Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Výstup na vrchol Bliznica v Poloninách na Ukrajině
Výstup na vrchol Bliznica v Poloninách na Ukrajině


Typická ledovcová túra - výstup na Dreiherrenspitze
Typická ledovcová túra - výstup na Dreiherrenspitze


Trek Uralem s výstupem na vrchol Pajer
Trek Uralem s výstupem na vrchol Pajer


Trek přes Vercenik Dagi
  Výprava na Verçenik je dobrou alternativou pro všechny, kterým se zdá Kaçkar již poněkud profláknutou destinací, ale chtějí poznat všechny hlavní přírodní krásy této části Turecka. Hora tvoří součást hřebeneDilek Dagi, který si svými divokými horskými scenériemi s Kaçkarem v ničem nezadá  

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup okruhem na Vídeňský Sněžník - Schneeberg

Výstup okruhem na Vídeňský Sněžník - Schneeberg

Jen pár desítek kilometrů jihozápadně od Vídně naleznete nejvýchodnější alpskou dvoutisícovku, Schneeberg (2 076 m). Vídenský Sněžník (jak je název Schneebergu někdy překládán) je zároveň nejvyšším vrcholem Dolního Rakouska a stejnojmenného pohoří.Alpy/Schneeberg , Rakousko

Název anglicky: Ascent of Schneeberg

Základní trasa: parkoviště Salamander Sessellift - Edelweisshütte - Fischerhütte - Schneeberg - Heinrich-Krempel-Hütte -

Druh treku/túry: 1-denní, Výstup na vrchol, Zimní tůra

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 14 km

Vhodné měsíce: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2076 m

Celkové převýšení: 1500 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Edelweisshütte v ziměEdelweisshütte v zimě

(Autor fotografií: Marie Klementová)

Popis:

Při jeho návštěvě můžete mimo jiné využít k přenocování útulnou horskou chatu Edelweisshütte. Naleznete ji na severní straně masivu, nad obcí Losenheim bei Puchberg ve výšce 1 235 m. nad mořem.

Kam vyrazit?

Díky své nevelké rozloze je Schneeberg ideálním cílem pro výpravy na prodloužený víkend a to v zimních i letních měsících. Přímo z chaty Edelweisshütte lze podniknout několik půldenních okruhů s celkovým převýšením pod 1 000 m, případně můžete chatu využít pouze jako zastávku na své delší trase.

Na nejvyšší vrchol, Schneeberg, se dostanete za 2 a půl hodiny (viz trasa ke stažení níže). Další chaty jsou z Edelweisshütte dosažitelné za 2 – 3 hodiny chůze. Nejlepší mapu oblasti vydává BEV v měřítku 1.25 000. Oblast zahrnuje Schneeberg i sousední Raxalpe. Mapy dalších vydavatelství už mají pro turistiku v horách ne tak příznivé měřítku 1:50 000.

Něco o chatě Edelweisshütte

Chata byla postavena v roce 1934 paní Theresiou Gschaider, původní název chaty zněl „Bergheimat Resi-Tant“. Již 11 let po svém uvedení do provozu, těsně před koncem války v dubnu 1945, byla těžce poničena a torzo chaty bylo na konci padesátých let nabídnuto k prodeji. Smlouva byla podepsána v roce 1960 s vídeňskou sekcí Edelweiss rakouského alpského svazu Alpenverein a to na nemovitost včetně pozemků o rozloze 1 560 metrů čtverečních. Na sklonku tisíciletí odkoupila sekce navíc i sousedící pozemek nad chatou o rozloze 1 870 čtverečních metrů. Chata prošla výraznou rekonstrukcía rozrostla se do současné podoby.

Přes ohromující čísla rozlohy pozemků nečekejte žádný horský hotel, aktuální kapacitachaty činí 25 lůžek. 12 z nich je v komfortnějších pokojích (jedno až pětilůžkový), 13 postelí najdete v hromadné noclehárně, tvz. Matratzenlageru. Na chatě se denně vaří, místní chatař patří k velmi oblíbeným a kuchyně je vyhlášená. Často bývá využívána pro oslavy narozenin a soukromé nebo firemní večírky, případně školení a semináře, samozřejmě v rámci kapacitních možností. Z dřevěné terasy chaty, kam se vejde až 120 osob, je naprosto nádherný výhled – při pěkném počasí můžete spatřit i paprsky slunce odrážející se v lesknoucí hladině Neziderského jezera.

Informace o tom, že jsou zde k dispozici sprchy, může být pro mnohé k pousmání, ale ne na všech horských chatách se s tímto hygienickým komfortem můžete setkat.

Od konce dubna až do 21. června lze chatu využívat pouze o víkendech, během letních měsíců je ale v provozu všechny dny v týdnu, včetně svátků, zavřeno mívá pouze v úterý. Zimní otevírací doba je od prosince do poloviny dubna denně krom úterka a středy, vždy ale je lepší na chatu zavolat a aktuální situaci si ověřit. K Edelweisshütte nevede žádná zpevněná cesta, kterou byste mohli využít, dostanete se sem buď pěšky (nejkratší přístup je z obce Losenheim a zabere přibližně jeden a půl hodiny), nebo pohodlněji lanovkou. (v provozu v létě i zimě – ale preventivně se informujte na aktuální podmínky).

 

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Edelweisshütte

Fischerhütte

Heinrich-Krempel-Hütte

Přístup na začátek: Na parkoviště se dostanete mimo automobilu také autobusem.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na nedaleký  Hoher Hengst

Autor popisu: Marie Klementová


04.12.2016, Marie Klementová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz