HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Volarské menhiry

Volarské menhiry

Nedaleko Volar se nachází kruhový rondel jedenácti menhirů. Není původní, menhiry zde byly instalovány teprve v roce 2007. Mají však zajímavý příběh.Zdejší Menhiry stály původně v Krušných horách jako součást velkých rondelů, kde však musely ustoupit nejprve scelování půdy, poté stavbě silnice. Díky nadšencům a podpoře města Volary však byly jejich zbytky zachráněny a převezeny na toto místo. Jejich stáří se odhaduje na 8 000 let, jsou tedy svědky časů opravdu pradávných. Nevíme, kdo je opracoval a rozmístil a proč. Mají různý tvar i výšku, od půl metru do asi 130 cm.

Menhiry jsou rozmístěny do kruhu, přičemž nejvyšší stojí uprostřed. Rozestavení ostatních odpovídá postavení  při východu a západu slunce při keltských svátcích beltain a samain,  letním a zimním slunovratu, dva kameny označují sever a jih. Jednotlivé menhiry mají i svá jména.

Místo vhodné k tichému odpočinku, setkání s bezčasím, nebo přemýšlení, jak asi tenkrát ta kamenná observatoř fungovala.

Přístup:

Menhiry jsou vzdálené asi 700 m od Volarského náměstí směrem na Zelené dvory, na značeném okruhu kolem starých volarských chalup. Nacházejí se hned u silnice na kraji pole, na vyvýšeném místě v sousedství několika stromů. Leží na soukromém pozemku, ale jsou volně přístupné.


23.04.2015, Jakub Procházka


RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz