Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Jižní pól 2013: nepříznivo a samé čekání! + VIDEO

Jižní pól 2013: nepříznivo a samé čekání! + VIDEO

Letošní sezóna v dosahování jižního pólu pro mnohé expedice není tak jednoduchá, jak se původně doma při plánování u krbových kamen jevilo. Co se děje v zemi věčného ledu, kdo čeká na lepší počasí, kdo je nejblíže (respektive nejdále) splnění svého cíle a kdo za sebou táhne obří plastovou maketu ženských prsou?Čekání na Godota v Punta Arenas?

Pro ty, co se o aktuální situaci kolem oblasti jižního pólu blíže nezajímají, máme malé a velmi stručné shrnutí popisující dokonale, co se údálo v uplynulých dnech: většina expedičních týmů vysedává před monitory v chilském Punta Arenas, sleduje meteorologickou situaci a modlí se za zlepšení počasí (především ustálení silného nárazového větru zdvihajícího sníh a led), neboť kvůli němu byly zrušeny mnohé lety směrem do ledové země - a to nejen lety s novými expedičními posádkami v plných silách, ale hlavně s (všelijakými) zásobami pro mnohé na nejjižnějším kontinentu pobývající. Proto se zatím pouze pár "vyvoleným" podařilo z Putna Arenas dostat a vyrazit po vlastní ose směrem k pólu.

O cestu k jižnímu pólu se pokouší i Češi Josef Šimůnek a Štěpán Bečvář. Jejich hlavním cílem je ale výstup na nejvyšší horu Antarktidy - Mt. Vinson - aktuálně jsou v C2 ve 3700 metrech a dnes se pokusí o vrchol...a pak na jižní točnu.

Přezůvky s sebou!

Individuálové, dítě na cestě a odhodlaný cyklista

V jednom z nejvýznamnějších chilských měst Punta Arenas (stále) vysedává několik individuálů s vlastními plány a pojetí expedic; jedná se například o manželský pár Chris a Martyho Faganovi, Lewise Clarka, Daniela Burtona či Antonyho Jinmana a mnohé další. Pozastavme se mezi ostatními expedicemi především u jedné, a to u akce zmíněného Daniela Burtona. Ten se hodlá k jižnímu pólu vydat na kole (ve jménu své zesnulé maminky hodlal vyrazit rok po její smrti na počátku měsíce, nicméně mu to počasí nedovolilo...)! Byl by tak první člověk v historii, který by na pól takto dojel. A právě on by ze všech nejvíce potřeboval "čistou cestu", zmrzlou a pořádně zledovaťelou. Bohužel silný vítr zafoukává sněhovým popraškem vše a o to hůře mu kolo s širokými cyklistickými gumami pojede. Také Lewis Clarke má nárok na více než chvíli pozornosti - je to totiž 15letý chlapec a chce zamířit k jižní točně na lyžích jako nejmladší člověk v historii, který zde stanul (tou je zatím Kanaďanka Sarah McNair-Landry, které bylo v tu dobu 18 let). A není žádný "zelenáč". Přeplaval například kanál La Manche ve 12 letech a absolvoval i další "outdoorová dobrodružství" - možná se i někdy dozvíme, co na to jeho rodiče ... ?

Rychlostí rekord?

Ještě jeden "individuál" v Punta Arenas vysedával, ale již je několikátý den ke svému štěstí na trase. Je jím dobrodruh Richard Parks, který si předsevzal, že stanoví nový rychlostní rekord v jízdě na lyžích z oblasti Filchnera-Ronneové šelfového ledovce na jižní pól. Rozjel to vskutku solidně - první den urazil 25 kilometrů, další 27 kilometrů,... na polární oblast pěkná čísla! Jen tak dál!

Scottova chata Terra Nova

Tři v jednom

Tři týmy pod sjednocující nálepkou South Pole Allied Chalenge (tým Commonwealthu, Ameriky a Spojeného království V. B. a Irska) doletěly až na 87° jižní šířky, aby mohli vyrazit k jižní točně v rámci charitativního závodu. Celá akce je totiž spojena s organizací Walking With The Wounded podporující v bojích a při práci zraněné členy armádních jednotek Spojeného království, kteří proto museli ukončit službu - několik mužů i žen, kteří jsou podporování touto nadací, jsou součástí každého ze tří týmů! Zajímavostí může být i fakt, že v týmu Spojeného království je například i Britský Princ Harry.

Drakům pól nepřeje!

Říci o někom, že je "smolař", nezní hezky. Geoff Wilson ale rozhodně nemá extra štěstí v oblasti ledové země a špatné počasí se ho drží jako klíště. Byl nucen expedici od nedávného počátku několikrát pozastavit, například strávit dva dny uvězněný ve stanu z důvodu silného větru a extrémně nízkých teplot. Jižní točnu chce dosáhnout snowkitingem, tedy na lyžích tažených drakem (=větrem). A pokud ho potkají ostatní polárníci, možná si budou myslet, že mají halucinace - Geoff Wilson totiž za sebou na saních táhne i obří prsa na upozornění podcenění problému rakoviny této časti ženského těla.

Scottova expedice se drží!

Zřejmě nejlépe jsou na tom ti, kteří letos vyrazili k jižnímu pólu jako první, a to The Scott Expedition, o níž jsme si i před několika týdny psali právě zde. Ben Saunders a Tarka L'Herpiniere jsou na výjezdu více než měsíc a den po dni ukrajují z nekonečné vzdálenosti oddělující jejich malé postavičky od vytouženého cíle. Denně (a dlouhodobě) jsou dle uváděných informací s to urazit až dvacet kilometrů - což je obdivuhodné; vždyť už jsou 482 kilometrů daleko od Scottovy chaty Terra Nova, kde začali.

Ben Saunders při expedici

Co říct závěrem? Stanout na jižním pólu letos nebude vůbec zadarmo, několik expedic má slibně našlápnuto, těm přejme z vyhřáté redakce další zdar, ostatním aspoň brzké zlepšení počasí na jižní polokouli, aby mohli konečně vyrazit a ukázat, co v nich je, a splnit si své sny! Situaci budeme pro vás určitě nadále sledovat!

Zdroj: theadventureblog.blogspot.com


05.12.2013, Ondra Němeček


Diskuse


Zdravím dobrodruhy! Zajímalo by mě zda je možné zúčastnit se závodu na jižní pól! Je to muj sen ale vím že je to hlavně o penězích! Neslyšeli jste někdy třeba sponzorech nebo o někom z české republiky kdo by se dříve zúčastnil nebo se kolem takového závodu motal? Děkuji za rady
08. 04. 2015, 23:27:21

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz