop, jinak bude "zaintubován" jícen. Navíc dojde neopracovanými konci k poranění okolních tkání a rozkrvácení. Takže i toto by bylo slepou cestou, avšak nezpůsobilo smrt pacienta. Ale odpovídání na otázky: "A co v extrému?", si žádá vždy odpovědi s mírnou medicínskou sci-fi nadsázkou :-)
24. 05. 2014, 00:07:24
Opět zdravím, Joj, a přeji pěkný víkend :-) S tím, že extrémním místem, co se dojezdu ZZS týká, může být i procházka lesem, musím jen souhlasit... V posledním odstavci svého příspěvku jste problém definitivně rozklíčoval. Ano, mou hlavní snahou bylo chrchlajícím nerozpárat krk, to jste vystihl znamenitě. A s tím, že nejsou zmíněné ostatní příčiny chrmlání, také souhlasím. Je to tak trochu účel — tyto články, Mýty o první pomoci, mají vždy řešit co nejužší téma, a to pokud o něm existuje nějaký zakořeněný a nebezpečný nesmysl. Další příčiny, které správně zmiňujete, už jsme ve starších mýtech řešili a ostatní rádi vyřešíme — tímto děkujeme za námět :-) Starší mýty včetně článků najdete na našich stránkách: http://www.prpom.cz/category/novinky-kurzy-prvni-pomoci/myty-o-prvni-pomoci/ Všechny na našem FB: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.498457936833342.124336.325162070829597&type=3 Hezký den. MM
31. 05. 2014, 18:57:03
Viliam Ondrejka
Viliam Ondrejka

Napsal jsem reakci na Váš lživý článek. Žádné vulgární slovo ani nadávka nicméně se nedá publikovat protože jste nastavil cenzuru tak, že nelze nijak odpovědět.

29. 12. 2016, 08:40:06
Viliam Ondrejka
Viliam Ondrejka

Jsem strašně rád, že jsem tento Váš článek nalezl až skoro po 3 letech. Pokud bych ho našel dříve a řídil se podle něho, dcera mé tehdejší přítelkyně by již byla po smrti. To co jste tu napsal je mystifikave sama o sobě a je to přesně tak, jak napsal ten uživatel JOJ. Tracheotomii, pokud o ní má osoba alespoň mizivou představu, uděláte s přehledem. Pokud jste člověk s IQ55 tak Vás ani nenapadne něco podobného dělat a rovnou voláte koronera. V červenci 2016 jsem byl s přítelkyní v Orlických horách, konkrétně ve vesnici Sedloňov. Byli jsme se podívat na vojenské bunkry z druhé světové války. Dcera od přítelkyně měla nehodu, kdy ji v ústech pobodala vosa. Dívka netrpěla žádnou alergií na hmyzí bodnutí nicméně ji začaly strašně rychle otíkat pobodané ústní partie. K hlavní cestě to bylo od bunkru nějakých 850 metrů. Katastrofa. Dívka nemohla dýchat a strašně rychle odcházela. Nikdy jsem to nedělal ale v ten moment jsem to udělal rychle a skoro automaticky. Místo pod ohryzkem na šíři 3 prstů, prořízl krátce vertikálně dolů. Jenže jsme žádnou hadičku neměli. Nic. Přítelkyni jsem řekl ať okamžitě vezme malou vartu (baterka na dva tužkové články) rozebere ji, urazil jsem dno svítilny a tento jakoby otevřený tubus jsem vložil do otvoru. Hotovo. Doktor z letecké záchranky mi akorát řekl "Děkuji Vám pane". To bylo vše. Kdybych se řídil Vaším článkem tak je holčina dnes mrtvá. Byla by sice zmlácená od mých ran do zad a měla by zhmožděné břicho ale byla by mrtvá. Za takovýto článek, neúplný a kontroverzní, bych Vám dal dnes, a to s velkou chutí, pořádně velkou ránu pěstí.

29. 12. 2016, 08:46:55

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze