Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

The Scott Expedition míří k jižnímu pólu! + VIDEO

The Scott Expedition míří k jižnímu pólu! + VIDEO

Je to jenom pár dní, co odstartovala celá nová antarktická sezóna dobývání jižního pólu. A stejně tak začal i jeden velkolepý expediční polární projekt - The Scott Expedition. O co v něm jde?Po stopách Kapitána Scotta

Napínavý, dobrodružný a zejména tragický příběh kapitána Roberta F. Scotta o dobývání jižního pólu a nezdolné osobní touze na tomto místě stanout, zná dobře každý správný dobrodruh již z dětství. Jeho životní příběh nekončí šťastně - nejen, že souboj o prvenství na jižní točně se svým rivalem Roaldem Amundsenem prohrál o měsíc a den (Robert F. Scott dobyl jižní pól až 17. 1. 1912), ale také cestu zpět ani on, ani nikdo z jeho výpravy v mimořádně nepříznivých podmínkách nepřežil.

Důkladné přípravy

Odkaz Scottovy výpravy se nicméně v letošním roce oživil. Dvojce britských polárníků - Ben Saunders a Tarka L'Herpiniere - odstartovala před 11 dny svou velkolepou The Scott Expedition, při níž se vydali po Scottových stopách, jejich cílem je zopakovat téměř 3 tisíce kilometrů dlouhou zpáteční cestu na jižní pól "po svých", která by jim měla zabrat okolo 110 až 120 dnů. Už se samotých čísel mrazí v zádech, ale tito dva nejsou v polárních oblastech žádnými nováčky...

Náročné začátky, snadné závěry?

21. října 2013 celá akce začala ještě "na pevnině". Ben Saunders a Tarka L'Herpiniere odletěli do Punta Arenas, dále do McMurdovy stanice v Antarktidě, kde přípravy v třídění materiálu a zásoby vyvrcholily. Poslední let je čekal na Rossův šelfový ledovec (Velkou ledovou bariéru), z něhož den a půl lyžovali až na počáteční bod celé expedice - Scottovu chatu Terra Nova.

Dvojce nelení a na svém expedičním webu a blogu aktualizuje data, fotografie a příspěvky, jak se jenom dá. Počasí jim sice zatím přeje, ale na tvrdé práci a výkonu to neubírá - na saních za sebou táhnou 200kg materiálu! Musí si přece vystačit sami na 2896 kilometrů dlouhou trasu tam i zpátky.

Příznivý vítr?Příznivý vítr?

Polárník Ben SaundersPolárník Ben Saunders

Krajina ledem pokrytáKrajina ledem pokrytá

 

 

 

 

 

 

Ben Saunders prohlásil, že se jim daří dodržovat rychlost zhruba 2 kilometry za hodinu, což možná běžcům v letních teplotách nezní nic moc, avšak pro polární expedici a hlavně její začátek je to dobré. Zhruba první dva týdny se polárníci musí dobře zaklimatizovat na místní teploty a výšky - není tamním překvapením teplota okolo -30 až -40°C. K tomu je nutné často připočíst mrazivý antakrtický vítr, sníh a oslepující bouře.

The Scott Expedition teprve začala, přejme dvěma borcům hodně zdaru na cestě, psychických sil v bělostné zemi ničeho a příznivé počasí především!

S nastalým listopadem, a tudíž novou sezónou, se polární základny na Antarktidě plní dalšími expedicemi, jejiž cílem je, jak jinak, jižní pól. Budeme je pro vás sledovat!

Zdroj: scottexpedition.com


04.11.2013, Ondra Němeček


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz