HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Puhoi - česká vesnice na Novém Zélandu
Roku 1863 opouští 83 německy mluvících starousedlíků vesničku ...Chotěšov... na Plzeňsku a vydává se na druhý konec světa - na Nový Zéland - začít nový život. Odjíždějí s příslibem přidělení 40 akrů půdy na osobu zdarma, sami si hradí pouze dopravní náklady. Na seznamu cestujících najdete jména jako Schischka, Straka, Becher nebo Schollum.
   

Málokdo z cestujících na zaoceánské lodi "WAR SPIRIT" má představu, co je v nové zemi čeká. Přidělenou půdu si musí sami zpracovat - vykácet buš, postavit obydlí, vybudovat cesty. S nástrahami neznámé přírody pomáhají českým Němcům místní Maoři. O tom, že to nebylo jednoduché, svědčí citace jedné z žen: "..kdybych uměla chodit po vodě, neváhám ani minutu a dám se na cestu domů". Přes počáteční obtíže přijíždějí další krajané, avšak už ne v tak velkých vlnách.

 

skola.jpg 

  

  Problémem je špatná angličtina nových osadníků. Sepisují proto petici vládě a žádají o podporu při založení školy. Vláda  souhlasí za podmínky, že k 80 librám, které do projektu vloží, přidají obyvatelé Puhoi dalších 80 liber. Požadavek se zdá být  nesplnitelný - pouze pět rodin je schopných přispět - jedinou librou! Po osmnácti měsících se podaří vybrat 65 liber a zbývajících 15 liber posílají příbuzní z Čech.

 

    Škola - postavená svépomocí v roce 1872 - sestávala z jedné jediné místnosti. Výuku zpočátku vedl jeden učitel, další roky se jí ujali manželé Krippnerovi. S přibývajícím počtem dětí (počet obyvatel vesnice se rozrostl na 200) však škola přestávala vyhovovat a tak naši krajané sepsali novou petici a vymohli si postavení nové školy - se dvěmi místnostmi a bytem pro učitele. V té době už školu navštěvovalo 85 dětí.

 

    Ve škole dnes sídlí muzeum osidlování (otevřené v létě od 13-16h, v jiných obdobích lze návštěvu domluvit individuálně, na kontakt se ptejte v hospodě). Najdete tu velký model vesnice, jak vypadala na začátku 20. století, dopisy, které psali puhojští rodinám domů, zemědělské nástroje, kroj nebo dudy.

 

kostel_1.jpg

 

    Dalším velkým úkolem bylo vybudování kostela a angažmá faráře. Farář do obce zpočátku pouze zajížděl, teprve v roce 1877 zůstává natrvalo. Kostel svatého Petra a Pavla se podařilo otevřít v roce 1881. Oltář si krajané objednali v Čechách. Současnou podobu,   kterou vidíte na obrázku, získal kostel na počátku dvacátého století, kdy byla přistavěna zvonice.

 

    Komunita zejména v prvních letech života v Puhoi drží velmi silně pospolu. Zpěvem a tancem udržují tradice. Talentovaný Charlie Becher dokonce vymýšlí nové písničky a pojmenovává je po svých sousedech. Některé se dochovali dodnes - zpívají se a tancují při speciálních příležitostech, jako je den, kdy si připomínají příchod do vesnice. Není třeba ale čekat na 10. srpen - každý druhý a poslední pátek v měsíci si kapelu (včetně dudáka) můžete poslechnout v malebné hospůdce hotelu.

       

    Ta je sama o sobě velmi zajímavým a živým místem. Stěny jsou ověšené starými fotografiemi, pivními tácky a cizími bankovkami (některé jsou české). Nad barem visí i obal od českého kondomu! Visí tu ale i rekvizity odkazující na jiné země - zejména východoevropské. 

knihovna.jpg

 

    Staré časy v Puhoi vedle školy, kostela a hotelu připomíná ještě budova knihovny a hřbitov. Domy, ve kterých dnes lidé v Puhoi bydlí, už žádný vztah ke střední Evropě nemají - na první pohled Puhoi působí jako každá jiná vesnice na Zélandu.

 RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz