Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Dmitry Shparo - ten, který handicapovaným pomáhá splnit jejich polární sny

Dmitry Shparo - ten, který handicapovaným pomáhá splnit jejich polární sny

Ruský vůdce a polárník Dmitry Shparo zasvětil svůj život pomoci handicapovaným, avšak v trochu jiném smyslu, než jsme zvyklí - pomáhá jim totiž naplnit jejich cestovatelské a expediční touhy v mrazivých arktických podmínkách! Jaká bude jeho nejbližší expedice a s kým?Otec a syn v polárních krajinách

Dmitry Shparo (41) je ruská legenda a tamní cestovatelský a outdoorový svět ho dobře zná - je totiž proč! Nejen, že je ředitel Adventure Clubu v Rusku, ale především má na účtě mnoho významných (polárních) podniků, například první lyžařskou expedici z Ruska na severní pól (v roce 1979) či jeho vedení kanadsko-sovětské expedice v roce 1988, která jako první dokázala předtraverzovat z Ruska přes geografický pól až do Kanady! Výčet by byl dlouhý, tak mi prostě věřte, že Dmitry Shparo je "pojem" a ostřílený polárník-veterán!

Dmitry Shparo ale neskončil jenom u svých expedic pro vlastní zábavu a slávu. Dal se na cestu, která není jednoduchá, ale o to více je ceněná a její plody úspěchů jsou mnohem šťavnatější než jakékoliv jiné! Rozhodl se setrvale věnovat handicapovaným jedincům, kteří touží po polárním dobrodružství a splnit si svůj sen stanout na některé ze dvou světových točen (či navštívit jiná nehostiná a nepřístupná polární místa..). A této činnosti se věnuje už přes 20 let! Poselství z jeho práce je následující: "Nemusíte být superman, abyste dosáhli severního pólu. Musíte to zkusit a když neuspějete, zkuste to znova!" Určitě to stojí za zamyšlení!

Více informací (v AJ) o polárníkovi a jeho expedicích, zejména pak fotky, naleznete buď v článku na webu explorersweb.com, nebo na jeho osobních stránkách.

Antarktické umění

Těžké řemeslo Dmitryho Shparova se zalíbilo i jeho nejmladšímu synovi Matveyovi, který vedl například lyžařskou expedici na severní pól letos v dubnu s neslyšícím polárníkem; nebo pro zajímavost daleko v minulosti, v roce 2000, spoluvedl s dalším polárníkem Borisem Smolinem expedici pro altajského paraplegika Igora Kuzněcova - ten s nimi úspěšně přetraverzoval Grónsko (cca 600 km v místě polárního kruhu) na vozíčku připevněném na lyžích. Neskutečné!

Otec a syn zamíří na jižní točnu

Nejbližší společnou expedici oznámili Shparovi na další arktickou sezónu 2015 - chtěji urazit s handicapovaným Igorem Ushakovem, člověkem ochrnutým na horní i dolní končetiny z ruského Kursku, 934 kilometrů lyžováním až na jižní pól. To si určitě nenecháme ujít!

Ojedinělé znamení civilizace

Už se těšíte na zimu?
Ať už ano, či ne, držme všichni palce Shparovým a jejich činnosti, které v redakci velmi fandíme!
A pokud máte půlhodinku času, určitě se podívejte na prezentaci fotografií z Antarktidy a její přírody!

Zdroj: explorersweb.com, shparo.com


02.09.2014, Ondra Němeček


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz