Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Expedice Greenland ICE - okolo Grónska kiteskiingem za 56 dní!

Expedice Greenland ICE - okolo Grónska kiteskiingem za 56 dní!

Patříte-li mezi šťastlivce a neskolila-li vás letní angína, tak se určitě potřebujete řádně zchladit kvůli neúnosným vedrům v minulém týdnu - určitě na to zabere ohlédnutí se za (již týden) úspěšnou grónskou expedicí dvou polárníků, kteří na svých kitech objeli arktický ostrov za 56 dní!Čtyři tisíce kilometrů a neslavné začátky

Belgický polárník Dixie Dansercoer (51) a jeho parťák z Kanady Eric McNair-Landry (30) se vydali 10. dubna 2014 na neuvěřitelnou expedici slibující řádné dobrodružství - pod názvem Expedition Greenland ICE chtěli za pomocí svých kitů a lyží a bez jakékoliv vnější podpory (i pohonu) objet/obkroužit grónský ledovec, to znamená v řeči čísel urazit vzdálenost okolo 5000 kilometrů ... a vejít se při tom do časového limitu 80 dní.

Nakonec to bylo všechno ještě lepší!

Kontrola výbavy je nezbytná!Kontrola výbavy je nezbytná!

Trénink na ŠpicberkáchTrénink na Špicberkách

Greenland ICE expeditionGreenland ICE expedition

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Počátek expedice nebyl nikterak veselý, sněhové a větrné bouře nedovolovaly týmu souvislejší "expediční" postup a neustále se střídaly pauzy s ukrajováním vzdálenosti, první dva týdny expedice vypadaly spíše jako posuvný základní tábor arktické expedice než rychlostní akce dvou polárníků. To se ale naštěstí brzy změnilo a Dixie Dansercoer (51) a Eric McNair-Landry (30) se dali do práce, nasadili tempo, které obdivuhodně vydrželi až do konce! Byly dny, kdy urazili i přes 100 kilometrů - neskutečné!

Připraveni na akci?!

Úspěch a rekordy

Dne 4. června 2014 se jim podařilo vrátit na výchozí bod své expedice - Greenspeed Ridge; po 56 dnech "letu a jízdy" urazili vzdálenost 4045 kilometrů a stali se tak prvními polárníky, kterým se podařil podobný kousek. První rekord. Dokonce se jim podařilo během cesty, konkrétně 47. den cesty, překročit rekord Adriana Hayese z roku 2009, a to tím, že urazili na kitech vzdálenost větší než 3120 kilometrů - v jejich případě zakončili expediční den na 3166. kilometru. Druhý rekrod expedice. Rekordy ale nebyly všechno, o co se borci snažili, během cesty sbírali polárnici důležitá data pro vědce zkoumající změny zemského klimatu. Tak to má být - spojení důležitého se zábavným!

Kiteskiing v akci

Dixie Dansercoer po expedici prohlásil: "Vytyčování nových cest vyžaduje duši odvážného snílka. Dotáhnutí projektu do samotného konce předpokládá výkony na samotné hraně možného, každý den - celý den. Myslím, že jsme předvedli obojí." Eric McNair-Landry dodává: "56 dní a více než 4000 kilometrů později končíme tam, kde expedice začala, na kraji tohoto rozlehlého ledovce, kde ledy tečou do moře skrze skály tyčící se nahoru. Stejně jako bolavé svaly odpočívají, úvahy o dobře dokončené akci se ukládají do mysli."

Gratulujeme z redakce k úspěchu!

Druhý tým navždy druhý?

Zajímavé je, že se tuto sezónu v Grónsku objevil se stejným nápadem i druhý tým působící pod názvem Wings Over Greenland II, jeho členové jsou Němec Cornelius Strohm a fancouzský dobrodruh Michael Charavin. Aktuálně stále nedosáhli svého cíle, ale bude to již každým dnem, mají za sebou více než 4560 kilometrů! Ať už je to jak chce, tento tým bude, "bohužel", v objetí grónského ledovce navždy druhý. Prvenství již patří někomu jinému. Naštěstí všichni víme, že o "umístění" v podobných sportech a akcích rozhodně nejde ... gratulace i vám, hodně zdaru v posledních krocích!

Foto: archív Expedice Greenland ICE
Zdroj: greenlandice.be


14.06.2014, Ondra Němeček


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz