Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Bude se na severním pólu slavit po čtyřech letech? + VIDEO

Bude se na severním pólu slavit po čtyřech letech? + VIDEO

Everest nám už raději zavřeli a severní pól se pomalu "uzavírá sám". Takový je život - sezóna střídá sezónu. Tak se pojďme podívat, jak jsou na tom borci nedaleko točny a jak jim v zemi věčného ledu šlape!Události a akce na obou točnách se pro vás vždy snažíme systematicky sledovat a upozorňovat na nejdůležitější dění; ať už v minulosti u jižního, nebo aktuálně u severního pólu - od počátků přes někdy dramatický průběh (pozorní čtenáři vědí, že několik expedic kvůli extrémním podmínkám muselo počínání ukončit...) až po konec. A tom si budeme povídat právě dnes.

První známky konce

Unikátní driftující polární stanice Barneo Ice Camp umístěná jeden stupeň pod severní točnou (více vizte například v tomto článku, na konci) uzavřeli ruští borci 22. dubna 2014 a její konec znamená i pro některé bojovníky v arktickém terénu první známky uzavírání sezóny a konec "nejlepších" časů ledového království, neboť je pro některé expedice, komerční klienty i výzkumníky jediným útočištěm, provizorním domovem. Teď už zde není nic. Až zase za rok, příští "polární jaro", se rozvine nad ledem ruská vlajka značící plný provoz a nasazení.

Polárník Eric Larsen

Sólojezdec skončil

Japonský borec a sólista Yasu Ogita se bohužel k severní točně přes všechny překážky neprobojoval. Nejen, že ho dostihlo špatné počasí a musel několikrát zůstat ve stanu a čekat (což nikdy nikomu v jakékoli části světa na morálce nepřidá), ale také pocítil začínající nedostatek jídla a celkových zásob. Prostě - "došel mu čas". A tak zavolal soukromého kanadského dopravce Kenna Boreka operujícího v tomto regionu severní polokoule, aby mu pomohl v tíživé situaci a odvezl ho na Resolute Bay, do bezpečí, kde definitivně jeho expedice skončila po 48 dnech na ledu. Bohužel, Yasu, snad příště - i tak ale klobouk dolů!

Úspěch po 4 letech?

Na našem webu jsme zmiňovali především dva zkušené americké polárníky, Erica Larsena a Ryana Waterse, kteří se stále snaží o rychlostní rekord. Narozdíl od svého japonského polárního kolegy rozebraného výše se jim daří, dokonce zvyšují denní porce lyžování o 2 a půl hodiny, aby dorazili k severní točně co nejdříve (některé rozbitě-ledové úseky se jim za 10 hodin lyžování podařilo urazit pouze 3 kilometry!). Jedno je však na základě primitivní matematiky nasnadě - rychlostí rekord nepřekonají. Na ledě už jsou 45 dní (rekord by se počítal do 49 dní), na točnu to mají ještě 225 kilometrů a zásob včetně jídla mají přibližně na 10 dní; to asi nedopadne. Inu, ještě to máte, borci, pořádný kus na 90. stupeň (z objektivně nejhoršího úseku už jsou sice pryč, sezóna na severní polokouli nicméně pomalu končí a podmínky pro pochod se budou jenom horšit...)! Ať se daří i dál a vytrvejte, v redakci fandíme!

Zlámané ledyZlámané ledy

Pod vlivem severuVliv severu

Arktická krajinaArktická krajina

 

 

 

 

 

 

Ale ještě pozor! Pokud Erica Larsena a Ryana Waterse potká štěstí a více než dvousetkilometrovou vzdálenost překonají, budou prvními polárníky po 4leté odmlce, co kompletní trasu z Kanady na severní pól urazí. A to je motivace!

Opačně - ale přece!

Nedávno se do dění na severním pólu zapojila tiše i jedna další, poměrně netradičně pojatá expedice Expedition Hope. Tato expedice ve složení Bernice Notenboom, Eric Philips a Martin Hartley se nechala vyložit na severní točně a v "protisměru" pokračují na Cape Discovery, z něhož se právě tradičně startuje. Jak se ale říká - "všechno má svoje" - cesta do Kanady ze severního pólu sice značí, že polárníci budou z nejhoršího ustupovat a terén se začne postupně zjednodušovat (ne doslova, samozřejmě...), nicméně se vyložením přímo na pólu spustili bez jakékoliv větší polární aklimatizace do "jámy lvové". Ihned tak pocítili podmínky arktického kraje; silný vítr, nepříznivé počasí a pomalé putování mezi ledovými bloky. Rovnýma nohama! I přesto se jim po několika týdnech daří dobře, postupují a přibližují se Kanadě. Máváme na vaši dlouhou cestu!

Dvakrát video na konec

A to je z hlavního dění u severního pólu pro dnešek všechno. Dále pro vás sledujeme, mapujeme, komentujeme!
Na rozloučenou dvě videa - prvním je sestřih z arktického regionu z roku 2010.

A druhé je spíše "teoretické" - jak zmiňovaní Američané trénovali doma na severní pól?

Zdroj: theadventureblog.blogspot.com, ericlarsenexplore.com


02.05.2014, Ondra Němeček


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz