Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Pole of Cold: ohlédnutí za expedicí hledající nejmrazivější místo na Zemi + VIDEO

Pole of Cold: ohlédnutí za expedicí hledající nejmrazivější místo na Zemi + VIDEO

V prochladlém čase vánočním uplynulého roku jsme si psali o jedné zajímavé expedici, která si stanovila za úkol dojet z Evropy autem až do nejmrazivějšího trvale obydleného místa na světě, které leží v proslulé ruské Sibiři.Ruské silnice, šamani, mrazy, ...

Tříčlenný expediční tým - polárnice Felicity Aston, filmař Gisli Jonssoni a mechanik Manu Palomeque - se vydal vstříc "pólu chladu", čímž je nazývano nejchladnější, přesto ale trvale obydlené místo na světě. Kde jinde ho hledat než v ruské Sibiři, v její severovýchodní části - ve vesnici Ojmjakon (naměřeno -67,8°C; údaje se často o několik stupňů liší..).

Na řece Leně

Na konci letošního ledna skupina zdárně dorazila do zmíněného cíle, urazila autem okolo 20 tisíc kilometrů různorodým terénem, od norských a finských plání až po ruské území nikoho s jízdami po zamrzlých řekách, rozbitých cestách opuštěnými horami a dalšími "nástrahami". Jejich Land Rover Defender jim ale nabízel dostatek komfortu nejen pro jízdu samotnou, ale pro naložení dostatku věcí potřebných pro úspěšné absolvování takové "polární" expedice.

Sibiřští domácí

Dojetím do skrz naskrz promrzlé ruské vesnice Ojmjakon ale expedice úplně nekončila, byla v pouhé "půlce" - bylo nutné se totiž vrátit zpět do místa započetí expedice, a to před budovu Královské geografické společnosti v Londýně. Nikdo si tedy nedovolil usnout na vavřínech! Úplný konec čekal expedici až 3. března 2014, kdy se dostali konečně zpátky do Anglie.

Obklopeni Altajem

Díky moderním technologím zaznamenávala expedice pravidelně své kroky a autenticky popisovala své zážitky, názory a psala komentáře (v angličtině), uveřejňovala fotky i videa. Zajímá vás něco o šamanech regionu Tuva? Ruských silnicích v zimě? Nebo třeba o samotném chladu? Neváhejte se prokliknout na samotný web expedice, čeká na vás i mnoho "foto-příběhů" a dalšího materiálu ke zhlédnutí!

A nyní se podívejte sami na krátká videa z jízdy "nadupaným tereňákem".

Jízda po zmrzlé řece Leně:

A nebo průjezd pohořím Altaj:

Myslím, že je nás asi většina, kteří bychom si podobnou expedici uměli užít, když by nám někdo podobné vozítko na akci věnoval a popřál hodně úspěchu, ať se někdy vrátíme ... tak třeba někdy v budoucnu už to dopadne!
Expedicím nazdar!

Zdroj: poleofcold.com a facebook.com/poleofcold (úvodní fotografie)


01.04.2014, Ondra Němeček


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz