Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Sibiřská lyžařská podívaná z okna vlaku Transsibiřské magistrály

Sibiřská lyžařská podívaná z okna vlaku Transsibiřské magistrály

Víte co spojuje filmy All.I.Can, Into The Mind nebo Always Above Us? Jsou tím ty nejmodernější a inovativní filmařské techniky, překrásné záběry, výborné propojení obrazu a hudby a také lyžařská tematika. Všechny tyto filmy má na starosti filmařské studio Sherpas Cinema z kanadského Whistleru.Základ týmu Sherpas cinema tvoří duo režisérů Dave Mossop a Eric Crosland, kteří se nebojí žádných výzev a jdou do všeho po hlavě. Není pro ně problém vzít svůj štáb do obrovských nadmořských výšek Himálají, na strmé svahy horských štítů nebo na rozsáhlé ledovce. Vzniknou tak autentické a dech beroucí záběry, které diváka dokážou upoutat a vtáhnout do děje.

Sibiř je plná zajímavých lidí, zvyků i lyžařských terénůSibiř je plná zajímavých lidí, zvyků i lyžařských terénů

Noci temné a mrazivé - to je SibiřNoci temné a mrazivé - to je Sibiř

Transsibiřská magistrála - nejdelší železnice světaTranssibiřská magistrála - nejdelší železnice světa

 

 

 

Nejinak je tomu i u snímku Sibiřský traverz. Tady se filmaři vydali se skupinkou tří skialpinistů po Transsibiřské magistrále, která spojuje vzdálený Vladivostok s Moskvou pomocí 9 288 km dlouhé železnice. Tuto netradiční a bláznivou výpravu nemohl zfilmovat nikdo jiný, než právě Sherpas Cinema – Ti si totiž ve věcech, které nejsou tradiční, libují.

Samotná jízda vlakem po nejdelší železnici světa by dala vzniknout samostatnému filmu. Pohled z oken na nekonečné bílé pláně, zastávky v malých vesnicích, kde na první pohled nikdo nebydlí, i velkých měst, plných socialismem čišící atmosféry.

Celý děj krátkého filmu se však neodehrává pouze ve vlaku, ale i na několika zastávkách, kde se odehrávají hlavní činnosti protagonistů – freeride. Míst vysoko položených, plných kvalitního hlubokého prašanu není podél magistrály mnoho. Ve filmu uvidíte perfektní freeride u hory Mamay poblíž jezera Bajkal. Tady se seznámíte s tajným všelékem, který drží místní obyvatele naživu a stále v optimistické náladě – vodkou.

Výprava se pak dále posune po železnici k horskému středisku Sheregesh, kde právě zuřila sněhová bouře, která ač velmi ztěžovala trasnport na místo, nadělila obrovské množství kvalitního sněhu.

Další zastávkou je odlehlá lovecká vesnice Ust‘ Anzas, kde si její obyvatelé vyrábí sami dřevěné lyže. A naši američtí lyžaři by byli hloupí, kdyby tyto lyže nevzali na svah a pořádně je neprojeli.

Celý film završí návštěva samotné Moskvy, kde už se pochopitelně freeride nekoná, ale je tu čas na srovnání myšlenek a zážitků a ohlédnutí-se za jednu z nejdelších cest v životech všech tří freeriderů. Film nejenom že ukazuje nádheru strmých sjezdů v nitru Ruska, ale výborně, a s trochou nadsázky, vykresluje ruskou společnost a svérázné obyvatele.

Budete se popadat smíchy, kroutit hlavou, chvílemi i trnout a s napětím očekávat, co bude dál. Každopádně vás tento výborný snímek z dílen Sherpas Cinema nepustí ze židle, dokud neskončí. A až skončí – budete balit lyže a shánět lístky na vlak do Vladivostoku.

snow film fest

Expedice Švédsko na SNOW FILM FESTu

Na letošním SNOW FILM FESTu, který se koná ve 220 českých a slovenských městech bude uveden film Sibiřský traverz o výpravě tří amerických lyžařů Transsibiřskou magistrálou napříč celým Ruskem. Jaké další filmy na letošním SNOW FILM FESTu můžete vidět?

Whiskey Berber – český film bratří Švihálků o výpravě do Marockého atlasu. Ve vybraných kinech bratři Švihálkové doplní promítání povídáním o svých cestách. S horolezkyní Tamarou můžete čelit její životní horolezecké výzvě. Dámská expedice na plachetnici do Grónska objevuje nové lyžařské terény. Nechybět bude ani český freeridový film z bulharských hor, polární expedice i film o výpovědi lidí, kteří se dostali do smrtelného lavinového nebezpečí.


09.11.2016, Michal Kroužel


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NEWSLETTER

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI