Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Výstup na Nevado Sajama - nejvyšší vrchol Bolívie

O nejvyšším vrcholu Bolívie Nevado Sajama se mluví jako o jednom z nejimpozantnějších vulkánů v Jižní Americe. Svými stěnami a různorodostí přitahuje jako jeden z mála i horolezce. Vrcholek není nijak špičatý, a právě proto se zde mohl v roce 2001 odehrát dokonce i fotbalový zápas!

Trek ze Singalila Ridge přes Sandakphu
Celý trek je známý hlavně pro panoramatické výhledy na himalájské velikány. Zvláště pasáž po náhorní plošině, vedoucí přímo po tibetských hranicích, vás uchvátí výhledem například i naMakalu, Lhotse, Kangchenjungu i Everest.

Trek Lamayuru - Chiling - Stok
Trek Lamayuru - Chiling - Stok


Výstup z Albánie na vrchol Golem Korab v hraničním pohoří Korabi
Výstup z Albánie na vrchol Golem Korab v hraničním pohoří Korabi


↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Grintovec - nejvyšší vrchol Kamnicko-Savinjských Alp

Výstup na Grintovec - nejvyšší vrchol Kamnicko-Savinjských Alp

Východní cíp vápencových Alp, Kamnicko-Savinjské Alpy, patří k těm méně známým cílům horských nadšenců. Přitom se svými strmými vápencovými štíty i malebnými travnatými pláněmi v podhůří vyrovnají krásou větším a známějším sousedním Julským Alpám.Alpy, Slovinsko

Název anglicky: Ascent of Grintovec

Základní trasa: Dom v Kamnické Bistrici - Cojzova koča - Grintovec

Druh treku/túry: 1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol, 1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol

Obvyklý počet dní: 2

Délka: 17 km

Vhodné měsíce: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 2558 m

Celkové převýšení: 2000 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Při výstupu na Grintovec se otvírá výhled na kalšský hřeben, v sedle se ukrývá Cojzova kočaPři výstupu na Grintovec se otvírá výhled na kalšský hřeben, v sedle se ukrývá Cojzova koča

(Autor fotografií: Natálie Šírová)

Popis:

Výhodou Kamnicko-Savinjských Alp, ležících na sever od Lublaně, je daleko menší počet návštěvníků než v létě často přelidněných Julských Alpách. Hlavně o víkendech sem jezdí především sami Slovinci, cizince tu potkáte málokdy. Na své si v Kamnicko-Savinjských Alpách přijdou trekaři všech úrovní.

Technicky nenáročný výstup bez speciálního vybavení se dá podniknout na nejvyšší vrchol Grintovec (2558 m n. m.). Z výchozího bodu u Domu v Kamnické Bistrici (600 m n. m.) se strmým zhruba tříhodinovým výstupem dostaneme do Kokrského sedla (1793 m n. m.). Občerstvení a úkryt před nepřízní počasí tu nabízí Cojzova koča (koča je slovinský výraz pro horskou chatu).

Odtud za dobrého počasí dohlédneme i na nejvyšší horu, od jejíhož vrcholu nás ale dělí ještě asi dvouhodinové stoupání. Ani na tomhle úseku ale nečekají žádné technické pasáže a výstup až nahoru tedy zvládne každý trekař s dobrou kondičkou (celkové převýšení se blíží 2000 m ve výstupu).

Večerní pohoda na alpské chatě

Jako obvykle je z nejvyššího vrcholu také ten nejlepší výhled na celé pohoří, na východ se táhne hlavní hřeben Kamnicko-Savinjských Alp, kterému dominují vrcholy Skuta, Planjava a Ojstrica. Na severozápadě je vidět pás pohraničního pohoří Karavanky, který dělí Slovinsko od sousedního Rakouska. Směrem na západ přes skalnatý vrchol Jezerské Kočny a přes údolí ležící horu Storžič dohlédneme za dobré viditelnosti až na Julské Alpy, jimž vévodí masiv Triglavu.

Kvůli velkému převýšení je vhodné výstup rozdělit na dva dny a přespat buď na chatě, nebo na moderním bivaku Pavla Kemperla, který je z Kokrského sedla vzdálený zhruba další hodinu. Atmosféra horské chaty okořeněná některým z typických slovinských jídel a pivem Laško rozhodně stojí za to.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Cojzova koča

Dom v Kamnické Bistrici

Chaty: Kdy jsou chaty otevřené, zda mají „winterraum“ (slovinsky „zimska soba“ – většinou uzavíratelná místnost vybavená matracemi a nouzovými dekami), jaké jsou ceny za nocleh, telefonní čísla a další důležité informace naleznete na webu slovinského horského spolku PZS: www.pzs.si (i v angličtině). U každé chaty je také seznam okolních vrcholů a sousedních chat s orientačními časy pochodu.

Co ochutnat: Na chatách vyzkoušejte jednu z typických slovinských polévek: jota (zelňačka s fazolemi a klobásou) nebo ričet (polévka s kroupami). Oblíbená je také kraňská klobása, žganci (hrudky pohankového těsta) a zelí. Mým favoritem k pití je domácí bylinkový čaj „planinski čaj“, podávaný oslazený medem.

Voda: Pozor, stejně jako u většiny hřebenovek je i ve vrcholových partiích Kamnicko-Savinjských Alp problém s vodou. Je možné dotočit si vodu na jedné z chat, údajně ale není pitná. Jinak je celý hřeben bez zdroje vody.

Přístup na začátek: K chatě Dom v Kamniški Bistrici se dopravíte jak vlastním autem z městečka Kamnik (hodina jízdy autem na sever od Lublaně). U chaty se nachází parkoviště. Jezdí zde také autobus z Lublaně, který staví v Kamniku.

Orientační rozpis po dnech:

1. den - Dom v Kamnické Bistrici - Cojzova koča

2. den - výstup na vrchol + sestup

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Přechod hraničního hřebene Rakousko - Slovinsko

Autor popisu: Natálie Šírová


07.08.2017, Natálie Šírová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz