Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

VÝBĚR TREKŮ Z KATALOGU

Trek Uralem s výstupem na vrchol Pajer
Trek Uralem s výstupem na vrchol Pajer


Výstup na Kazbek
Výstup na Kazbek


Výstup na vrchol Pilatus ve Švýcarsku
Výstup na vrchol Pilatus ve Švýcarsku


Trek okolo jezera Waikaremoana
Národní park Te Urewea byl založen roku 1954 a je známý díky svým četným jezerům a rozsáhlým lesním porostům. Nachází se na Severním ostrově Nového Zélandu, mezi Bay of Plenty a Hawke\\\\\\\\\\\\\\\'s Bay.

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Pohodový výšlap na Velikou planinu v Kamnicko-Savinjských Alpách

Pohodový výšlap na Velikou planinu v Kamnicko-Savinjských Alpách

Východní cíp vápencových Alp, Kamnicko-Savinjské Alpy, patří k těm méně známým cílům horských nadšenců. Přitom se svými strmými vápencovými štíty i malebnými travnatými pláněmi v podhůří vyrovnají krásou větším a známějším sousedním Julským Alpám.Alpy, Slovinsko

Název anglicky: Hiking trail in Kamnik–Savinja Alps

Základní trasa: Stahovica - Mala Planina - Velka Planina

Druh treku/túry: 1-denní

Obvyklý počet dní: 1

Délka: 12 km

Vhodné měsíce: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: ne

Nejvyšší bod: 1600 m

Celkové převýšení: 1000 m

Obtížnost: Lehký – pro úplné začátečníky

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: nejsou

Potřebné vybavení:

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Velika Planina v Kamnicko-Savinjských AlpáchVelika Planina v Kamnicko-Savinjských Alpách

(Autor fotografií: Natálie Šírová )

Popis:

Výhodou Kamnicko-Savinjských Alp, ležících na sever od Lublaně, je daleko menší počet návštěvníků než v létě často přelidněných Julských Alpách. Hlavně o víkendech sem jezdí především sami Slovinci, cizince tu potkáte málokdy. Na své si v Kamnicko-Savinjských Alpách přijdou trekaři všech úrovní.

Jednodenní alternativou pro méně ambiciózní trekaře je výlet na Velikou planinu – travnatou náhorní planinu ve výšce kolem 1600 m n. m., která nabízí možnost procházky kolem malebných dřevěných salaší s šindelovými střechami a s výhledy na skalnatý masiv hlavního hřebene v pozadí.

Přístupových tras se nabízí hned několik – ze vsi Stahovica, ze západu trasou kopírující dráhu lanovky nebo trasa vedoucí z východu, která ušetří zhruba 500 metrů stoupání. Kvůli lanovce i poměrně nenáročnému přístupu je Velika planina zejména v létě oblíbeným cílem slovinských rodin a potkáte tu asi nejvíc lidí v celých Kamnicko-Savinjských Alpách.

Dříve horská pastevecká osada dnes slouží jako živý skanzen. Atmosféru dotváří kolem se pasoucí stáda krav a cinkání jejich zvonů rozeznívá celou planinu. Cedulky „mlečni izdelki“ na vrátkách u plotů salaší prozrazují, že čerstvé mléčné výrobky jsou tu k dostání dodnes. Pochutnat si ale můžete také na některém z typických slovinských jídel, případně ochutnat některou z pálenek v jedné z místních chat.

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech? ano

Ubytování a jídlo:

Chaty: Kdy jsou chaty otevřené, zda mají „winterraum“ (slovinsky „zimska soba“ – většinou uzavíratelná místnost vybavená matracemi a nouzovými dekami), jaké jsou ceny za nocleh, telefonní čísla a další důležité informace naleznete na webu slovinského horského spolku PZS: www.pzs.si (i v angličtině). U každé chaty je také seznam okolních vrcholů a sousedních chat s orientačními časy pochodu.

Co ochutnat: Na chatách vyzkoušejte jednu z typických slovinských polévek: jota (zelňačka s fazolemi a klobásou) nebo ričet (polévka s kroupami). Oblíbená je také kraňská klobása, žganci (hrudky pohankového těsta) a zelí. Mým favoritem k pití je domácí bylinkový čaj „planinski čaj“, podávaný oslazený medem.

Voda: Pozor, stejně jako u většiny hřebenovek je i ve vrcholových partiích Kamnicko-Savinjských Alp problém s vodou. Je možné doto

Přístup na začátek: Do Stahovice se dopravíte vlastním autem z jihu od Ljubljany, severu od Klagenfurtu, anebo východu od Mariboru.Jezdí zde také autobus.

Orientační rozpis po dnech:

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Náročná vícedenní hřebenovka v Kamnicko-Savinjských Alpách

Autor popisu: Natálie Šírová


02.01.2017, Natálie Šírová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ