HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Expedice Frozen Five vyrazila na přechod Špicberků

Expedice Frozen Five vyrazila na přechod Špicberků

První desítky kilometrů sněhovými pláněmi má za sebou expedice Frozen Five, která před pár dny vyrazila na lyžařský přechod Špicberků. V pětičlenném mezinárodním týmu je i Čech Kim Senger.V krátké době je to po Expedici Špicberky 2007 Ondry Kotase další výprava, při níž Češi čelí extrémním podmínkám severu.

Dva měsíce mezi tuleni

Expedice Frozen Five byla přihlášena do soutěže Expedičního fondu.

Tým tvoří studenti ve věku od 22 do 28 let, z nichž všichni studují vědní obory blízké Antarktidě (ledovce, atmosféru, geologii, meteorologii) a mají se severskými oblastmi zkušenosti. Na cestu vyrazili z hlavního města Špicberků Longyearbyenu ve čtvrtek 29. března a ve sněhových pustinách stráví následující dva měsíce. Akce se koná pod záštitou Polárního roku, který byl zahájen v březnu.

Tym expedice

Co je čeká

Trasu o délce přibližně 1000 km expediční tým zdolá na lyžích, veškeré vybavení táhne každý člen na saních vážících okolo 80 kg. Cesta je rozdělena na pět etap.  Na začátku každé etapy si tým vyzvedne předem uložené jídlo a benzín. Jednou takovou základnou je i česko-polská vědecká stanice v Hornsundu.

Na expediční tým číhá mnoho nebezpečí. Kromě nízké teploty (při silném větru dosahuje až -50 °C) na Špicberkách žije přes 3000 ledních medvědů, kteří jsou schopni kvůli potravě člověka i zabít. Proto je expedice vybavena různými nástroji na obranu proti medvědům včetně dvou pušek. Jelikož je většina trasy vedena přes ledovce, existuje i riziko propadnutí do hlubokých trhlin.

Kromě maximálního sportovního výkonu (pokud se přechod podaří, bude se jednat o první český přechod Špicberků z jihu na sever), má expedice i vědecký program. V rámci mezinárodního polárního roku chce tým upozornit na problematiku globálního oteplování a jeho vliv na Arktidu, kde jsou klimatické změny nejvíce patrné.

Expedici můžete sledovat na www.frozenfive.org, kde je aktuální blog i v češtině.


03.04.2007, Redakce


RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz