Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Vysoká škola polárnická ve Skotsku?

Vysoká škola polárnická ve Skotsku?

Zatím ne, ale zdá se, že dobrodruh Craig Mathieson dělá vše pro to, aby tomu tak bylo. Prozatím se spokojil s „Polární akademií“ pro mládež nedaleko skotského městečka Aviemore. Jeho cílem je vychovat novou generaci skotských dobrodruhů.Jak projekt vznikl?

Respektovaný skotský polárník Craig Mathieson, který v roce 2004 dosáhl jižního a o dva roky později také severního pólu, to vysvětluje poměrně jednoduše: „Nápad na založení akademie vznikl při expedici na jižní pól, když jsem potkal mladého, šestnáctiletého Poláka Jasieka Mela, který měl stejný cíl jako já, tedy dosáhnout pólu. To ve mně vyvolalo touhu přivést mladé lidi k expediční činnosti“.

Craig na jižním póluCraig na jižním pólu

O co se „The Polar Academy“ snaží?

„Snažíme se o odemčení dveří k potenciálu, který dřímá v mladých lidech. To děláme skrz náš vzdělávací program, ve kterém chceme dětem říct, že bádáním se člověk může nejen bavit, ale také dělat užitečnou výzkumnou činnost“, vysvětlila členka týmu Jess Ridgeway.

Hlavním partnerem celého projektu je norská outdoorová firma Bergans of Norway, která se specializuje na výrobu oblečení a výbavy do těch nejnáročnějších podmínek, včetně arktických oblastí. Z Bergans of Norway zní: „Rádi podporujeme mladé lidi na jejich cestách a těšíme se, až si přečteme či vyslechneme příběhy z jejich budoucích expedic“.

Školicí a expediční tým chce jednoduše inspirovat mladé lidi, bez ohledu na sociální poměry, aby neseděli doma za počítačem a objevili kus dobrodružství, který expedice nabízejí. Na svých vzdělávacích kempech chtějí děti naučit dovednostem z oblasti navigace, týmové práce, budování táborů, oblečení, první pomoci a mnoha dalších.

Jak chutná expediční stravaJak chutná expediční strava

Výcvik horolezectvíVýcvik horolezectví

Že by předmět: Že by předmět:

Jedna z posledních akcí byl tří denní pochod krajinou mezi Carrbridge a Kinguisse. Každé z dětí mělo 12ti kilový batoh a množství dílčích úkolů.

Jak probíhá hledání malých polárníků?

Členové týmu The Polar Academy obcházejí střední školy na území Skotska a hledají děti ve věku 14 – 18 let, které by se chtěly zapojit do programu. Jako motivaci udávají šanci zúčastnit se velké arktické expedice. Součástí návštěv jsou také besedy a přednášky z minulých expedic.

Projekt se zaměřuje na mladéžProjekt se zaměřuje na mladéž


21.11.2014, Jan Haráč


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz