Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Arktidou s pomocí kitu + VIDEO

Arktidou s pomocí kitu + VIDEO

Zatím je předběžné vytahovat z šatníků péřovky a pod riflemi nosit spodky. Ale každý, kdo někdy plánoval více týdenní dobrodružství, ví, že k přípravě je potřeba několik měsíců. Takže někteří z vás mohou následující mrazivé dobrodružství Sarah a Erica McNair-Landryových vzít jako inspiraci pro letošní sezónu anebo připomenutí, že za chvíli je zima tady.Sarah a Eric nejsou manželé, ale sourozenci, kteří pocházejí z Kanady. V rámci grantového programu „Nat Geo Young Explorers“ získali v roce 2011 podporu pro svoji expedici, jejímž cílem bylo ujet 3300 kilometrů arktickou pustinou tzv. Severozápadním průjezdem, který vede nad Aljaškou a Kanadou.

Povaha jejich expedic nemůže být jiná vzhledem k tomu, že se narodili na Baffinově ostrově a jejich rodina byla velmi zainteresovaná v polárních výpravách, protože oba rodiče byli něco jako vůdci v polárních oblastech.

Červená značí původně zamýšlenou cestu, modrá byla jejich reálná trasa

Takže asi není tak překvapivé, že se Erica v 18 letech stala nejmladším člověkem, který dosáhl jižního pólu. Doprovázel ji také její bratr, který měl v té době 20 let.

Expediční činnosti obou Kanaďanů si samozřejmě museli všimnout také značky, které se zabývají vybavením do extrémních podmínek. Jednou z firem, která již dlouhá léta sourozence aktivně podporuje, je švédský Klättermusen. Ten se specializuje na výrobu batohů, oblečení, spacáků, doplňků a to téměř 20 let. Klättermusen klade velký důraz na práci pro životní prostředí, včetně jednoho procenta zisku z prodejů, které jsou investovány do ekologických projektů.

Další větší projet zorganizovali v roce 2007, když ujeli 2300 kilometrů Grónskem. Tehdy se k nim přidal ještě kamarád Curtis Jones. O dva roky později spojila trojice opět své síly, když pomocí bugin a kitů přejeli za 35 dnů poušť Gobi v Mongolsku.

Jestliže vládnete angličtinou, tak doporučuji zkouknout následující přednášku o jejich cestě Severozápadním průjezdem, která jim zabrala 85 dní. Každý ze sourozenců měl sáně, které vážily více než 90 kilogramů.

Sarah a Eric

Pokud foukal vítr, usnadňovali si cestu pomocí kitů. Každý měl dva o různých velikostech. Ten větší používali při slabším větru. Po dobu téměř tří měsíců dokázali v průměru denně urazit vzdálenost maratonu. Společnost jim dělali také všude přítomní lední medvědi. Víc už vám neprozradím a nechám mluvit samotné aktéry.

S využitím nationalgeographic.com


18.10.2013, Jan Haráč


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz