Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TRÉNINK A ZDRAVÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

HOROLEZECKÁ METODIKA

Horolezectví je obrovské puzzle složené ze schopností, dovedností a opomenout se nemůže ani jistá dávka štěstí. Mohlo by se zdát, že poslední jmenované není v našich rukou. Pravdou však je, že štěstí můžeme jít svým způsobem naproti, anebo od něj naopak utíkat.

Komunikace při horolezectvíKomunikace při horolezectví

Přehled stylů ve sportovním lezení

Jak na slanění bez jakékoliv pomůcky

Horolezecká metodika zahrnuje znalosti, které se týkají například uzlů, jištění, výbavy a jejího používání, slaňování, techniky postupu na feratách, orientace, pohybu na ledovci a dalších metodických prvků.

Horometodika však není jen o tom „tupě“ se biflovat poučky nazpaměť a doufat v jejich vybavení si v klíčovou chvíli, ale uvádění teorie do praxe pravidelným nacvičováním.


Feraty na pranýři: nejčastější otázky zodpovíme na základě testů

Feraty na pranýři: nejčastější otázky zodpovíme na základě testů

Přestože se zdá lezení ferat jako jednoduchá činnost, kterou zvládne i cvičené prase, panují mezi lezeckou veřejností stále nejasná doporučení na vybavení a jeho používání. Otestovali jsme pro vás, zda je bezpečné odsednout si do feratového setu a proč místo něj odsedku nepoužívat při jištění. Také poradíme, kdy vyřadit staré vybavení.

Malé ale šikovné, vychytávky na ledovcové túry

Malé ale šikovné, vychytávky na ledovcové túry

Jestliže se vydáte na ledovcovou túru, musíte téměř na každém kroku počítat s rizikem – sněhové mosty překrývají zrádné ledovcové trhliny. Při eventuálním pádu do trhliny hraje čas záchrany klíčovou roli. Proto by bezchybné a hbité ovládání záchranných kladkostrojů mělo být rutinní dovedností. K dostání jsou i šikovné vychytávky, které dovedou vyproštění spolulezce ještě o něco usnadnit.

Ledolezení pro každého

Ledolezení pro každého

Lezení v ledu nebo-li ledolezení může být opravdu pro každého. Pokud navštívíte některou z umělých ledových stěn (Liberec, Vír, atd.), tak se pod dohledem instruktorů snadno seznámíte se základy lezení v ledu. Stejně tak můžete vyrazit na zimní kurz třeba do Alp, např. adidas Outdoor kemp na Dachsteinu.

Jak vyrazit na ledovec (a přežít to)

Jak vyrazit na ledovec (a přežít to)

Ledovce jsou krásné i zrádné zároveň. Představují fascinující prostředí, kterým můžete putovat daleko do odlehlých krajin i stoupat vysoko na vrcholky hor, ale které je také plné nástrah. S jistou dávkou patosu lze říci, že se pohyb po ledovci podobá ruské ruletě. Jak z této hry vyjít z čistým štítem a neskončit na dně bezedné trhliny? Ve zkratce - nechoďte sami, ale raději ani ve dvou.