Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Nenáročná túra okolím Trenty k prameni řeky Soča
Vesnička Trenta, turistické cen­trum okolí, se nachází na rozhraní údolí Spodní a Zadní Trenta. Poskytuje tedy nejlepší příležitost k výletům do obou údolí, navíc zde můžeme navštívit turistické informace a malé muzeum. Je odtud také stezka vedoucí k prameni řeky Soča.

Bohaté lesy a obří ledovcová jezera na treku z Termas de Lahuen do La Unión v Patagonii
Bohaté lesy a obří ledovcová jezera na treku z Termas de Lahuen do La Unión v Patagonii


Trek Hirogawara v regionu Kansai
Zhruba 40 km od Kyota se nachází údolí Yura-gawa, známe svojí nedotčeností civilizace. Proto v tomto kraji žije spousta obrovských salamadrů, lišek, jezevců, medvědů a dokonce i dlouhosrstých koz.

Po vápencových útesech nad Golfo di Orosei (Selvaggio Blu)
Po vápencových útesech nad Golfo di Orosei (Selvaggio Blu)


↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Túra skupinou Cadini v Sextenských Dolomitech s výstupem na Cima Cadin di Nord-Est

Túra skupinou Cadini v Sextenských Dolomitech s výstupem na Cima Cadin di Nord-Est

Plánujete dovolenou a priority jsou krátká vzdálenost a něco, co by se dalo nazvat divem světa? Myslím, že Sextenské Dolomity budou ta správná adresa!Dolomity, Itálie

Název anglicky: Ascent of Cima Cadin di Nord-Est

Základní trasa: parkoviště u chaty Auronzo - Fonda-Savio-Hütte - Cima Cadin di Nord-Est - jezero Misurina

Druh treku/túry: Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 10 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII, VI

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2724 m

Celkové převýšení: 1000 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: ferata

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. I když se jedná o jednoduché "feratovaní", tak nezapomeňte na helmu, sedací úvazek a feratový set.

FotkyFotky

(Autor fotografií: Josef Franc)

Popis:

Vydáváme se vysokohorskou cestou č. 117 Via Ferrata Bonacossa, jež spojuje oblast Drei Zinnen s rozeklaným horským útvarem Cadini v jihozápadní části. Tato krajinářsky překrásná, místy zajištěná vysokohorská cesta skýtá opravdu silné a nezapomenutelné zážitky při minimální technické obtížnosti. Velmi příjemným místem pro přestávku je ve výšce 2359 metrů chata Rifugio Fratelli Fonda-Savio, u níž nedokážeme odolat vůni čerstvě upečeného jablečného štrúdlu.

Pro dokreslení celkového dojmu ze skupiny Cadini se vydáváme na zajištěnou cestu Via Ferrata Merlone na vrchol Cima Cadin di Nord-Est (severovýchodní věž Cadini). Výstupová cesta je tvořena převážně velmi strmými exponovanými žebříky, které následují ihned po přechodu suťovisek při úpatí a překonávají prakticky kolmou západní stěnu s převýšením asi 300 metrů. Horní část výstupu pod vrcholem má již mírnější sklon a je zajištěna několika ocelovými fixními lany. Jste-li dostatečně odolní vůči závratím, jedná se technicky v podstatě o nepříliš těžkou cestu, která vás odmění náramnými zážitky a výhledy. Je třeba počítat s tím, že tento „přídavek“ k túře zabere asi 2.5 hodiny navíc. Skupinu Cadini poté opouštíme sestupem od chaty po cestě č. 115 do údolí k nádhernému jezeru Misurina, odkud se dobrovolníci vydávají autostopem nahoru na parkoviště u chaty Auronzo pro expediční vozidla.

Trocha historie

Samostatným horským světem jsou Sextenské Dolomity, proslulé zejména světoznámým trojvěžím Drei Zinnen (Tre Cime di Lavaredo) .

O frontovou linii, vedoucí od vrcholu Sextener Rotwand přes Toblinger Knoten, Paternkofel až po Monte Piano se sváděly během horské války v letech 1915 – 1918 urputné boje. Turistické cesty se v té době změnily na bojové chodníky. Z horských chat se staly vojenské opěrné body, anebo byly bezohledně zničeny. Téměř tři a půl roky byly Dolomity tragickým dějištěm krvavých válečných jatek. Historické prameny vypovídají o vleklých bojích o jednotlivé hřebeny a sedla, o útocích, spojených s obrovskými lidskými i materiálními ztrátami. Protivníci trávili často celé měsíce na protilehlých skalách, vzdáleni od sebe na pouhé zavolání. Tato vysokohorská poziční válka nepřinesla ani jedné z válčících stran žádný podstatný zisk území.

Když v šedesátých letech zintenzivněly práce pro zajištění schůdnosti bývalých vojenských chodníků, bylo zřízeno mnoho zajištěných cest v dějišti bývalých válečných událostí. S vrcholem Paternkofelu (Monte Paterna) je spojeno jméno sextenského horského vůdce Seppa Innerkoflera, který zde v červenci 1915 padl v bitvě o vrchol.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

chata Auronzo

chata Fonda-Savio-Hütte

Přístup na začátek: Turisticky je skupina Sextenské Dolomity velmi dobře přístupná. Od severu vede silnice do údolí Innerfeldtal a Fischleintal, od západu se lze dostat od Misuriny po silnici s mýtem na parkoviště u chaty Auronzo, na úpatí Drei Zinnen. Na parkovišti u chaty Auronzo můžete dospat dlouhý noční přejezd. Kolem chaty je situováno několik parkovišť s poměrně velkou kapacitou, místními je vcelku tolerováno i stanování na okraji parkovišť přes noc; ráno je však třeba stany sbalit.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Okružní přechod náhorní plošiny Lange Alm

Autor popisu: Josef Franc


26.11.2016, Josef Franc


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ