HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Rekord na Great Himalaya Trailu: 1500 km dálkovou trasu v Nepálu překonali Ryan Sandes a Ryno Griesel za 25 dní

Rekord na Great Himalaya Trailu: 1500 km dálkovou trasu v Nepálu překonali Ryan Sandes a Ryno Griesel za 25 dní

Svatý grál všech dálkových tras Great Himalaya Trail v Nepálu proběhl na jaře 2018 ultraběžec světové úrovně a Salomon ambasador Ryan Sandes s parťákem Ryno Grieselem. Po cestě překonávali zasněžená sedla, potýkali se s omrzlinami, trávicími obtížemi i dýchacími problémy, přesto se však nevzdali. Vzdálenost 1504 km náročným horským terénem urazili za 25 dní, 4 hodiny a 24 minuty, čímž stanovili nový rekord trasy.Great Himalaya Trail (GHT) je označení dálkové trasy napříč bludištěm horských štítů a údolí celého Himálaje. Ačkoli existuje návrh na propojení celkem 4500 km, které by procházely Pákistánem, Indií, Nepálem, Bhútánem a Tibetem, reálně se dá mluvit o stezce s délkou asi 1700 km spojujících východní a západní hranice Nepálu.


Ryan a Ryno probíhají východem Nepálu. K poslednímu checkpointu jim zbývá pět dní.Ryan a Ryno probíhají východem Nepálu. K poslednímu checkpointu jim zbývá pět dní.

Ryan a Ryno stoupají k průsmyku Nara La (4580 m) po prastaré stezce obchodníků se solí na severozápadě Nepálu.Ryan a Ryno stoupají k průsmyku Nara La (4580 m) po prastaré stezce obchodníků se solí na severozápadě Nepálu.

Vyčerpání při rekordně rychlém přeběhu Great Himalaya Trailu.Vyčerpání při rekordně rychlém přeběhu Great Himalaya Trailu.

 

 

Prohlédněte si celou fotogalerii k článku...

 

 


 

GHT si navíc nejde představit jako jednolitou trasu s vlastním značením, spíš jde o propojení existujících stezek. GHT má několik variant – High Route horskými partiemi nebo Low Cultural Route přes horské vesnice ve středních polohách Nepálu a jejich kombinace.

Start z tibetského pohraničí

Rodáci z Jižní Afriky Ryan Sandes a Ryno Griesel odstartovali 1. března 2018 z městečka Hilsa v pohraničí s Tibetem. Čekala je trasa dlouhá 1500 km s převýšením přes 68 000 m, což by normálnímu smrtelníkovi zabralo minimálně pět měsíců pěší chůze. V podstatě tak museli každý den zaběhnout vzdálenost ultramaratonu, a to v náročném terénu, vysoké nadmořské výšce a navíc podle vlastní navigace.

Jejich cílem bylo překonání dosavadního rekordu trasy, který dva roky před nimi stanovil jejich krajan Andrew Porter na 28 dní, 13 hodin a 56 minut. Ryan a Ryno trasu plánovali tak, aby prošli všech dvanáct checkpointů a mohli tak usilovat o překování času svého krajana.

Ryan Sandes a Ryno Griesel (vlevo) nechávají za sebou region Dolpa a míří do sedla Thorong La (5416 m).Ryan Sandes a Ryno Griesel (vlevo) nechávají za sebou region Dolpa a míří do sedla Thorong La (5416 m).

Křest ohněm

Nebo spíš křest mrazem. Takové uvítání pro dvojici západní část stezky nachystala. Po pár úvodních dnech je navíc čekal nejodlehlejší a nejnáročnější úsek v regionu Dolpa. Bez signálu a podpory se tři a půl dne probíjeli sněhem. Na řadu přišly i cepíny a lano, když překonávali sněhem zaváté horské sedlo, které před nimi od zimy nikdo neprošel, což značně ztěžovalo postup i orientaci v terénu.

Do tuhého šlo ve chvíli, kdy dorazili do opuštěné vesnice, kde chtěli přenocovat, jenže v ní nenašli ani živáčka. Zachránil je až místní klášter, kde si vyprosili nocleh, jinak by je čeklala velmi mrazivá noc. Kombinace obrovského vyčerpání a pohybu na hranici podchlazení si však vybrala svou daň. Ryno si během manipulace s GPS na chvíli sundal rukavice, což se mu v -15 °C stalo osudné. Odnesly to konečky prstů na ruce, které mu omrzly.

Z regionu Dolpa pokračovala dvojice oblastmi kolem Annapuren a Manaslu, které jsou více obydlené a je možné se po cestě stavit řeba na pizzu, což byla pro borce příjemná změna. Také dechberoucí panoramata zasněžených horských štítů a výhledy na ikonické osmitisícovky zvedly náladu v týmu.

Právě tehdy ale zasáhla nešťasná náhoda podruhé. Rynovi slyšitelně luplo v noze a byl sotva schopný chodit. Dál ho vedla jen kombinace síly vůle, tvrdohlavosti a odhodlání.

Na hraně selhání

To, že bude přeběh GHT fyzicky náročný, bylo od začátku zřejmé. Že se však snaha o sportovní výkon změní v boj o život, nikoho na začátku nenapadlo. 19. den přeběhu, asi 40 km před Patanem vyhlásilo Rynovo tělo stávku. Trpěl křečemi v hrudníku a zrychleným dýcháním a zdálo se, že zkolabuje.

„Opravdu jsem si myslel, že padne mrtvý k zemi přímo na stezce, ale běžel dál. Měl zrychlený tep a horečku. Nikdy jsem nikoho neviděl v tak bídném stavu pokračovat dál,“ popisuje Ryan dramatickou situaci na svém blogu.

Ačkoli Ryno odmítal běh ukončit, tehdy Ryan opravdu přemýšlel, že pokus o rekord odpíská. Po pár hodinách spánku se však Rynovi udělalo líp, a ač se to může zdát jako holé šílenství, pokračovali oba sportovci v cestě.

Ryan Sandes a Ryno Griesel na trase ze Simikot do Hilsa v Nepálu.Ryan Sandes a Ryno Griesel na trase ze Simikot do Hilsa v Nepálu.

Pohostinnost Nepálců

Přeběh by ovšem nezvládli bez pohostinnosti místních lidí. Často zaklepali v některé z odlehlých rurálních vesnic a prosili o přístřeší na noc. Setkávali se s přívětivým uvítáním. „U dveří se jim objevili dva zarostlí, špinaví Jihoafričané, co mluví nepatrně nepálsky, a nejen, že nás pustili do svých domovů, ale také nám nabídli své postele a šli spát k sousedům, abychom měli pohodlí. Je to skutečná lekce pokory, potkat takové neuvěřitelné lidi.“

Euforie v cíli

Posledních 300 km běželi Ryan a Ryno nonstop ve dne v noci jen s krátkými pauzami. K závěrečnému checkpointu v Pashupatinagar na hranici s Indií dorazili po svítání 25. března 2018.

„Bylo to největší dobrodružství mého života, ale zároveň nesmírně náročné, zvlášť na psychiku,“ nechal se Ryan slyšet u posledního checkpointu. „Překonání jakékoli verze Great Himalaya Trailu byl můj sen. Cestou nás potkalo tolik pozitivního i negativního, o čem se nám ani nezdálo, ale jsem nadšený, že jsme vydrželi a zvládli to. Je to jeden z mých největších dosavadních sportovních počinů!“

Co měli s sebou?

  • boty Salomon XA Alpine se speciálními podrážkami pro ultradlouhé běhy
  • batoh S-LAB Peak 20 s bederákem
  • šortky S-LAB Shorts s všitými spodky
  • trika S-LAB Sense a Fast Wing
  • dlouhé kalhoty Long Salomon Tight
  • bunda S-LAB X Alp (voděodolná)
  • péřová bunda Salomon Down (voděodolná)
  • základní vrstvy Primo Warm LS Baselayer a Salomon Bonati Pants
  • šátky na hlavu a na krk
  • lehké rukavice na běhání a teplé lyžařské rukavice, oboje Salomon

 

Svět outdooru 4/2018

 

Článek vyšel v zimním vydání časopisu Svět outdooru 4/2018 - nejčtenějším magazínu pro milovníky hor a outdooru.


S výhodným předplatným za 96 Kč ročně (4 čísla) Ti žádný zajímavý článek neuteče!


07.02.2019, Natálie Kohoutková


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz