Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Sezóna dobývání severního pólu startuje!

Sezóna dobývání severního pólu startuje!

Poslední týdny jsme pozorně sledovali expedice mířící k jižní točně. Tam je ale sezóna minulostí. Nyní upněme zrak na druhou stranu planety - k expedicím mířícím k severnímu pólu!Pokus o nový rychlostní rekord, vol. 1

Dva zkušení polárníci, Eric Larsen a Ryan Waters, se vydávají do polárních krajin z jednoho "prostého" důvodu - chtějí stanovit nový rychlostní rekord v dolyžování na severní točnu. Už 1. března 2014 se hodlají vypravit z Ellmersova ostrova (odkud začíná tzv. "úplná cesta" z Cape Discovery), potáhnou s sebou plnou výbavu, neboť expedice je bez podory a asistence, saně tak budou mít až 160kg! Pokud chtějí uspět, musí z tohoto bodu dorazit na severní pól za méně než 49 dní, s přihlédnutím na vzdálenost přes 800 kilometrů polární krajinou plnou rozbitého ledu se jedná o solidní záměr! Oba dva polárníci ale nejsou extrémními podmínkami nepolíbení, zlezli společně aljašskou Denali, oba vystoupili na vrcholek Everestu, byli na jižním pólu a Ryan Waters dokonce úspěšně dokončil projekt Seven Summits.

Budeme držet palce! Stejně jako v případě "jižní" The Scott Expedition - i v tomto případě se jedná o velkolepou akci!

Pokus o nový rychlostní rekord, vol. 2

Pozoruhodné je, že mladí norští polárníci Kristoffer Glestad a Lars Mangerud Flesland využijí stejného letu jako výše zmínění borci a dokonce mají i stejný cíl - prolomit rychlostní rekord v dobytí severního pólu. Doufají v takovou rychlost, že nepřesáhnou hranici 40 dnů. Pokud by byli úspěšní, stanou se nejmladšími osobami v historii, které absolvují "celou" trasu na sevení pól - ve věku 24 a 25 let. Klobouk dolů, startují 7. března 2014!

Věčně zmrzlou zemí ...

Další rychlostní rekord??

Možná se s rekordy roztrhl pytel, ale i Michele Pontrandolfo se hodlá vypravit na severní točnu z Cape Discovery 5. března 2014 a chce se vejít do limitu 45 dní expedice bez podpory. Kdo nakonec bude z výše zmiňovaných expedic nejrychlejší a kdo bude slavit úspěch??

Irský tým

Irský tým ve složení Clare O’Leary a Mike O’Shea pod názvem The Ice Projekt se nevzdává a po neúspěchu z roku 2012, kdy museli expedici přerušit kvůli logistickým problémům, se vracejí do severní Kanady, aby na severní točnu dorazili pěšky a stali se tak prvními irskými dobyvateli tohoto polárního milníku.

Rozbité ledy

Japonec nakonec

Posledním, kdo stojí za dnešní zmínku (a omlouvám se všem, jejichž expedice jsem prozatím přehlédl), ale určitě se nejedná o žádné "béčko", je japonský lyžař a polárník Yasu Ogita, který jde sólo a bez jakékoliv podpory. I on bude na zpáteční cestě klientem letecké společnosti Kenn Borek, a tak nepotřebuje končit na stanici Barneo Camp1.

Slovo závěrem

Reinhold Messner prohlásil o expedici na severní pól, že se jedná o záležitost "desetkrát těžší než výstup na Everest" (jakkoliv je výstup na nejvyšší horu světa kontroverzní, je určitě velmi náročný...), podmínky se vzhledem ke změnám klimatu mění rychlostí blesku, a tak se dějí na severní arktické půdě doslova divy - kde byl dříve led, je dnes oceán, kudy šlo před lety pohodlně jít, jsou dnes rozbité kry a postup zpomalen na minumum ... jak se s tím expedice mířící na sever (a pak na jih, jak by řekl Jára Cimrman) poperou, uvidíme v následujících týdnech.

Podívejte se ještě na video ukazující krásy věčně ledové země při jedné z mnoha expedic předloňského roku:

Všem účastníkům expedic směřujícím k severní točně přejeme z redakce hodně štěstí!


1 - Barneo Camp, někdy také jako Barneo Ice Camp, je ruský polární kemp budovaný každý rok na několik týdnů v rámci sezóny na 89° a disponující leteckým spojením s ostatním světem. Letos bude otevřený od 2. dubna do 22. dubna a nabízí mnohým turistům nejpohodlnější variantu k dosažení severní točny, nebo využití pro cestu zpět. Více detailů například zde.

Zdroj: theadventureblog.blogspot.com


27.02.2014, Ondra Němeček


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz