Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Kavkaz

Kavkaz je dlouhá horská stěna natažená přes 1200 kilometrů mezi Černým a Kaspickým mořem, někdo hlavní hřeben Kavkazu uznává jako geografický předěl mezi Evropou a Asií, dle toho pak je i nejvyšší hora Kavkazu, 5642 metrů vysoký Elbrus, nejvyšší horou Evropy. Dle toho je také Elbrus součástí projektu Seven Summits, tedy výstupů na nejvyšší vrcholky všech kontinentů. Evropští geografové kladou hranici spíše na severní stranu Kavkazu, přesněji do Kumomanyčské sníženiny, která se táhne zhruba 300 km severně od hlavního hřebene.

Nakratau a DonguzorunNakratau a Donguzorun, Prielbrusie, Rusko

Letiště Mestia, Svanetie, GruzieLetiště Mestia, Svanetie, Gruzie

První pohledy na UshbuPrvní pohledy na Ušbu, Svanetie, Gruzie

Na severní straně Kavkazu naleznete Rusko, přesněji krom samotného Ruska i tzv. kavkazské republiky: Karačejvsko-Čerkesko, Kabardsko-Balkarsko, Severní Osetie, Ingušsko, Čečensko a Dagestán. Z jižní strany Kavkazu je situace jednodušší i složitější zároveň. Gruzie i Ázerbájdžán jsou bývalé sovětské republiky. V rámci Gruzie se ale vyčlenily dva další státy - Abcházie a Jižní Osetie, které vyhlásily samostatnost, kterou ale většina zemí světa neuznala. V praxi však není možné z Gruzie do Abcházie/Jižní Osetie a zpět volně přecházet a především v případě Jižní Osetie je situace po válce v roce 2008 stále nestabilní.

Kam na Kavkaz?

Turisty i horolezci bývají nejvíce navštěvovány tři oblasti na každé straně Kavkazu. Od západu k východu:

  • Archyz a Dombaj - dvě údolí na západním Kavkaze, která nejsou tak navštěvovaná, jak nejznámnější cíle, přesto určitě mají co nabídnout.
  • Elbrus a národní park Prielbrusie lákají turisty na krásné zelené doliny i horolezce na relativně snadnou pětitisícovku - ať už ji říkáme nejvyšší hora Evropy nebo ne.
  • Svanetie, která byla ještě nedávno velmi divoká, dnes však již bezpečná. Známé jsou obranné věže u domů, nádherné treky s výhledy na dvouvrcholovou Ušbu nebo nejvyšší horu Gruzie Šcharu.
  • Bezengi jsou horolezeckým pojmem. Nad tamním horolezeckým táborem jsou ty nejtěžší cesty na Kavkaze včetně nebezpečné východní stěny Šchary nebo 12 kilometrů dlouhého hřeben Bezengijské stěny.
  • Kazbek je nejdostupnější gruzínskou pětitisícovkou. Pod kopec se snadno z Tbilisi dostanete po dobré silnici a na jeho úpatí naleznete krásný kostelík Tsminda Sameba nebo horolezeckou základnu v bývalé meteorologické stanici.
  • Ševsuretie a Tušetie jsou dopravně odlehlé oblasti v severovýchodní Gruzii. Klasický trek z Omala do Šatili přes sedlo Acunta, případně dále do Kazbegi, patří k tomu nejlepšímu, co může na Kavkaze trekař najít.

A ještě jeden bonus pro dobrodruhy a objevitele. I treking v Ázerbájdžánu může nabídnout kýžené zážitky a zatím (i díky nutnosti víza) není Ázerbádjžán zdaleka tak navštěvovaný jako ostatní zakavkazské státy.Trek kavkazskou dolinou Irik, výstup na vrchol Čeget a k jezeru Syltran

Trek kavkazskou dolinou Irik, výstup na vrchol Čeget a k jezeru Syltran

Kavkaz je perla mezi horami. Kavkaz, to jsou především smaragdové louky s duhovými přelivy nespočetných květů. To je opojná vůně keřů, kalně bělavá voda ledovcových bystřin, zakrslé jalovce a pokřivené borovice na pozadí jiskřivých hřebenů. Kavkaz jsou bezútěšná suťoviska, neproniknutelné pralesy, rozervané bloky hor fantasticky uhnětených do výšek, rozdrcené, pukající masy ledu.

Trek Uralem s výstupem na vrchol Pajer

Trek Uralem s výstupem na vrchol Pajer

Jaký může být důvod strávit dovolenou dobrovolně v pustině na Polárním Uralu? Po každoročním „turistickém pekle“ v evropských střediscích jsem začal přemýšlet o destinaci, která by nebyla cílem zájezdů desítek cestovních kanceláří. Když jsem potom narazil na fotografie z hor Polárního Uralu, byl jsem rozhodnut – příští rok se jede do Ruska!

Trek Kavkazem k jezeru Kajafar a výstupem na Pik Pijoněr

Trek Kavkazem k jezeru Kajafar a výstupem na Pik Pijoněr

V ruské části Kavkazu je turisticky oblíbená především oblast okolo Elbrusu. Přesto, ale spíše právě proto, jsme se v létě 2009 vydali do jiné části severního Kavkazu – turisty prakticky neznámých, ale neméně krásných hor okolo vesnice Archyz. Původně jsme plánovali, že se vydáme na několikadenní trek z Archyzu do Teberdy. Jenže člověk míní a ruský oficír mění.

Výstup na špičatý Džantugan - kavkazský Matterhorn

Výstup na špičatý Džantugan - kavkazský Matterhorn

Snad každé pohoří světa má svůj "Matterhorn". Hora Džantugan (3991m) je tím kavkazským. Popisovaný je výstup jižním kuloárem, 2A-2B ruské stupnice.

Jezero Tobavarčchili - stříbrné jezero

Jezero Tobavarčchili - stříbrné jezero

Stříbrné jezero Toba uproštřed horských štítů Gruzie

Výstup na Kazbek

Výstup na Kazbek

 

Kazbek je právem považován za jednu z nejkrásnějších pětitisícovek. Jedná se o vyhaslou sopku, která se tyčí nad městem Kazbegi (dnes oficiálně opět Stepantsminda) v severní Gruzii poblíž hranice s Osetií.

Trek pod Bezengijskou stěnu

Trek pod Bezengijskou stěnu

Kavkaz se řadí mezi nejkrásnější pohoří světa, což však není jediným důvodem, proč se tam vypravit. Jsou tu také otravní policisté, zajímavé geologické jevy, pohostinní lidé, vesnice paneláků i staré mešity.

Pád do ledovcové trhliny pod Kazbekem

Pád do ledovcové trhliny pod Kazbekem

Cesta je od stěny dost daleko, neříkám, že sem kameny nemůžou doletět, rozhodně tu na ně ale nehodlám čekat, čímž i popoženu Albiho a pokračujeme dál. Albimu najednou zajede noha po koleno kamsi, stačí na mě dvakrát zařvat Dober a už mizí v trhlině celý.

Sněhem a ledem na třetí nejvyšší gruzínský vrchol Kazbek (5033 m)

Sněhem a ledem na třetí nejvyšší gruzínský vrchol Kazbek (5033 m)

Bylo nebylo, chtěla jsem vyrazit do vyšších hor, ale nedařilo se mi najít dobrovolníky pro takový výlet. Nakonec z toho byla výprava na třetí nejvyšší gruzínskou horu Kazbek (5033 m) ve složení má maličkost a tři chlapi. Rozhodně nebylo čeho litovat.

Pár záberov z Arménska a Gruzínska (2011)

Pár záberov z Arménska a Gruzínska (2011)

Vo februári 2011 sme boli tri týždne lyžovať (a hlavne cestovať) v Arménsku a Gruzínsku (Skialp a snowboarding v Arménii a Gruzii 2011 – přehled výsledků). Po dlhšej ako dlhej dobe sa pánovi inžinierovi uráčilo posadiť sa k strihacej mašine a dorobiť naozaj veľmi krátky film zo skialpinisticko-snowboardového cestovania po týchto dvoch krajinách...