Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Mount Everest

Mount Everest

Pohled na severní stranu Mount Everestu, autor: Luca Galuzzi

Pár  základních informací

Hora vyrostla asi před 50 miliony let z pohoří Himaláje, které jsou často nazývány střechou světa. Svoji rozlohou hora zasahuje do dvou států. Jedním je Nepál a druhým je Čína (Tibet). Mt.Everest se drápe až do výšky 8 848 metrů a každým rokem o pár milimetrů roste. Některá měření však uvádí, že hora už měří 8 850 metrů. První vážnější pokusy o stanutí na vrcholu proběhly už v roce 1922 a pokusil se o to britský horolezec George Mallory se svým týmem horolezců. Mallory bohužel tragicky zemřel při svém druhém pokusu o vrchol v roce 1924. Dodnes se vedou debaty, zda byl prvním člověkem na vrcholu.

To, co nebylo potvrzeno u Malloryho, definitivně dokázal (s kyslíkem) 29. května 1954 Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský šerpa Tenzing Norgay. Tito horolezci se tak stali prvními lidmi na vrcholu Mt. Everestu. Zajímavostí je, že Hillary dlouhou dobu odmítal říct, kdo byl první na vrcholu. Jestli Tenzing nebo on. Jako pravý gentleman to řekl světu až dlouho po Tenzingově smrti ve své knize z roku 1999 nazvané Pohled z vrcholu. Napsal:

"Šli jsme blízko sebe, Tenzing držel volný konec lana. Já jsem pokračoval v prosekávání stupňů směrem nahoru. V příštím okamžiku jsem se dostal na plochou a odkrytou zasněženou plošinu, na níž už nebylo nic v žádném směru.
Tenzing se ke mně brzo  připojil, ruku v ruce jsme udělali poslední krok a v úžasu jsme hleděli kolem sebe. Ke své ohromné spokojenosti jsme si uvědomili, že jsme se dostali na vrcholek světa."Nejvyšší hora na světě

I malé dítě má ve své slovní zásobě synonymum k horolezectví, kterým  je  Mount Everest. Každý ho zná a každý ví, že je to nejvyšší hora naší planety. Díky tomuto primu je však hora velmi finančně využívaná. Pokud budete chtít vystoupit na vrchol z nepálské strany, připravte si něco kolem 10 000 dolarů za povolení. Z Tibetu je to o polovinu levnější a navíc jsou v ceně další služby.

Zimní výstup

První zimní výstup byl uskutečněn polskou expedicí v roce 1980, teploty v tomto období klesají až na mínus čtyřicet stupňů a horolezci musí být připraveni na silné větry.

Výstupové cesty

Na vrchol vedou dvě klasické cesty. Tou frekventovanější je jižní cesta přes ledopád Khumbu, Jižní sedlo (7986 m) a jihovýchodní hřeben. Druhá je severní cesta přes severní sedlo (7 000 m), severní a severovýchodní hřeben. Tato cesta sloužila prvním pokusům o zdolání hory.

Na vrchol vede dalších 14 cest, ale kvůli své obtížnosti jsou využívány jen minimálně.

Česká stopa na Mount Everestu

České horolezectví má ve světě hor dobré jméno. Jedním z nich, který se o to zasloužil, je zkušený horský vůdce Leopold Sulovský, který byl prvním Čechem na vrcholu „Matky světa“, jak Mount Everest nazývají Tibeťané. Výstup byl uskutečněn v roce 1991 cestou zvanou Nortonův kuloár (bez kyslíku). Perličkou z této italsko-české expedice je, že si Sulovský při čekání na svého italského kolegu, zapálil cigaretu, a to ve výšce kolem osmi tisíc. Dalšími, kteří vystoupili na vrchol, byli:

Josef Nežerka (1996-s kyslíkem), Radek Jaroš (1998-bez kyslíku),                                              Vladimír Nosek (1998-bez kyslíku), Renata Chlumská (1999-s kyslíkem),                                     Miroslav Caban (2002-bez kyslíku), Pavel Trčala (2005-s kyslíkem,výstup je pochybný),                         David Fojtík (2006-bez kyslíku), Klára Poláčková (2007-s kyslíkem),                                               Pavel Bém (2007-s kyslíkem), Karel Mašek (2010)

Zajímavosti

Na Everestu je zaznamenáno 5 070 úspěšných výstupů a na vrcholu stanulo již 3 431 lidí (jeden člověk mohl na vrchol vystoupit i vícekrát).

Nejmladším člověkem, který byl na vrcholu, je 13-ti letý Jordan Romero, kterému se to povedlo v roce 2010.

Ve stejném roce šerpa Apa dosáhl již svého dvacátého výstupu na vrchol.

První pokusy o výstup se konaly už v roce 1893.

Nejrychlejší výstup na vrchol má na svém kontě šerpa Pemba Dorje, a to v čase 12 hodin a 45 minut. Čas byl měřen od základního tábora ve výšce 5 350 metrů.

Japonec Ken Noguchi nasbíral na Everestu od roku 2000 již 10 tun odpadků.

Méně je někdy více

Letos se na Everest vypravilo 512 horolezců včetně šerpů. Everest se pomalu začíná stávat světovou atrakcí. Tibet a přilehlé oblasti v důsledku tohoto přílivu expedic a turistů ztrácí na svém tajemném kouzlu. Doufejme, že touha po penězích nezničí tuto nádhernou oblast a nepromění ji v něco jako Václavák.


01.06.2008,


Diskuse


Eva
Eva
Dobrý den, objevuje se stále více indicií, že Pavel Bém na Everestu sice byl v základním táboře, ale vrchol nezdolal.Údajně tam byl s dvěma šerpy, ale na fotkách z vrcholu je pouze sám (snadný fotoshop). Nemohu nikde najít oficiální seznam všech horolezců, kteří zdolali tuto horu. Asi jsme všichni za blázny????
12. 07. 2012, 14:43:11
Tak to je bomba! Něco hledám na webu, vyskočí na mě Everest a s ním poněkud, jak jinak, polodementní diskuse se "zasvěcenými" komentáři "odborníků" na lezení v Himalájích. Nebudu tyto "odborníky" zbytečně dráždit, jenom jim poradím: Tak ten Pavel Bém, nejenom že na ten Everest vylezl, ale měl také zatracené kliku na počasí, a byl dostatečně duchapřítomný a vytahal si tam 2 foťáky a kameru, takže nasekal nikoliv jednu "pochybnou vrcholovou" fotku, ale možná že dohromady stovku fotek a 20 minut filmu. To se ve "fotoshopu" fakt udělat nedá. Navíc se vrátil, a napsal s kámošem knihu (nikoliv "knížku" a nejenom o Everestu) a tam nejméně 15 těch foteček je. Pak taky natočil 30 ti minutový film, opět s bohatýmí záběry z vrcholu (on totiž je nikdo moc z ostatních úspěšných českých lezců z vrcholku Everestu nemá). A i ten filmeček je k dispozici, byl mnohokrát promítán v televizi, na přednáškách... No, a to je všechno. Žádný vytahování, to nemám za potřebí, jenom konstatování. A když budeš/budete chtít, pár "oplatek" filmu mám někde poházených, tak je rád pošlu. Kniha (3kg) se dá taky ještě někde sehnat, ale musíš/musíte si ji koupit. Je to hezké pokoukání z vrcholku na ten Boží svět... Pavel Bém.
10. 05. 2013, 13:50:45
Dobrý den zajímalo by mě jestli vám vyšla nějáká knížka.Popřípadě jak se jmenuje a jestli se dá někde půjčit.
28. 07. 2014, 21:55:11
Jan
Jan
Dobrý den, navíc ta vrcholová fotka spíš taky vypadá jak ze základního tábora než z vrcholu, už se těším na vrcholové foto z K2 i když se obávám, že ho nikdy neuvidíme, nějak tomu nevěřím, co na to ostatní horolezci?
13. 12. 2012, 22:35:25
:-) Je to krásné téma na debatu, že? K pivu ideální ... Já osobně jako člen velké skupiny horolezců a turistů amatérů jsem si zakázal o Pavlu Bémovi přemýšlet a vůbec o něm uvažovat - ať už jako o našem republikovém politikovi, který zřejmě moc nedělal, co měl, nebo horolezci, jehož výstupy jsou ve všech směrech dost kontroverzní (nedovolím si ovšem nikterak soudit pravdivost; víte, jak to většinou bývá...). Ještě, že máme aspoň na těch horách jiné borce, co nás skvěle reprezentují a je radost o nich číst! ;-)
13. 12. 2012, 23:04:05
Milý Jane, a také něco pro tebe, když už máš svoji hlavu plnou "mouder". K2 byl trošku jiný příběh, poněkud adrenalinovější a lezecky náročnější. Kdo nicméně tvrdí, že Everest je procházka, tak je hlupák. Z K2 už je také hotový filmeček, který se několikrát promítal, opět televize, přednášky. Vrcholových fotek mám také požehnaně, jsou v nádherném kalendáři, který už ti nepošlu, neb už žádný nemám. Ale určitě je možné vidět je na lezeckých přednáškách, a také budou v knížce, kterou, dá-li Bůh, dopíšu do konce roku. Kalendáře jsou k vidění různě, třeba hned 14.5. v úterý od 17.00 na oceňování nejlepších kalendářů roku 2012 v Praze na Výstavišti v Letňanech. Jinak ještě dodám, že tenhleten vrcholový "fotoshop" je svérázná sportovní disciplína: vše si musíš vytahat na vlastních zádech, ještě k tomu musíš být dostatečně duchapřítomný, aby ti to v té kose všechno fungovalo, no a když už točíš, tak obvykle bez rukavic, navíc v dosti exponovaném terénu, bez kyslíku, bez jištění... No, chci jenom říci, že to není to úplná sranda. Tak hezký den přeji a hodně inspirací pro další "zasvěcená moudra". Hore zdar! Pavel Bém.
10. 05. 2013, 14:04:09
L.
L.
Hlavne zda ti kalendare vydelaly na dluhy cos nasekal v praze na magistratu. ze se nestydis!
10. 05. 2013, 17:55:15
LS
LS
Spousta horolezcu nechteji mit s panem Bemem nic spolecneho, neuznavaji ho jako horolezce a vlastne neni moc z tech,kteri by touzili byt v expedici s nim.Co se tyce Everestu,tak na nem opravdu pan Bem stanul, temer se nechal na horu vytahnout, ale co se moc nevi je,ze pri te expedici zavinil smrt serpy.Jeho lacnost po uspokojeni vlastniho ega zapricinila smrt nevinneho cloveka.
15. 07. 2014, 18:10:29
půlnoční Bouře
půlnoční Bouře

Přeju všem kteří jdou na mMount Everest,abych vás jakožto bouře nepotkala

07. 01. 2017, 17:48:13

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz