Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Úspěchy na jižním pólu - traktor dojel na geografický, osamocený lyžař na nedostupnosti

Úspěchy na jižním pólu - traktor dojel na geografický, osamocený lyžař na nedostupnosti

Roztálo mnoho ledu od doby, co jsme naposledy mapovali dění v nehostinné Antarktidě. Stalo se toho při polárních expedicích hodně a naštěstí vesměs dobrého. Pojďme se na to podívat blíže a těšit se z úspěchu druhých!Tractor Girl dojela

Samostatný článek jsme věnovali na našem webu Pohora.cz zajímavé "technické" expedici Antarctica2 zkušené polárnice Manon Ossevoort, která si za svůj cíl stanovila dojet na jižní pól traktorem proslulé značky Massey Ferguson, která ne náhodou stála u expedice Sira Edmunda Hillaryho na stejném místě před padesáti lety (více vizte v našem článku). Ačkoli se původně plánovalo, že by měla expedice úspěch oslavit 7. prosince 2014, ten den nadšení v týmu moc nepanovalo. Tehdy zbývaly do cíle ještě desítky kilometrů a místo načínání šampaňského ve vyhřáté základně bylo na programu především dotankování paliva ze zásob uschovaných na záchytném bodu podél cesty před rokem v rámci expedičních příprav.

Tractor Girl jede!Tractor Girl jede!

Expediční oslavy se ale posunuly jenom o dva dny a 9. prosince 2014 opravdu došlo k "zorání" jižní točny a úspěšnému "polo-zakončení" exedice Antarctica2 pod vedením polárnice a řidičky stroje MF 5610 Manon Ossevoort. Čísla shrnující doposavadní dění expedice jsou zajímavá - při průměrné teplotě -27°C běžel motor 584 hodin a spálil přes 2500 litrů nafty na vzdálenost 2500 kilometrů. Více detailů o projektu si můžete dohledat sami na příslušných webových stránkách akce!

Gratulujeme k úspěchu a šťastné zařazení zpátečky!

Lyžař vlající za drakem

Výhodu motorem poháněného stroje a vyhřáté kabiny neměl kanadský polárník Fréderic Dión, který ale stál také za zajímavou sólo-expedicí, o níž je radost psát. Rozhodl se vydat na lyžích za pomocí tažného draka nikoliv na jižní pól geografický, jako drtivá většina polárníků v tamním kraji, ale na jižní pól nedostupnosti. O detailech expedice jsme informovali v tomto článku, pokud nejste vybaveni patřičnými informacemi, měli byste to dohnat!

Frédéric Dion na pólu nedostupnostiFrédéric Dion před pólem nedostupnosti

Fréderica Dióna sice stejně jako ostatní soukmenovce v Antarktidě několikrát potrápila "bílá tma", kdy se za prudkého větru zvedal sníh ze země a nemilosrdně oslepoval, aniž by bylo možné pokračovat v chůzi, tudíž musel zastavit a bivakovat, naštěstí ale chytil zanedlouho opět dobré podmínky a především správný vítr do plachty a úspěšně 15. prosince 2014 stanul na "svém" pólu nedostupnosti, kde byl jeno on sám; na nejvzdálenějším místě všemu antarkrtickému pobřeží!

Ten den mluvil ve svém stanu uprostřed rozlehlého ledovce sám k sobě:

- Jsem na jednom z nejtišších míst naší planety, napadlo ho, ohromeného.
- Ano, je to pravda, hej ... Tak, co jsi dělal?
- Poslouchal jsem ticho. Spal jsem. Četl jsem.
- Opravdu? Celý den?
- Ano, není tu žádný vítr!
- Wow. OK.
- Co čteš?
- Knihy Mylène Paquette. Obdivuju ji, užívám si čtení jejích knih.
- Dobře ... skvěle. Ale, nemáš strach z toho všeho ticha kolem?
- Neeeeeee! Je to paráda, užívám si ten klid!
- Super!
- Jsi šťastný, Frede?
- Velmi.

Gratulujeme a šťastnou cestu na další ruskou vědeckou polární stanici (z jedné Fréderic Dión vyrazil a míří na jinou), kde se určitě zahřeješ!

Další bojovníci v hledáčku

Manželské líbánky si letos v Antarktidě naplánovali Stéphanie and Jérémie Gicquelovi, kteří se také s nelibostí museli několik dní potýkat s bílým neštěstím, kdy putovali doslova za nulové viditelnosti pouze za pomoci svého navigačního zařízení - a to pouze v tom nejlepším případě. Svou polohou jsou aktuálně na "náhorních plošinách", stoupají vzhůru a musí čelit nepříjemnému polárnímu větru zdvihajícímu ledové odštěpky ze země přímo do obličeje. I tak jsou ale schopni postupovat zhruba 23 kilometrů denně. Pěkné! Všichni zde v redakci věříme, že horší časy brzy střídají ty lepší!

Krajina věčného leduKrajina věčného ledu

O dalším sólo-lyžaři a polárníkovi, Skotovi Newallu Hunterovi bychom mohli napsat vesměs to samé; i on se během své expedice, na níž je teprve něco málo přes 14 dní dostal do špatného počasí a zcela dezorientován musel čelit "bílé tmě". Naštěstí i on tento polární rozmar přečkal bez újmy a aktuálně má již za sebou více než 350 kilometrů na své cestě za snem o jižní točně. Tento polárník chce ve svém adrenalinovém životě navštívit nejen všech sedm nejvyšších vrcholků kontinentů - projekt Seven Summits, ale také oba dva póly Země. Držme palce!

Držitel naší čestné redakční ceny "Polární čekatel roku" je beze sporu francouzský polárník Fayasal Hanneche, který na své expedici k jižnímu pólu více čeká, než postupuje. Minulý čtvrtek byl schopen ujít za jeden den kvůli špatnému počasí pouze necelé 3 kilometry, další den pak čekal celý ve stanu; a takových dní bylo více. Naštěstí pro něj má o zábavu postaráno, buď sleduje své oblíbené filmy jako Lawrence z Arábie či Království nebeské. A pokud ho nebaví filmy, čte knihy. Inu - ne vždy jsou polární krajiny o výkonech, někdy se prostě musí na vhodnou chvíli netrpělivě čekat!

Všem v ledové zemi přejme hodně zdaru!

Pohled na jeden den netradičně pojaté polární expedice:


13.12.2014, Ondra Němeček


Diskuse


Dan
Dan
Nejsem si úplně jistý, že Manon je zkušená polárnice, kdyžtak mě opravte, ale Tractor Girl přejela traktorem Afriku, a pak se rozhodla jet dál na jih, co vím. Ale třeba je to jinak :)
15. 12. 2014, 08:36:18
Díky za pozornost i reakci! Máš pravdu, projel jsem si její životopis raději znovu a asi jsem popletl při čtení řádky a charakteristiku "zkušené polárnice" ukradl :) jejímu kolegovi a přisoudil jí (viz http://int.masseyferguson.com/antarctica2-crew.aspx ), za chybu se omlouvám, nicméně myslím, že po této akci se z ní už (zkušená) polárnice stala a není to jenom obyčejná herečka a maskérka! ;-) --
15. 12. 2014, 18:44:31

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ