Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Lyžovačka na Fichtelbergu

Lyžovačka na Fichtelbergu

 

"Za koruny koupíme permici na Klínovci a jdeme lyžovat do Německa." Zní to jednoduše a jednoduché to taky je. Jen permanentka musí být dvou a vícedenní, aby se stala na trase Klínovec - Fichtelberg přeshraniční.Dvouvrcholák

Fichtelberg je dvouvrcholový kopec (vyšší má nadmořskou výšku 1214,6 metrů, nižší 1206 m) v pohoří Erzgebirge, které Češi znají jako Krušné hory. Není to tak dlouho, co se lyžařský areál na Fichtelbergu propojil s nedalekým lyžařským střediskem na Klínovci, což v praxi znamená jednu permanentku na několik lanovek ve dvou státech.

Klínovec je od Fichtelbergu vzdálený vzdušnou čarou jen něco málo přes tři kilometry, na obou kopcích jsou vyhlídkové body a na jejich úbočích udržované lyžařské dráhy a mezi oběma středisky jsou i v zimě udržované cesty. Spojená nabídka lyžařských služeb je tak naprosto logická a není nejmenší důvod této nabídky nevyužít. A zároveň se tak nabízí k porovnání kvalita často opovrhovaných českých a vyzdvihovaných německých služeb.

Kabinová lanovka, Fichtelberg, Německo

Na vrcholu Fichtelbergu, Německo

Na vrcholu Fichtelbergu, Německo

Bylo by divné, kdyby na vrcholu Fichtelbergu nebyla hospoda. Na cenách už je poznat drobná "vysokohorská" přirážka. Pokud je vám líto peněz, ale přece chcete mít ze zdejšího rezortu nějaký vysokohorský zážitek, můžete se na svět alespoň podívat z 31 metrů vysoké vyhlídkové věže.

Peníze

Ceny permanentek jsou následující: dvoudenní vás vyjde na 1100 Kč, třídenní 1550 Kč, při čtyřdenní lyžovačce počítejte s výdajem za "jízdné" v ceně 1950 a šestidenní pobyt s lyžemi či snowboardem na nohou vás vyjde na 2630 Kč. Ovšem, i když máte v kapse "permici" koupenou za koruny, tak eura využijete a to nejen na koupi klasického bratwurstu na sjezdovce. Například parkovacího automat si od vás veme 1 euro na hodinu do 14:00. Odpoledne od 14 hodin už je parkování zdarma.

Když už tam budete: tip na kešku

GC1C1GT EETP: Schmalspurbahn - Viadukt. Při lovu této kešky můžete obdivovat most s úzkorozchodnou železnicí.

Doprava

Byť by končící český prezident nejraději viděl Evropskou unii zpět jako spolek jednotlivých států a nikoli jako bezhraniční "soustátí", našinec rád naloží lyže a bez jakýchkoli kontrol profičí úsekem státní hranice na přechodu Boží Dar – Oberwiesenthal. Za pár minut na to tak parkuje nedaleko červené kabinové lanovky.

Ta vyveze až 44 lidí návštěvníků. Trasa o délce 1175 metrů a převýšení 305 metrů trvá jen několik málo minut. Ačkoli lanovka není z nejmladších (otevřená byla už roku 1924), vypadá bezpečně a je na ní vidět, že o ni pečují Němci. Lyžaři a snowboardisté ale mnohem častěji využívají vedlejší čtyřsedačkovou lanovku, neboť na ní je nic nenutí sundat si svá oblíbená prkénka z nohou.

Když zrovna nechcete lyžovat, milovníci vláčků mají šanci se projet úzkokolejkou z Oberwiesenthalu až do Cranzahlu a nejen malí lyžaři rádi kouknou na parní mašinu, která vlak táhne.

Kde složit hlavu?

Pokud dáte při hledání ubytování přednost německé straně Krušných hor, přímo v Oberwiesenthalu naleznete nespočet možností. Za zmínku určitě stojí hotel Birkenhof. Pokud hledáte spíše domáčtější prostředí, je příjemnou variantou například pension Schmiedel v nedalekém Niederschlagu.

Hledáte-li další informace o tom, kam na německé straně Krušných hor vyrazit, jistě vám poradí třeba v této skupině na Facebooku: facebook.com/NemeckoTuristickaZeme.

Německá turistická centrála


01.02.2013, Topi Pigula


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz