Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Jana Henychová: první česká musherka, která dokončila nejsevernější závod psích spřežení planety

Jana Henychová: první česká musherka, která dokončila nejsevernější závod psích spřežení planety

Jedním z nejextrémnějších zimních závodů psích spřežení je mimo aljašský Iditarod považován i norský závod (světově nejseverněji konaný) Finnmarksløpet. Úctyhodnou trať 1000 kilometrů zvládla před několika lety i česká hvězda mushingu - Jana Henychová - jako historicky první "cizinka"! Přečtěte si s ní velký rozhovor!Finnmarksløpet - ztichlou krajinou Norska

Milovníci závodů psích spřežení si mohou mnout ruce - nejen, že jim američtí organizátoři dopřávají extrémní a pro někoho nedokončitelný závod Iditarod, ale dále je jim (samozřejmě mimo další) nabízen i norský extrémní podnik Finnmarksløpet, který se o sobě právem nebojí prohlásit, že je třetím nejdelším závodem na světě (a zároveň nejdelším v Evropě) a nejseverněji konaným. Trať je vedena severovýchodním cípem Norska přes opuštěné pláně a mrazivou náhorní plošinu Finnmark, startuje vždy 10. sobotu v rocedesítky let - v roce 1981, kdy byl vyhlášen první ročník, se na start postavily pouze 3 psí spřežení; loňský ročník jich nastoupilo k závodu dokonce neuvěřitelných 129 z 13 zemí světa!

Pohled ze závodu Finnmarkslopet

Finnmarksløpet nabízí extrémní podívanou ve dvou hlavních kategoriích, a to buď na trati dlouhé 1000 kilometrů, nebo na "půlce", tedy 500 kilometrů dlouhém závodě. Speciální kategorií jsou tzv. junioři, kteří mají připravenou trať 200 kilometrů, letos se na start postavili čtyři (a všichni dokončili)!

Český úspěch

V roce 2009 se na start nejnáročnější kategorie závodu postavila i česká musherka Jana Henychová a překvapila zřejmě nejen sebe samotnou, ale i celý musherský svět. Tato sympatická žena z "neznámé země" sice závod nevyhrála, dokončila ho jako poslední úspěšná na 31. místě, ale získala tím jiný titul - první "cizinka" v cíli závodu. Na vítězku ročníku 2009 - norskou Inger-Marie Haaland - ztratila více než 3 dny, ale i tak je to neskutečný výkon české závodnice! Výsledkovou listinu se zářící českou vlaječkou na konci si můžete prohlédnout zde.

Jana Henychová a její miláčci

Výsledky ročníku 2014

Nejnáročnější a nejdelší trať zvládla nejrychleji norská musherka Sigrid Ekran s celkovým čase 82 hodin a 54 minut, z celkových 54 účastníků v kategorii "1000 kilometrů" jich do cíle dorazilo 19, z čehož jen jeden Švéd a jeden Němec, ostatní byli "domácí - Norové".

Zato 500 kilometrů dlouhou trať zvládlo z 73 účastníků přesně 44, nejrychlejším byl Fin Ronny Wingren s časem 31 hodin a 48 minut, mezi úspěšné se dostali Rakušan, Skot, Nizozemec, Švýcar a další Finové. Opět měli ale převahu zkušení místní Norové, kterým spřežení doslova "přirostlo" k tělu.

Všem zúčastněným, vítězům především gratulujeme!

Rozhovor s Janou Henychovou - hvězdou českého mushingu!

Pověz nám, Jano, jak ses dostala k mushingu?

Odmalička jsem byla takové zvláštní dítě, které si moc nevědělo se sebou rady. Ve škole jsem byla vždy šprt, ale tu a tam jsem přinesla nějakou třídní důtku kvůli chování. Chodila jsem do hudebky hrát na čelo, ale žádný velký zázrak. Připadala jsem si vždy tlustá a ošklivá... Obrovským a zlomovým objevem bylo pro mne objevení knížek Jacka Londona. Do jeho knih jsem se zamilovala a od té doby jsem začala sbírat vše o vlcích a začala si žít svým vnitřním životem. Vždy jsme doma měli nějakého psa a já se ve třinácti pokoušela o výrobu mého prvního postroje pro psa. Návodem mi byl obrázek v časopise 100+1 o Susan Butcher a závodě Iditarod, psal se rok 1984. Ty výstřižky z časopisů mám schovány dodnes...Postupem času jsem čelo vyměnila za běžky a začala éra mého sportování. Od sedmé třídy až po celou vysokou školu jsem lyžovala a sport utvořil můj život a uspořádal mé přátele kolem mne. Vždy mi vyhovovaly náročnější a delší disciplíny. Orienťák, triatlon, přespolní běhy...to jsou sporty, které ve Vás utužují vytrvalce na dlouhou trať, člověka který se moc nelituje a dokáže jít za svým cílem i když to už bolí.

Vždy jsem si chtěla pořídit svého vlastního psa, ale pořád byl nějaký logický důvod proč ne...až do té doby, kdy si tohoto psa v roce 1994, pořídil náš dědeček. Rozhodl se pro krásného křížence malamuta a sibiřského husky Kimečka. Dědeček se domníval, že tento pejsek bude skvěle ladit k jejich udržované květinové zahrádce u jejich domku v Jizerských horách. Roztomilé štěňátko Kimeček celou zahrádku přerylo a místo kytiček se náš děda snažil zoufale udržet alespoň dekorativní trávník. Já s Kimíkem běhala po Jizerkách, jezdila na kole, brala jsem ho sebou na skály, když jsme jeli lézt. Stal se součástí mého života a já si začala pořizovat psy další, už mé vlastní. První byla slečna Jovanka, která má i titul inženýrka, protože se mnou absolvovala několik posledních přednášek. Na kole jsem jezdila ještě se čtyřmi psy, ale pak po totálním zkrvavení jsem si pořídila první káru od Františka Chlaňe a i první saně a má dráha musherky se rozjela naplno...

Dalo by se říci, že jsem žena, která běží svůj život se psy, podobných vlkům...Čas letí a ať počítám, jak počítám, tak je to už 17 let, co stále někde běhám se psy a musím říci, že mne to stále baví a doufám, že i dlouho ještě bude. Místo jednoho psa jich mám dnes 26. Bylo jich ale víc. Někteří už umřeli a odešli do psího nebe, někteří jsou senioři, někteří jsou aktivní závodníci a štěňátka, se skvělou závodní budoucností. Jedinou vadou u psů je to, že jejich život je proti tomu našemu příliš krátký a příliš to bolí vidět je stárnout a umírat...

Všichni si pamatujeme Tvůj 5 let starý úspěch na výše zmíněném (v článku) extrémním závodě Finnmarkslopet, kdy jsi dorazila v kategorii 1000 kilometrů do cíle na 31. místě jako vůbec první "cizinka" v historii. Považuješ to za největší úspěch své musherské kariéry v oblasti závodění?

Ano, je to tak. Považuji dokončení tohoto závodu za svůj největší úspěch.

Jana HenychováUsměvavá česká musherka

Proč sis vlastně vybrala účast ve Finnmarksløpet místo některého z aljašských závodů - Iditarod/Yukon? Nelákalo by Tě to - nechystáš se v budoucnu i sem?

Na tuto otázku je dost jednoduchá odpověď. Je to otázka peněz. Do Norska se stale dokáži přepravit autem s vlekem a psy. I materiál si jsem schopna sama převést. Aljaška znamená naložit vše do letadla, pak vystoupit a vše si platit. Půjčení auta, vleku, krmení pro psy, bydlení.... Zůčastnit se závodů Iditarod i Yukon Quest je mým velkým snem, ale podle odhadu by to pořebovalo tak si 2mil. Kč.

V čem se Ti skandinávské extrémní závody, respektive obecně long distance závody, líbí?

Tyto závody jsou úžasné tím, že člověk vyjede z mumraje startu, a pak jede sám a sám a sám, až někam dojede, a pak zase dál a dál až do cíle. Je to několik dní a najednou se s těmi svými psy nějak ještě víc sžijete a makáte společně, abyste to společně zvládli. Ty bíle pláně, to nekonečno, to je to, co je na tom tak magické a pro mne tak přitažlivé.

Aby profesionální česká musherka Jana Henychová - vizte její detailní portfolio zde - zvládlala extrémní podmínky závodu, obléká se do kvalitního norského oblečení, které k nám dováží Norskámóda.cz, a které sama vřele doporučuje - na webu naleznete široký výběr toho nejkvalitnějšího oblečení do největších mrazů, které působí nejen jako vrstva odolnostní, ale také komfortní, pro všechny aktivity!

Pověz nám, v čem spočívá Tvůj trénink na long distance závody? Liší se od toho na závody kratších vzdáleností?

Trénink se skládá ze dvou věcí: příprava mushera a příprava psů. Člověk by měl být v dobré kondici, aby vše dobře zvládal a nedělal chyby, které by mohly být nebezpečné pro celý tým. Když jsem já fyzicky v pohodě, je v pohodě i psichyka a dá se zvládnout všechno. Snažím se od jara běhat, cvičím pilates a momentálně i konzultuji jídelníček s výživovým poradcem, aby moje tělo bylo co nejlépe připraveno na zimu. Příprava psů začne, až skončí letní tepla a teplota klesne k 15 stupňům a začneme pomalu najíždět kilometry. Začneme od 5 km na začátku září a na konci listopadu bychom měli jezdit kolem 30 km. Se sněhem vzdálenosti začnou narůstat od 50 km -  80km. Tohle vše zabere hlavně hodně času, ty kilometry najezdit. Musíme se dostat na 150 km v kuse bez problému. A pokud mám zodpovědět otázku, jestli se liší trénink na krátké tratě, tak tedy ano. Tam jede tým 10 km - 20 km v maximální rychlosti. My trénujeme vytrvalost optimálním tempem.

Dovolím si tvrdit, že muži stále převažují nad ženami v tomto nádherném sportu. Jak jste na závodech a různých musherských akcích přijímány? Přijímají vás rovnocenně nebo vás spíše podceňují? Setkala ses někdy s nějakým "nesportovním přijetím"?

Je zvláštní, že tuto otázku stale někdo řeší tady v Čechách. V Norsku a ve Skandinávii nikoho nenapadne vůbec něco takového řešit. V Norsku je běžné, že se ženy umisťují na předních pozicích a vlastně i na Aljašce při Iditarodu. S nesportovním přijetím jsem se nikdy ani v Čechách nesetkala, je to hlavně otázka osobnosti a vlastní nejistoty a tím já opravdu moc netrpím, tak se s tímto problémem opravdu moc nesetkávám. Nesportovní může být, co o Vás kdo vykládá za vašimi zády, ale to už tak nějak neovlivním.

Jako jako žena zvládáš extrémní mrazivé podmínky závodů?

Myslím, že muž nebo žena zvládají zimu stejně. Nemám chuť ani v nejmenším vymrznout, a tak se musím snažit, aby mi zima nebyla. On si každý myslí, že se na těch saních člověk veze a jenom sleduje krajinu. To není vůbec pravda. Na saních se stále odrážíte, vyvažujete a nebo kousek popoběhnete, aby vám právě zima nebyla. Samozřejmě důležutá příprava je už doma, když se člověk obléká. Za ty léta jsem okoukala, co si lidé v Norsku na sebe oblékají, protože tu žijí a musí zimě vzdorovat každý den a nejen vzdorovat, ale žít v zimě pohodlně. Měla jsem štěstí, že jsem narazila tady v Čechách na firmu, která dováží oblečení z Norska - Norskou módu, sídlící v Litoměřicích, ti mne vybavili tím nejlepším, co je k dostání. Aby Vám nebyla zima, tak je důležité mít stale vše suché. Co je mokré, bude studit. Volím tedy kvalitní funkční termoprádlo od norské firmy Devold, vyráběné z přírodních materiálů - ovčí vlny, která skvěle odsává pot a udržuje tělo v neustálém komfortu. Další vrsty oblečení pak tvoří softshellová bunda, slabá péřová bunda Bergans nebo vlněný svetr Devold. Vrchní vrstvu pak tvoří velká péřová bunda. Když je opravdu veliká zima, tak mám ještě péřovou bundu od Sira Josepha. Ta má prodloužený střih a mám ji téměř ke kolenům a v té se cítím jako ve spacáku.

Sympatická Jana Henychová dělá České republice čest!

Poslední dobou se hojně věnuješ taky canicrossu, co Tě na tom tak baví?

Canicross je pro mne skvělou příležitostí vyzkoušet psi jednotlivě. Ve spřežení pracují v týmu a nemusí se samostatně projevovat. Tím, když běžím s jedním psem, tak u něj trénuji jeho sebejistotu a ochotu se mnou spolupracovat. Vychovávám tím vlastně své budoucí lídry. Na závodech canicrossu je taky skvělé, že se tam potkáme se psy všech možných ras a ti moji psi se tu naučí, že se malí psi nežerou. To je taky velmi důležité a opravdu to pro ně není samozřejmost. Dalším důvodem, proč na tyto závody jezdím, je ten, že mohu sebou vzít děti, které si mne našly a mají tak možnost si zazávodit se psy. Od loňského roku mám takové družstvo juniorek, asi 6 dívek, budoucích musherek, a tyhle akce máme jako první seznámení se závodním mushingem.

Zvládáš se věnovat i něčemu jinému než věcem spojeným se "psy", nebo Ti tento koníček/práce zabírá všechen čas?

Hmmm….absolutně všechen čas se točí kolem psů. Momentálně chystám na léto tábory pro děti se psy, takže vymýšlím hry a náplň pro výtvarné aktivity. Ústřední výtvarný motiv bude pes. Připravuji grafiku pro společná trička - se psy. Minulý týden jsem kreslila diplomy na závody canicrossu - se psy. Průběžně aktualizuji mé webové stránky s fotografiemi svých psů a z různých akcí. Nabízím svou husky školu. Píši svou knížku o svém životě a o psech…. Vše se vlastně točí kolem psů. Můžu být ráda, že ještě neštěkám. Neštěkám asi z toho důvodu, že během týdne mám minimálně tři přednášky pro děti o psech!

Závodní severské klima

Máš nějaký nevšední - zajímavý zážitek z mushingu, o nějž se s nám můžeš podělit?

Z ČERNÉ KRONIKY

- Čtyřicetiletá žena umrzla v průchodu, umlátil manželku kladivem, čtyřiatřicetiletá řidička psího spřežení nezvládla pravotočivou zatáčku a řidič protijedoucího vozidla, aby zabránil srážce, opustil vozovku - Tak toto je ve zkratce obsah páteční černé kroniky Deníku Bohemia a následně i sobotního Blesku.

Sobotní telefonát:
- Ahoj Jani, nebyla jsi včera jezdit? Jo, byla. No tak to jseš ty, tady čtu --- Jak dokáže být člověk okamžitě slavný.

Z denního tisku:
Mitshubishi v příkopu, na vině psí spřežení.

Jablonec nad Nisou - Nehoda mezi psím spřežením a automobilem Mitsubishi se ve čtvrtek stala v Jizerských horách.

Nikdo z účastníků, včetně zvířat, neutrpěl zranění, na vozidle vznikla škoda 18 000 korun. Včera to řekla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová. "Havárie se odehrála ve čtrtek ráno na zasněžené silnici třetí třídy ve směru z Horního Maxova na Velký Semerink,"uvedla Knopová. Psí spřežení řídila čtyřiatřicetiletá žena. Nezvládla řízení a v pravotočivé zatáčce se dostala do protisměru. Řidič mitsubishi chtěl srážce se psím spřežením zabránit a strhl své auto k příkopu. Tam narazil do betonového patníku. Přivolaní policisté potrestali ženu pokutou 500 korun.

Celá tato záležitost je dost zajímavá zkušenost a myslím, že to bude zajímat i další mushery.
Na jizerkách máme asi 40 cm čerstvého sněhu, a tak jsem začala se smečkou trénovat na saních. Mám sněžnicemi ušlapaný okruh na loukách, ale chuť se projet po ujeté silnici je neodolatelná, a tak jsem vyrazila na krátký okruh. Psi letěli a vítr fučel kolem uší, zasněžená krajina a nad kopcem zlehka probleskovalo slunce. Silnice umydlená jak zrcadlo. Paráda. A tak si tak pádíme po místní uličce a ouha v jediné zatáčce se vyřítilo auto. Psům nevysvětlíte, že mají běžet vpravo a už se to míjelo. Řidič zabrzdil a už jel jak namydlený blesk ze silnice. Zaskřípaly plechy a auto zůstalo viset na žulovém patníku a ořezaném stromoví nad verandou domku pod mezí. Zastavila jsem psy a ve vteřině vylézá chlapík z auta. Chystala jsem se vykrývat případný fyzický útok, ale naštěstí se k tomu nechystal. Zeptala jsem se ho jen, jestli chce zavolat traktor, ale to už mne miláčkové pomalu vlekli dál. Tak jsem mu ještě slíbila, že jen uložím psy a hned příjdu zpět a zmizela jsem mu za zatáčkou.

Teď jsem si už nelibovala z rychlé jízdy ale přepadl mne schlíplý pocit zoufalství. Doma jsem bafiny uvázala na řetízky a vydala se i s občankou zpět na místo činu.

Tam mne už čekali dva zaměstnanci firmy ČEZ a ohledávali škody na jejich výjezdovém vozu značky Mitshubishi. Zavolali mezi tím policii, a tak jsme společně čekali na výjezdovou. Já mezi tím volala mému pojišťovacímu agentovi a čezáci svým kolegům, aby je přijeli vytáhnout. To už byla celá situace klidnější a při každé zmínce, že se srazili se psím spřežením, se ozýval smích.

Policie dorazila, sepsala s námi protokol, vše vyfotila a zakreslila. Oba řidiči jsme museli provést dechovou zkoušku na alkohol a do protokolu si zapsali číslo mého řidičského průkazu, protože by je jinak program nepustil dál. Na číslo licence se mne neptali. Myslím, že bych tedy měla mít zapsáno řízení psího spřežení jako další skupinu, i když v protokolu jim počítač nabídl pouze skupinu: povoz, jízda na koni.
Nakonec byla hodnota poškození vozu odhadnuta na 18 tisíc korun, já obdržela na místě blokovou pokutu ve výši 500,- Kč.

Vzhledem k tomu, že mám psy pojištěny v rámci domácnosti tak se na tuto situaci tato pojistka vztahuje a pojišťovna to snad zaplatí a já mám spoluúčast 500,- Kč.

Takže celá ta sranda mne stála 1000,- Kč. Naštěstí platím všechna pojištění. Psi jsou v pořádku a pamatujte si, musheři, při jízdě máte být střízliví!!!

 


Musherka Jana HenychováMusherka Jana Henychová

Závodní Jana HenychováZávodní Jana Henychová

CanicrossPři canicrossu

Další fotky naleznete v galerii...


Jaké máš další plány se svými miláčky?

Naposledy jsme se velkého závodu zúčastnili v roce 2011. Byl to závod na 600km Femundløpet. Bohužel jsem ten závod nedokončila, protože se psi necítili dobře. Skončili jsme na 410. km. Jak šel čas, najednou už mnoho psů vkročilo do svého důchodového věku a nemělo by smysl je dále trápit mými sportovními ambicemi. Nastal čas omladit tým. Ono to nějaký čas trvá, než vychováte nového psího závodníka. Letos už máme rok 2014  a já doufám, že mám nový mladý tým a je načase tu "šestistovku" dokončit. Měla jsem dost času uvědomit si, co jsem v minulosti udělala špatně a co by šlo udělat lépe. Měla jsem i dost času pokusit se žít životem, jaký se ode mne očekává a přišla jsem na to, že chci celou svou duší zase běžet bílou plání a radovat se, že mám tak úžasné psy!

Femundlopet

Děkujeme, Jano, za rozhovor, přejeme hodně úspěchů na všech polích a těšíme se na mapování Tvých budoucích úspěchů!

Zajímali vás více o Janě Henychové, můžete se podívat online na její musherský film GO!, který uveřenila Česká televize, nebo přejít na její osobní stránky!

Na rozloučenou záběry přímo ze psího spřežení účastnícího se letošního finského závodu:

Zdroj: huskies.cz, finnmarkslopet.no
Foto: archív Jany Henychové


08.06.2014, Ondra Němeček


DiskuseVasi spiusovatele by se meli vzpamatovat a precist si co pisou : Iditarod je a vyl vzdycky Americky, zacina i konci v USA a NEMA ZADNE KANADSKE ORGANIZATORY' Je jeste jeden race a ten je I trosku delsi a rozhodne vic obtizny protoze jsou tam vetsi hory a mene pomocnych zastavek a tim padem vetsi vzdalenosti mezi stanicemi a ten je mezi Kanadskym Whitehorsem a USA Fairbanks - zacina kazdy rok z jine strany, takze oba staty jsou zucastnene. Prosim, neplette si detaily, lide kteri je nevedi by vam to mohli verit. Cech z Whitehorse
08. 06. 2014, 06:36:53
Díky za připomínku. Chyba vznikla přepisem jiné věty; rovněž její pokračování bylo chybné, ale nyní by již mělo být vše v pořádku.
08. 06. 2014, 14:13:19

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz