Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Hledáte mrazivé dobrodružství? Zkuste Fjällräven Polar! + VIDEO

Hledáte mrazivé dobrodružství? Zkuste Fjällräven Polar! + VIDEO

300 kilometrů laponskou divočinou, psí spřežení, spaní pod širým nebem, teploty kolem -20 stupňů, polární záře, finská sauna, stavba iglú. To jsou jen některá z hesel, která účastnící Fjällräven Polar 2013 přetavili v nezapomenutelné zážitky. Příští rok můžete těmi šťastnými být i vy.Co je Fjällräven Polar 2013?

V prvé řadě se jedná o setkání lidí, kteří milují dobrodružství a jsou ochotni slevit z komfortu, jež jim nabízí město, aby poznali něco nového.

Teploty kolem -20 zaručovaly tuhé noci

Cílem bylo urazit za čtyři dny (11. – 14. dubna) pomocí psích spřežení vzdálenost 300 kilometrů laponskou divočinou, neboli dostat se z Norského Signaldalenu do Väkkäräjärvi ve Švédsku. Trasa vedla podél švédsko-norské hranice.

Firma Fjällräven je švédským specialistou na život v přírodě a výbavu s tím spojenou už od roku 1960, kdy ji založil Åke Nordin. Kromě oblečení se Fjällräven specializuje také na batohy, spacáky, stanyoutdoorové doplňky. Veškerá činnost firmy se podřizuje třem pravidlům:

1) Vyvíjet odolné, nadčasové a funkční outdoorové vybavení.

2) Probudit a udržet zájem o outdoor.

3) Chovat úctu vůči ostatním lidem, zvířatům a přírodě.

To, že s vedením psů neboli mašérstvím neměla většina polárníků zkušenost nebyl problém, protože bylo připraveno kompletní školení, na kterém se vše naučili.

Co bylo potřeba udělat pro účast?

Začátkem letošního roku rozeslali organizátoři pozvánky do Laponska dvaceti šťastlivcům z celého světa. Finální sestava Fjällräven Polar 2013 byla vybrána na základě internetové přihlášky. Ta musela obsahovat základní údaje a motivační video. Polovina z dvaceti účastníků byla vybrána přes internetové hlasování (hlasovalo více než sto tisíc diváků) a druhou půlku vybrali prostřednictvím divokých karet sami organizátoři. Video zaslalo celkem 1030 potenciálních mašérů.

Při tomto sportu musíte psy milovatPři tomto sportu musíte psy milovat

Krmení psů má přednost před vším ostatnímKrmení psů má přednost před vším ostatním

Úvodní školení pro budoucí mašéryÚvodní školení pro budoucí mašéry

Nakonec se sešlo osazenstvo z 12 zemí a Česká republika mezi nimi nechyběla. Zásluhu na tom měla dvojice Věra Štičková a Zdeněk Hejna.

Zdeňkovi, všestrannému sportovci, vyjádřili podporu internetoví hlasující na základě tohoto videa.

Druhou jmenovanou vybrali organizátoři. Důvodem pro ně byl kontrast mezi městským životem a chutí zažít něco nového.

Nejvíce hlasů dostal Američan Mike Ruffino s tímto videem

A jaká to pro Věrku byla zkušenost?

Co vás přimělo k podání přihlášky?

Touha po dobrodružství. Znělo to neuvěřitelně, „natočte vtipné video, třeba vás vybereme“. S chutí jsem se do toho pustila. Byla to výzva a ty já mám ráda.

Byly pro vás polární podmínky tvrdé? Jak jste se s nimi vypořádala?

Pro mne to byla vůbec první zkušenost s polárními podmínkami a ačkoli jsme měli skvělé vybavení a zázemí, tak si myslím, že zpočátku jsem trochu bojovala. Člověk se sice přirozeně snaží přizpůsobit nové situaci, ale když je vám chladno, máte hlad, jste unavení a víte, že musíte ještě vydržet, tak je to prostě těžké. Výborně jsme se ale navzájem všichni podporovali a od druhého dne už bylo mnohem lépe.

Věrka si Fjällräven Polar opravdu užila

Jaký byl kolektiv na Fjällräven Polar 2013?

Úžasný. Organizátoři, profesionální musheři, kteří nás vedli a samozřejmě účastníci z ostatních zemí, všichni byli skvělí. Bylo krásné, jak si lidé skoro ze všech koutů světa společně povídají, smějí se a pomáhají si.

Chtěla byste vyrazit ještě na nějaké polární dobrodružství a případně kam?

Moc ráda bych někam vyrazila, teď když už mám část vybavení, tak by to bylo snadnější. Ale nemám kolem sebe tolik nadšenců, co by chtěli podobné výpravy realizovat. Klidně bych jela znovu prozkoumávat sever Švédska, zase se psím spřežením.

 

S využitím fjallraven.cz


29.10.2013, Jan Haráč


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz