Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Výstup na Hoher Dachstein od Gassausee přes Adamekhütte
Výstup na Hoher Dachstein od Gassausee přes Adamekhütte


Trek kaňonem Colca
Trek kaňonem Colca


Trek do základního tábora Annapurny (4 130 m)
Trek do základního tábora Annapurny (4 130 m)


Trek z údolí Solang na Tentu La
Populární horské středisko Manali může být výchozím bodem pro mnoho zajímavých treků.  Chcete-li bez větších obtíží posunout svůj výškový rekord k magické hranici 5000 metrů a máte-li jen necelé čtyři dny času, pak je dobrou volbou nenáročná túra do 4996 metrů vysokého sedla Tentu La. Výstup vede nádhernou přírodou a míjí ledovcové jezírko Beas Kund.

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na chatu Alois-Günther-Haus na vrcholu Stuhlecku

Výstup na chatu Alois-Günther-Haus na vrcholu Stuhlecku

U nejvyššího vrcholu Fischbacherských Alp, s jedinečným výhledem na panorama Schneealpe, Raxalpe a Schneebergu, je téměř celoročně v provozu jedna z chat rakouského alpského svazu Alpenvenverein, sekce Edelweiss.Fischbacherské Alpy, Rakousko

Název anglicky: Ascent of Stuhleck

Základní trasa: Spital am Semmering - Karl-Lechner-Haus - Stuhleck

Druh treku/túry: Vhodné i jako zimní pěší tůra, Výstup na vrchol, 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 15 km

Vhodné měsíce: XII, XI, X, IX, VIII, VII, VI, V, IV, III, II, I

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 1782 m

Celkové převýšení: 1500 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

(Autor fotografií: Marie Klementová)

Popis:

Alois-Günther-Haus (1782 m) je nejen ideálním místem pro krátkou zastávku při lyžování na Stuhlecku (pro řadu Moraváků je to nejbližší a nejdostupnější alpská lyžovačka za hranicemi), ale taky příjemným zázemím při letním i zimním přechodu celého nevelkého horského masivu.

Letní provoz chaty je zahájen s prvními červnovými dny, podzimní měsíce je chata zavřená a otevírá se lyžařůmskialpinistům nebo sněžničářům až 1. prosince. V provozu v zimě bývá do konce března. Nenáročným turistům je k dispozici 34 lůžek ve společné noclehárně. Ti, kteří chtějí více komfortu, mohou využít 25 postelí v menších, příjemně zařízených jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích (jed.  Jelikož je chata v provozu i v zimních měsících, nedisponuje tzv. „ zimní místností“ – winterraumem (nevytápěný prostor pro nouzové přespání v zimě).  Můžete tady počítat se sprchou, jakkoli zní tato informace úsměvně, není tekoucí voda ke každodenní hygieně na všech alpských chatách samozřejmostí.

Trocha historie...

Základní kámen chaty byl položen v roce 1914. Do provozu byla uvedena již o rok později, tedy v roce 1915 a jméno Alois-Günther-Haus používá chata až do současnosti. Pan Alois Günther byl hlavním iniciátorem stavebních prací a také předsedou „alpinen Gesellschaft d´Stuhlecke“, tedy místního alpského spolku.  Z ekonomických důvodů byl dům na konci padesátých let nabídnut k prodeji vídeňské sekci rakouského Alpenvereinu, sekci Edelweiss. Ta jej v roce 1959 i s okolními pozemky odkoupila jeho majitelem až do současnosti.

Kam vyrazit na túry?

Absolutně nejbližším cílem, kam můžete z chaty téměř v papučích, je nejvyšší vrchol Stuhleck (1 782 m). Počítejte s nulovým převýšením a cca 2 minutami chůze. Z těch vzdálenějších cílů stojí za zmínku následující dvě túry: Hochwechsel (převýšení 830 m) nebo Hirschenkogel (1 340 m, převýšení 1 200 m). Na oba počítejte v létě s cca pěti a půl až šesti hodinami chůze.  Nejvhodnější mapy oblasti vydává BEV (4212 Mürzzuschlag, měřítko 1:50 000) a Freytag & Berndt (WK 021 Fischbacher Alpen, Rosseggers Waldheimat, Mürzzuschlag (1:50.000). Dvě nejbližší sousední chaty jsou Karl- Lechner-Haus ( 1 450 m) a Roseggerhaus (1 653 m) – na každou z nich dorazíte přibližně za hodinku a půl. Velmi pěkný a mezi Čechy oblíbený je dvoudenní zimní přechod Stuhlecku, s přespáním právě na Alois-Günther-Haus. Vozidlo necháte ve středisku Spital am Semmering (874 m), jeden den vystupáte na chatu a druhý den se vydáte z chaty po hlavním hřebeni až do silničního sedla Alpl. Jen je potřeba zkoordinovat dopravu, ze sedla se velmi problematicky vrací zpět, pokud nemáte k dispozici další vlastní vozidlo.

Pro zajímavost:

  • chatu by si měli připsat na seznam svých cílů vyznavači „geocachingu“ – v blízkosti chaty je jedna „keška“ schovaná
  • chata je na trase několika významných dálkových tratí: Via Slavorum, Štýrského okruhu a Alpannonia
  • při dobrých povětrnostních podmínkách je prostor u chaty velmi vhodným pozorovacím místem pro astronomy
  • díky výbornému vzdušnému proudění v okolí chaty zde často můžete pozorovat F3F modley větroňů

 

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Karl-Lechner-Haus

Alois-Günther-Haus

Přístup na začátek: Výchozím bodem pro výstup na chatu Alois-Günther-Haus na vrcholu Stuhlecku je Spital am Semmering, Tady se dostanete jak autem, tak autobusem či vlakem.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Výstup na Hochwechsel

Autor popisu: Marie Klementová


04.12.2016, Marie Klementová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz