Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

O českém úspěchu a dalším (před)vánočním dění v Antarktidě!

O českém úspěchu a dalším (před)vánočním dění v Antarktidě!

Podívejte se na sumář nejdůležitějších událostí, které hýbou aktuálním děním okolo jižní točny, a přečtěte si, jak se daří expedicím, o nichž jsme si zde u nás na webu psali a které pro vás sledujeme!Česká vlajka vlála úspěšně dvakrát, princ jenom koukal!

Dvacátého prvního prosince, těsně před Vánocemi, se na jižní polokouli "přetočilo" léto do zimy. Aspoň papírově, na pohled je totiž zatím stále stejná zima a velmi větrno jako předtím. Na tento datumový milník však nečekali dva čeští borci, Josef Šimůnek a Štěpán Bečvář, kteří si dali za cíl nejen zlézt nejvyšší horu Antarktidy - Mt. Vinson (4892 m n. m.), ale také dojít na jižní pól. Vyhecovaná expedice zaznamenala úspěchy na obou polích - vlajka vlála jak na nejvyšším vrcholku hřebene Mt. Vinson (4892 m n. m.), ale také na jižní točně. Třešičkou na sladkém expedičním dortu je fakt, že stanuli na pólu přesně 102 let po úspěšné výpravě Roalda Amundsena, ten na stejném místě byl přesně 14. 12. 1911. Dnes už by měli být oba Češi v pořádku doma. Gratulujeme, jste borci!

Shodou okolností v tento stejný den, nicméně několik hodin po české výpravě, dorazil na pól také Princ Harry v rámci charitativního závodu South Pole Allied Challange, který sledovala všechna britská i světová média a o kterém jsme si detailněji psali i my zde v článku. Váleční veteráni tudíž slavili úspěch a my samozřejmě posíláme gratulace i jim!

Po stopách Scottovy výpravy

Nejočekávanější projekt letošní sezóny v dobývání jižního pólu - The Scott Expedition, který pravidelně sledujeme, je už přes šedesát dní na cestě, neuvěřitelné odhodlání tak můžeme spatřit v pochodu Bena Saunderse a Tarky L'Herpiniera, kteří se nacházejí v místech okolo 88. stupně a každým dnem míří do "cíle" - musí ale trasu ještě absolvovat zpět. Údajně chtějí i trochu zrychlit - místo doposavadních zhruba 8 hodin denně šlapat až 10! I když budou mít méně zásob (v tuto chvíli pokračují každý pouze s jedněmi sáněmi), budou lehčí a půjdou zpátky snazším směrem, stále to bude velká dřina takovou dlouhou a náročnou expedici dokončit! Setrvejte, myslíme na vás!

Ledové pláně

Padesát kilometrů denně!

Richardovi Parksovi se při jeho expedici, která má za úkol stanovit nový rychlostní rekord v dobytí jižní točny, zatím velmi daří, nicméně ačkoliv ukrajuje neuvěřitelně velké díly z téměř nekončící vzdálenosti (denně urazí na svých lyžích až 45 kilometrů!), před několika dny mu zbývalo k dosažení cíle zhruba 650 kilometrů a 10 dní do konce časového limitu, po jehož vypršení již expedice nebude mít nárok na připsání rychlostního rekordu. Tak držmě palce a přejme mu ty nejlepší podmínky pro heroický závěrečný výkon!

Manželé na výletě

Chris a Marty Faganovi, manželé směřující k pólu se svým polárním týmem, překonali před Vánocemi důležitý bod na své výpravě - velké pole ledovcových trhlin a horský hřeben, který zamezuje v přímém pokračování jižním směrem k pólu z Herkulovy úžiny. To nejhorší (snad!) mají úspěšně za sebou a na lyžích pokračují přímo do cíle, kde musí být již každým dnem. Vše dobré!

Růžová prsa jedou!

I přes počáteční problémy a nezdary se Geoff Wilson, který na jižní pól chce dorazit pomocí lyží a větrem taženého draka, pořádně odpíchl a vítr mu začal přát. Každým dnem se přibližuje o obrovské vzdálenosti svému vytouženému cíli, i když kilometrů měl v posledních dnech ještě přes 100 před sebou! Pozorní čtenáři našich článků si jistě pamatují, že Geoff Wilson za sebou táhne obří růžovou plastovou maketu ženských prsou kvůli upozornění na podcenění problému s rakovinou prsu. Fanděme mu, dobrých úmyslů je třeba si vážit! Ať to fouká, Geoff je tak každým dnem na pólu!

Hra větru a sněhu

Cyklistovy zdárné nezdary

V každém příspěvku, který jsme věnovali situaci okolo jižního pólu, se objevil někdo, komu štěstí nepřálo a kdo se spíše trápil, než užíval expedici plnými doušky. Protentokrát je jím Daniel Burton se svým projektem dosažení jižní točny na kole. Jede totiž spíše pod své odhady a nedaří se mu tolik, jak by očekával. Pohybuje se v místech okolo 83. stupně. K pólu to má tudíž ještě velmi daleko a i přesto, že nedělá velké pokroky na své cestě, jedno už má v těchto okamžicích jisté - zapíše se do dějin minimálně jako člověk, který dojel na Antarktidě na kole nejdále. Respekt!

Polární veterán a dítě na konec

Polární vlk Anotny Jinman je na své expedici k jižnímu pólu zhruba 20 dní a sebejistě směřuje k jižnímu pólu. Jeho poctivá expedice bez vnější podpory má upozornit na nedostatek vzdělání pro děti v různých oblastech světa. Pojeď, pojeď, Antony, fandíme z Čech!

Patnáctiletý Lewis Clark směřuje k pólu stále odhodlaně, za prozatím třítýdenní expedici urazil již necelých 500 kilometrů, ale ještě mu skoro dvakrát tolik zbývá. Zajímavé zápisky i popisy jsou na jeho blogu! Do toho, kluku!

Variace na zimní téma

Všem ještě jednou hodně zdaru, šťastné kroky vpřed i na cestě zpět!
Situace se každým dnem výrazně mění, proklikejte se tedy v případě zájmu sami danými weby expedic, které vás nejvíce zajímají!

Zdroj: theadventureblog.blogspot.com
Fotky jsou pouze ilustrační.


27.12.2013, Ondra Němeček


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz