Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Na Ellesmerově ostrově naleznete pravou akrtickou zemi nikoho! + VIDEO

Na Ellesmerově ostrově naleznete pravou akrtickou zemi nikoho! + VIDEO

Když už jsme si před pár dny povídali o aktuálním dění na severním pólu a v myšlenkách nám stále rezonují slova jako "sníh" a "mráz", pojďme se ohlédnout za jednou velmi povedené expedici na arktický Ellesmerův ostrov: The New Land 2013.Vlci, led, psí spřežení

John Huston je profesionální polárník, který je ve svém životě možná více obklopen sněhem, ledem, nekonečnou pustou krajinou a věrnými psy než lidmi a především svými bližními (nic ve zlém). Vloni dokonce vedl honosnou mezinárodní expedici The New Land Expedition 2013 (účastnili se jí dále Nor Tobias Thorleifsson, Kanaďan Hugh Dale-Harris a Jihoafričan Kyle O’Donoghue), která si dala za úkol navštívit a prozkoumat Ellesmerův ostrov (desátý největší na světě!) na severu Kanady, jedno z nejopuštěnějších polárních míst na světě.

Pochod bílou plání

Expedice The New Land 2013 (konaná v sezóně na jaře) strávila doslova na ledě 65 dní (pravda, několik nocí strávili na polárních stanicích), během kterých urazila okolo 1000 kilometrů "po svých". Čtyři polárníci s sebou měli veškeré vybavení, zásoby a věci potřebné k přežití v tak nehostinné krajině, jediní další společníci jim byli jejich tažní psi. Bílé pláně, samota, vítr, sníh, led, mráz, ... všechno, co si o arktické krajině umíme představit, na Ellesmerově ostrově nalezneme!

Krajina se měníKrajina se mění

John HustonJohn Huston

Neocenitelný pomocníkNeocenitelný pomocník

Putování na lyžích stovky kilometrů za pomoci psů a přežití na ledu nebylo ale jediným programem akce - primárně se snažili polárníci všechno natáčet, dokumentovat, fotit a zaznamenávat, i díky tomu mohl vzniknout expediční film, který dosáhl velké popularity. Kvalitního materiálu je v něm opravdu dostatek!

John Huston (1976, USA), vzdělanec v oblasti historie, antropologie a geografie, byl od útlého věku fascinován osobností Nora Roalda Amundsena a jeho unikátními polárními expedicemi. V roce 2005 byl vybrán na jednu z expedic snažící se napodobit Amundsenův postup z roku 1911 k jižnímu pólu (akci zaštitoval History Channel a BBC); při této akci bylo použito autentického vybavení i psích spřežení, což je Johnova srdeční záležitost, neboť se trénování tažných psů věnoval několik let předtím. Lze tvrdit, že je od té doby naplno profesionálním polárníkem - dokázal to například svou expedicí z roku 2009, kdy společně s parťákem Tylerem Fishem absolvovali bez podpory jako doposud jediní Američané cestu z pevniny až na severní pól za 55 dní! Jeho úspěchů si všimla především firma Bergans. Kvalitní oblečení a doplňky od této značky, kterou používají profesionálové (nejen) v arktických podmínkách, můžete nalézt například na web norskamoda.cz.

Skeče, videa, filmy

The New Land Expedition 2013 je už sice minulostí, ale alespoň se můžeme podívat na spoustu záznamů z akce a navštívit díky čtyřem borcům místo, o němž jsme nejspíše buď nikdy neslyšeli, nebo jenom v nejdobrodružnějších cestopisech! Tak opuštěné a vzdálené je! Rozhodně ale lákavé!

A jak by se vám například líbilo, kdyby vám polární vlci "ukradli" oběd?

Zdroj: johnhuston.com/newland2013/


09.05.2014, Ondra Němeček


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ