Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

K jižnímu pólu se letos jede nejen na lyžích, ale i nablýskaným traktorem!

K jižnímu pólu se letos jede nejen na lyžích, ale i nablýskaným traktorem!

Před několika málo dny jsem upozorňoval na začátek sezóny dobývání jižní točny a mezi několika "standardními expedicemi" se objevila i jedna, která musí zaujmout každého - dobrodruzi se vydávají vstříc jižní točně pomocí traktoru tradiční značky, která již na jižním pólu úspěšně byla! Podívejme se na to blíže!Jede traktor, není to Zetor!

Pokud bych to měl spočítat, tak to bude tak potisícící. A co přesně? To, kdy jsem si říkal, že už nikdo v dané oblasti nemůže ničím překvapit a že jsou všechny způsoby expedice vyčeprány. Třeba na jižní pól. Ale opět jsem se zmýlil, jako vždy. Naštěstí! Tentokráte je tu totiž "zemědělská" expedice Antarctica2 ostřílené polárnice Manon Ossevoort přezdívané jednoduše Tractor Girl! A je jasné, proč!

Testy v extrémních podmínkáchTesty v extrémních podmínkách

Lepší jak v traktoru!Lepší jak v traktoru!

Bude stroj stačit na polární krajinu?Bude stroj stačit na polární krajinu?

 

 

 

 

 

 

Podívame-li se zpátky do historie, není jízda traktorem k jižnímu pólu úplnou novinkou - už v roce 1958 se Sir Edmund Hillary stal prvním, který dobyl jižní točnu za použití vozidel, konkrétně traktorů, které byly pro dané polární podmínky přímo ideálním prostředkem. Protože se svou expedicí chtěl uspět, nezvolil jinou značku než tehdy novou, ale vyhlášenou Massey Ferguson; tato volba se mu více než vyplatila.

Krasavec MF 5610 Krasavec MF 5610

A právě ve vzpomínce na tuto expedici přichází Tractor Girl se svým heslem, že se vám splní vše, pokud v to budete dostatečně věřit, aby moderně pojatou výpravou otestovala novou generaci strojů, konkrétně značku MF 5610 - číslo série není náhodné, neboť právě uplynulo 56 let po expedici zmíněného polárníka (který použil na své výpravě traktory Ferguson TE20) i 56 let vzniku značky dnes již legendárních traktorů. Některé informace naznačovaly, že by k jižnímu pólu měly být vyslány 3 kusy. Test to bude vážně těžký, vozidlo bude mít před sebou přibližně 5000 kilometrů dlouho (zpáteční) trasu na jižní pól v těch nejextrémnějších podmínkách. Ano, bude to skvělá promo-podívaná i reklama pro značku, pokud se celá akce povede, v základu jde ale především o skvělý nápad a netradičně pojatou expedici na poslední dobou dost hojně navštěvované místo a poukazující na historický kontext. A tomu my fandíme!

Polární krásaPolární krása

Expedice Antarctica2 už netrpělivě čeká v Jihoafrické republice na přesun na východoantakrtickou základnu Novo, aby mohla přesně 21. listopadu 2014 započít svou "farmářskou pouť" nehostinnou polární krajinou. Ta má svým rázem asi jenom jednu výhodu - pokud se na traktor rozhodnou polárníci upnout 16metrový řádkovací adaptér, jako jejich kolegové v naší vlasti, asi se nebudou muset nervózně dívat do zrcátek, zda už nejsou "mimo pole" ...

Šťastnou cestu!

A pokud by vás zajímaly historické záběry z výpravy Sira Hillaryho, podívejte se zde!

Foto: Expedice Antarctica2
Zdroj: antarcticatwo.com, blog.agcocorp.com


13.11.2014, Ondra Němeček


Diskuse


Kamil
Kamil
To je hnus, člověk vyráží do hor a mimo civilizaci, aby měl klid a užil si ticha.
13. 11. 2014, 05:01:49
Vojta
Vojta
Ale prdlajs, je to zajímavě pojatá expedice a ani náhodou to nebudou mít jednoduché. Jižní pól není destinace na pěší turistitku tak jak ty to vnímáš.
14. 11. 2014, 07:29:05

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz