Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

SPELEOLOGIE

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Leo Houlding vyrazil do Grónska, místo lana zabalil kite a lyže

Leo Houlding vyrazil do Grónska, místo lana zabalil kite a lyže

Jeden z největších dobrodruhů 21. století objevil kouzlo snowkitingu, z čehož nemohlo v průběhu času vzniknout nic jiného než polární expedice. Vypravil se do Grónska, aby překonal vzdálenost o délce více než 1600 kilometrů.Brit Leo Houlding je "povoláním" především horolezec, ale jak je vidět, zkouší všechno, co jej zaujme. Poté, co do svých výprav zahrnul v roce 2009 při prvovýstupu na Mount Asgard base jumping, začal "fušovat" do polárnictví, když minulý měsíc s parťákem Brucem Corriem vyrazili do Grónska, aby tam překonali vzdálenost mezi městy Kangerlussuaq a Qaanaaq, kterou představuje zhruba 1000 mil, tedy 1600 kilometrů.

 

Expedice začíná..., © BerghausExpedice začíná..., © Berghaus

Leo Houlding (vpravo)  Bruce Corrie, © BerghausLeo Houlding (vpravo) Bruce Corrie, © Berghaus

Takhle to vypadalo při špatném počasí, © BerghausTakhle to vypadalo při špatném počasí, © Berghaus

Důvody pro volbu "snowkitingového" pojetí polární expedice Leo vysvětluje z pohledu zábavnosti: "Tradiční polární expedice mě nikdy moc nebraly - hodně utrpení a málo adrenalinu. Modernější pojetí obnášející snowkiting podle mě útrapy trochu zmírňuje a naopak adrenalin přidává."

Tracklog výpravy, © BerghausTracklog výpravy, © Berghaus

Celá akce probíhala bez podpory z vnějšku tzv. "unsupported". Každý z dvojice Britů měl sáně o hmotnosti 135 kilogramů. Zmiňovaný úsek se jim podařilo překonat za 18 dní (9. - 26. května), což představuje zhruba 55 kilometrů za den při teplotách kolem -20 °C.

To nevypadá tak strašně že?


"Šlo o mou první expedici podobného typu a byla to skvělá zkušenost, která mě hodně naučila. Bylo to mnohem náročnější, než jsem čekal, především kvůli vlivům počasí v podobě velkého množství sněhu, silného větru a špatné viditelnosti, což snowkiting, který je i za normálních podmínek technicky velmi obtížným sportem, ještě ztěžovalo", doplňuje Leo své poexpediční dojmy.

V cíli..., © BerghausV cíli..., © Berghaus

Leo Houlding je pověstný především svými prvovýstupy, a to i v těch nejodlehlejších koutech naší planety. Za vše mluví expedice jako Ulvetanna Peak (Antarktida), Mount Asgard a následný base jump z vrcholu (Kanada, Baffinův ostrov) či Cerro Autana uprostřed amazonského deštného pralesa (Venezuela).  Dále výstup na Everest s Conradem Ankerem v dobovém vybavení George Malloryho. Výstupem chtěli dokázat teoretickou reálnost Malloryho výstupu. Těch revolucionářských myšlenek měl Leo spousty a ze všech navíc vznikly zdařilé filmy pod taktovkou Alastaira Leeho. A jeden z posledních kousků je sólo výstup v jordánské pískovcové oblasti Wadi Rum, na 350 metrový pilíř Wisdom.

S využitím berghaus.com


06.06.2016, Jan Haráč


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů