Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Mélissa Le Nevé vylezla jako první žena Wallstreet ve Frankenjuře + VIDEO

Mélissa Le Nevé vylezla jako první žena Wallstreet ve Frankenjuře + VIDEO

Je to teprve několik dní, co horolezeckým éterem prolétla skvělá zpráva o francouzské boulderistce Mélisse Le Nevé, která excelovala v německé Frankenjuře. Jak? Čtěte dále!Historicky první světové 8c

adidas

Dne 8. 5. 2014 se čtyřiadvacetileté nadané lezkyni Mélisse Le Nevé povedlo něco, na co se čekalo spousty let - v německé Frankenjuře, populární lezecké oblasti, zopakovala boulderovou cestu Wallstreet (8c) z roku 1987 "z dílny" tehdy sedmadvacetiletého Wolfanga Güllicha. Na tom by nebylo zatím nic zajímavého, kdyby tato cesta nenesla označení jako "první vylezené 8c na světě". Díky tomu se aktuálně stala první ženou, která problém přelezla; kolik let se na to čekalo, spočítejte si sami!

 

Malawská výzvaMalawijská výzva

Africký boulderingAfrický bouldering

Malawi za soumrakuMalawi za soumraku

Wallstreet se nachází na Krottenseer Turm a může se pochlubit výše zmíněnou klasifikací 8c, která v tomto případě znamená zhruba 10 intenzivních a náročných kroků, stojí na pomyslném začátku oblasti s výskytem dalších (a mnohem těžších) cest, nicméně kvůli její fyzické náročnosti nebyla tolik lezená. Od jejího vylezení v roce 1987 se za následujících 15 let podařilo cestu zopakovat pouze 10krát. A ženou teprve až nyní, v roce 2014.

Mélissa La Nevé

Mélissa se netají, že si cestu vybrala nejen kvůli její historii - vždyť byla milníkem v boulderistické "branži"! -, ale také proto, že jí připomínala píseň z jejího oblíbeného alba The Wall od legendární kapely Pink Floyd. První pokus v říjnu 2013 musela odložit kvůli nepříznivým podmínkám, ty nastaly až o více než půl roku později, jak si dnes píšeme (při své návštěvě ve Frankenjuře se snažila o tuto cestu až 6krát denně; největší problém jí dle vlastních slov dělal poslední, desátý krok!). Gratulujeme, obdivuhodný výkon!

Chcete-li se o této sympatické lezkyni dočíst více, určitě přejděte na její krátký medailon (i s videem), nebo si pusťte pohyblivý obrázek níže, který ji ukazuje na boulderistické expedici v jihovýchodní africké zemi Malawi společně s jejím parťákem Benjaminem Rueckem. Očividně náramné dobrodružství!

Mélissa Le Nevé je hrdou členkou outdoorového týmu podporovaného firmou adidas.
Zdroj: planetmountains.com, adidas.com


20.05.2014,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz