Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Co si myslíte o dětech-dobrodruzích? + VIDEO

Co si myslíte o dětech-dobrodruzích? + VIDEO

Názory na mladé expediční dobrodruhy se různí. Jedni je obdivují, druzí zatracují je nebo rodiče. Nejčastější argumenty těch, kteří nesouhlasně kroutí hlavou, jsou: „ztracené dětství, riskování života, realizace rodičů skrz děti“. Jaké děti vystoupily na Aconcaguu, Everest, Mont Blanc či dosáhly jižního pólu?Zdá se, že v posledních týdnech se s mladými dobrodruhy roztrhl pytel. Nejdříve to byl v prosinci 9tiletý Američan Tyler Armstrong, který stanul na nejvyšším vrcholu mimo Asii, tedy na Aconcague (6962 m). Doprovod mu dělal jeho otec a Sherpa Lhawang Dhondup, který několikrát stanul na vrcholu Everestu. Výstup je o to cennější, že ze 7000 horolezců, kterým byl vydán permit, se jich v průměru podívá navrchol jen 30 %. Předchozím rekordmanem byl Matthew Moniz, který měl v době dosažení vrcholu deset let (2008).

Tyler ArmostrongTyler Armostrong

Před rokem Tyler vystoupil také na africké Kilimandžáro (5895 m), a proto není divu, že pomýšlí mnohem výš. V úmyslu má dokončit projekt Seven Summits a stát se nejmladší osobou, které se to kdy povedlo.

V polovině ledna dosáhl jižního pólu 16tiletý Brit Lewis Clarke. Na cestě ke svému vytouženému cíli strávil 46 dní v mrazivých podmínkách, kdy teploty klesaly až -40°C. Od pobřeží musel urazit 1120 kilometrů. To znamená, že denní porce byla zhruba 25 kilometrů za osm hodin. Expedice byla plánovaná tři roky dopředu. Samotný trénink zabral jeden rok a zahrnoval přípravu v Norsku.

Další děti-dobrodruzi

Jordan Romero - Je asi jeden z nejznámějších. V roce 2010 se stal nejmladším horolezcem, který stanul na nejvyšších vrcholech všech kontinentů (projekt Seven Summits). Bylo mu tehdy pouhých 15 let, 5 měsíců a 12 dnů. Zároveň se tak stal nejmladší osobou, která stála na vrcholu Everestu (13 let, 10 měsíců a 10 dní).

Jordan Romero před výstupem na Mt.Everest - zkouška kyslíkové maskyJordan Romero před výstupem na Mt.Everest - zkouška kyslíkové masky

Asher Silver – Tento mladý Brit měl deset, když vystoupil na nejvyšší vrchol Evropy, kterým je Mont Blanc (r. 2009).

Nechci se vyjadřovat k žádnému z těchto výkonů, jejich rizik apod. Jen si myslím, že tohle není nejlépe strávené dětství.


11.02.2014, Jan Haráč


Diskuse


Nemyslím si, že to je dobré. Děti v těchto letech by měli ještě chodit do školy a věnovat se učení a ne tréningu či takovýmto extrémním expedicím... Však čas na to je celý zbytek života. Je sice hezké, že tomu chtějí zasvětit život, ale co když ve 20 zjistí, že to není pro ně to pravé ořechové. To už asi bude pro některé pozdě.
11. 02. 2014, 15:05:43
Láďa
Láďa
Těžko soudit jestli je to správné nebo ne. Jsou i dospělí co neví coby v životě chtěli dělat/dokázat. Pokud je to jako děti baví, proč ne. Fandím jim i rodičům za jejich nemalou podporu a věnování času svým dětem.
11. 02. 2014, 18:28:44
Troll
Troll
Nemyslím si, že je pro dítě přirozené se takhle "kousnout" a jet za jedním cílem. Podle mě by dětství mělo být o rozmanitosti, která až později umožní si vybrat tu správnou cestu. Takovéhle výkony nejsou zadarmo a nemyslím si, že by některé z těch dětí měsíce s nadšením a radostí trénovalo. Je mi jich z lidského hlediska spíš líto... Ať už proto, že je to vůle rodičů a nebo proto, že jim rodiče nedokáží dát v dětství nic víc než tvrdý trénink.
12. 02. 2014, 09:42:34

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze