HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Trampové všech zemí, přijeďte na Zéland!

Trampové všech zemí, přijeďte na Zéland!

Najdete zde nádhernou a pestrou přírodu, báječný systém treků, chat a návštěvních center. Přinášíme vám pár tipů, jak si na zélandském treku zorganizovat ubytování, aby se vám opravdu vydařil a neskončili jste ve frontě před chatou.O zdejší přírodě již bylo napsáno mnoho. Od krásných pláží, romantických útesů, přes spící a znovu se probouzející sopky, velehory i nížiny, pralesy i kultivovanou krajinu, na Zélandu si každý najde to svoje. Mohli bychom napsat další z řady článků, popisující tyto krásy.

Queen Charlotte Track

My bychom vám ale chtěli přiblížit, jaké na Zélandu najdete pro cestování zázemí.

 

Asi třetinu území Nového Zélandu pokrývají národní parky a přírodní rezervace. Spravuje je Department of Conservation (DOC), což je ministerstvo s rozpočtem 241  mld. NZD a 1600 stálými zaměstnanci. Jeho funkce nekončí u ochrany životního prostředí. Jeho zaměstnanci a především početní dobrovolníci se starají o 12 800 km turistických stezek a 992 chat, které jsou trampům na jejich cestách k dispozici.

 

Great Walks

Zahraniční turisté nejvíce navštěvují tzv. Great Walks. Na Zélandu je jich celkem devět, většina z nich na jižním ostrově. Údržbě stezek se věnuje mnohem větší pozornost, než je zvykem u běžných treků. Nejsou náročné, zvládne je i méně zkušený japonský turista. Vedou nádhernými místy, která - pokud jste přijeli na Zéland strávit pár týdnů - je vám líto nezahrnout do vašeho cestovního itineráře.

 

Zápornou stránkou jsou přeplněné chaty po trase, nutnost je (někdy i hodně dlouho dopředu) rezervovat a nakonec i vysoké poplatky. Na nejznámějších trecích ve Fjordlandu, jakými jsou Milford, Kepler a Routeburn, se v letní sezoně platí až 40 NZD (asi 640 Kč) za jednu osobu a  noc. Což na čtyřdenním treku vyjde cestující pár už na 240 NZD, a to ještě nepočítáme dopravu z konce zpět na začátek treku, kde jste si nechali auto.

Speargrass Hut - Travers Sabine Circuit

Treky pro místní trampy

Místní trampové nemají Great Walks moc v lásce a raději navštěvují odlehlejší a přitom neméně pěkná místa na běžných trecích. Chaty (Backcountry Huts) zde nejsou o nic méně luxusní než chaty na Great Walks, nemusí se však rezervovat, takže můžete vyrazit, kdy se vám zlíbí. Poplatky se liší podle vybavenosti chaty od 5 do 15 NZD. Platí se dopředu v centrech DOC.

 

Běžná chata je vybavená kamny na uhlí nebo dřevo, které je k dispozici v poblíž stojící kůlně. U chaty stojí tanky, do kterých stéká voda ze střechy. Pokud je v blízkosti vydatný potok, bývá voda zavedena i do umyvadla v chatě, nebo splachovacích záchodů(!!!). Ke spaní budete potřebovat jen vlastní spacák, protože v chatách všech kategorií najdete gumové matrace (snadná údržba). Vezměte si s sebou i nějaké přezůvky, alespoň čisté sandále, protože navečer a zrána bývá dost chladno.

 

„Permanentka“ do trempských chat

Pokud se rozhodnete na Zélandu strávit delší čas, určitě se vám vyplatí zvážit koupi tzv. Backcountry Hut Passu. Opravňuje Vás k přenocování na kterékoliv z chat spravovaných DOC kromě chat na Great Walks v hlavní sezóně. Mimo sezónu se s tímto pasem dají užívat i chaty na Great Walks. Cena je velmi nízká: 90 NZD! Odpovídá zhruba devíti nocím na běžně vybavených chatách. Kartička platí 365 dní od data jejího nákupu.

 

Vedle chat spravuje DOC 148 kempů a tábořišť. Poplatky za ně se nejčastěji pohybují okolo 6 NZD. Spoléhá se na čestnost příchozích, jejich registraci a placení do kasičky u vjezdu do kempu. Příšlušenstvím kempu bývají udržované toalety a kohoutek s užitkovou vodou.

 

Samostatnou kapitolou jsou návštěvní centra DOC. Stala se prvním místem, které jsme při příjezdu navštěvovali. Zjistíte tu, jaké vás v nejbližších dnech čeká počasí, a necháte si poradit s plánovanou trasou treku. Lze si koupit informační letáček s plánkem cesty a popisem jednotlivých dní (po 1 NZD). Fanatici jdoucí ve stopách filmařů Pána prstenů zde zjistí nejbližší lokace filmu.

Práce DOC na nás udělala velký dojem. Přijeďte se sami přesvědčit!

 

Blog o pobytu autorů článku na Novém Zélandu najdete ZDERECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz