Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Za zatměním slunce na Špicberky

Za zatměním slunce na Špicberky

Cílem sportovně - výzkumné polární výpravy Arctos 5 – Svalbard Eclipse je pozorování a záznam úplného zatmění slunce v centrální Arktidě, k němuž dojde 20. března 2015. Bude viditelné v pásu zahrnujícím Faerské ostrovy, Špicberky, Zemi Františka Josefa atd.Vedoucí expedice Jan Šťovíček, člen Rock Point týmu, vybral za cíl souostroví Špicberky, které dobře zná. Výběr lokality ovlivnila kromě znalosti terénu také relativně snadná dostupnost Špicberků (v porovnání se Zemí Franze Josefa) a vyšší pravděpodobnost bezmračné oblohy v porovnání s proměnlivým oceánským podnebím Faerských ostrovů.

Statisticky vzato bývá v březnu na Špicberkách stálé počasí s převládajícími slunečnými dny, ovšem charakter rozsáhlého souostroví ležícího dvanáct set kilometrů od severního pólu je téměř kontinentální, s hlubokými mrazy – průměrná teplota pro dané období je přibližně -15°C, ale výjimečné nejsou ani hodnoty dvojnásobné, -30 °C, znásobené navíc působením větru.

Náhorní ledovec Holtedahlfonna, Špicberky..Náhorní ledovec Holtedahlfonna, Špicberky

Lední medvědi patří k hlavním nebezpečím pro návštěvníky Špicberků, proto je i obranu potřeba natrénovat.Lední medvědi patří k hlavním nebezpečím pro návštěvníky Špicberků, proto je i obranu potřeba natrénovat

Tahání pulek v rámci tréninkového pobytu v KrkonošíchTahání pulek v rámci tréninkového pobytu v Krkonoších

Je to právě čisté a vymrzlé polární prostředí, co dodává jinak dobře známému, prozkoumanému a zdokumentovanému astronomickému jevu zcela nový a zásadní rozměr.

V čase 10:15, kdy k zatmění dojde, je v tomto období a v dané zeměpisné šířce slunce velice nízko nad obzorem. Jako nejvhodnější pozorovatelna byla proto vybrána oblast nejvyššího bodu Špicberků, hora Newtontoppen, vysoká 1714 metrů.

Východní země z Newtontoppenu, Špicberky.Východní země z Newtontoppenu, Špicberky

Tato oblast je vzdálena od civilizace (správní středisko Longyearbyen, letiště, nemocnice) přibližně sto kilometrů bez jediného záchytného bodu. Expedice v tomto úseku na cestě tam i zpět musí být naprosto soběstačná. Hlavním dopravním prostředkem expedice budou turistické lyže a transportní saně, tzv. pulky, bydlet se bude ve stanech.

S ohledem na nutnost být v určený čas na daném místě, na množství pozorovacích a záznamových zařízení, se Jan Šťovíček rozhodl pro model kombinované expedice, kdy lyžařské sekci na počátečním a při návratu závěrečném úseku cesty ulehčí transport nákladu sněžný skútr.

Jan Šťovíček jako nejzkušenější polárník v týmu vybírá a testuje vybavení a zajišťuje bezpečnost na cestě. Nezbytným pomocníkem při zajišťování rizikových úseků je horolezec Jakub Houdek, chemik a amatérský astronom, člen několika předchozích expedičních týmů (Scorpio 5, Vector 5).

Odborným garantem expedice je jediný opravdový vědec, astronom Peter Scheirich, zaměstnanec ondřejovské hvězdárny a odborník na astronomickou námořní navigaci. Proviant mají na starosti Dana a Zuzana Háková, lyžařská instruktorka a záchranářka trvale působící ve španělských a jihoamerických skiareálech. Šestým členem týmu je Jakub Moravec, řidič sněžného skútru.

Vedoucí expedice Jan ŠťovíčekVedoucí expedice Jan Šťovíček

Pravděpodobnost úspěchu pozorování a záznamu zatmění slunce je v základu přibližně 50 % (buď bude jasno, nebo ne), s přihlédnutím ke statistice v daném termínu možná o několik procent vyšší.

A když se pozorování, hlavní cíl, nezdaří? Tak to bude další nádherná polární expedice, tentokrát v období, které by si málokterý polárník dobrovolně vybral, kdyby k němu nebyl donucen pohybem vesmírných těles.


24.02.2015, Jan Šťovíček


Diskuse


Krásné fotky. :)
02. 03. 2015, 15:43:28
Opravdu nádhera
28. 04. 2015, 15:59:54

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze