Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Časopis Pádler 1/16 – historicky první Pádler je tu

Časopis Pádler 1/16 – historicky první Pádler je tu

Po půl roce příprav nového časopisu je očekávaný první Pádler konečně tady. Co v něm najdete? Z největších zajímavostí určitě nesmíme opomenout rozhovoryPetrem Ptáčkem a Kateřinou Kudějovou, velký článek o tom, co odhalilo loňské sucho na Orlické přehradě nebo třeba tip na jarní pádlování v Maroku. 

Pádler 1/16 - titulní strana

Vážení předplatitelé a čtenáři vodáckého magazínu Pádler. Do vašich schránek právě míří nebo už dokonce dorazilo jeho první letošní vydání a zároveň první vydání vůbec. Na co se v něm můžete těšit, si povíme na několika následujících řádcích.

Jak bylo zvykem a je zvykem snad ve všech časopisech, začínáme, když pominu akční titulní stranu, na které je Tomo Andrassy, kterého vyfotil na Soče David „Vory“ Sodomka, obsah a úvodní slovo šéfredaktora. Následuje galerie fotografií pojmenovaná Ve vlnách světových moří, kde se tentokrát svými nejlepšími úlovky chlubí Standa Chládek. Jak sám uznal nejedná se o umělecké skvosty, ale v podmínkách, ve kterých Standa rád pádluje nebývá na dlouhé ladění fotoaparátu příliš času. Když si člověk při čtení popisků fotek uvědomí, z jak neuvěřitelných míst pocházejí, bude udiven.

Galerie - Po světových mořích

 

Při dalším listování narazíme na vodácký bulvár. Za zimu se toho ve vodáckém světě událo dost a tak je plný zajímavých zpráv. K nejdůležitějším určitě patří informace o zpřístupnění řek v KRNAPu a také Prielomu Hornádu na Slovensku.

A nyní už k samotným článkům. Na úvod se vracíme do loňské sezony, které byla na vodu hodně skoupá. Sucha byla taková, že se výrazně snížily hladiny i v přehradách. Asi nezajímavější věci odhalila přehrada Orlík, na kterou se vydal Vláďa „Břeh“ Fořt. Ve dvou víkendech prozkoumal odhalené zajímavosti v původních korytech Vltavy a Otavy a krásně nám své objevy popsal a vyfotil. Vyschlý Orlík odhalil i jez Nový mlýn, který skrýval potěšení (při dobré vodě) pro milovníky freestyle kajaku. Vlna, která se za příhodných podmínek na jezu tvořila, nemá v našich končinách obdoby a Tomáš „Slunda“ Pospíšil nám popsal zážitky ze svého ježdění na tomto playspotu, který funguje jedenkrát za desítky let.

Předplatné časopisu Pádler

Líbí se Vám časopis Pádler a chtěli byste jej číst pravidelně? Není nic jednoduššího, než si zřídit jeho předplatné a mít tak jistotu, že vždy ihned po vydání dorazí do Vaší poštovní schránky. Předplatné stojí pouhých 330 Kč za rok a obsahuje 4 vydání časopisu Pádler včetně poštovného a balného. Být součástí předplatitelské rodiny Pádlera navíc znamená řadu výhod. Například možnost účastnit se Předplatitelské nadílky o hodnotné ceny!

V českých vodách se ještě chvíli zdržíme. Nyní však trochu jiným pohledem, pohledem Petra Ptáčka. Pětistránkový rozhovor s jednou z nejvýraznějších postav české vodácké scény připravil Snížák a určitě se dočtete mnoho zajímavého nejen o Petrovi ale i o jeho projektech, kterých je požehnané množství.

Rozhovor Petr Ptáček

 

Pak už se přesouváme do zahraničních vod. Poslední dobou je v kurzu Švédsko, které si oblíbil i zkušený cestovatel Petr „Gándhí“ Novotný. Po přečtení jeho textu budete chtít do Švédska hned vyrazit a až uvidíte fotky, budete už mít napůl sbaleno. V chladnějších končinách se zdržíme i u dalšího článku, který je ze Sibiře. Konkrétněji z pohoří Altaj, kterým protéká řeka Katuň. Na zážitky z této řeky vzpomíná Jaromír „Partigo“ Loskot. A abychom se jen nechladili, tak zcela otočíme do teplých krajů. Do exotického Maroka nás zavede Martina Koláčková a ukáže, že pádlování je možné i v pouštní zemi. Jarní tip na exotickou vodáckou dovolenou je na světě.

Návrat do českých vod pojmeme trochu netradičně. Nevrátíme se totiž na řeky, ale na bazény, na kterých každoročně v zimním období probíhá Českých pohár v eskymování. Na jeho vznik a historii se podívali a trochu je objasnili Snížák a Jirka Šťastný. I na přírodních terénech se ale v české zimě pádluje, jak ukazuje Petr Křivánek, který každoročně pořádá akci Zimní Slapy. Letos proběhl už 10. ročník a je jisté, že nebyl poslední. Na historii všech deseti splutí můžete zavzpomínat právě na stránkách Pádlera.


Český pohár v eskymování

Zámecká Dyje

Maroko

 

 

 

 

 

 


Po zimě se na českých tocích trochu ohřejeme. Od našeho stálého spolupracovníka Jana Hocka přišly krásné fotky ze Zámecké Dyje a nešlo je do časopisu nezařadit. Až se budete chtít projet s lodí v krásné krajině a navíc blízko zámku, pak bude právě Zámecká Dyje vaším cílem. Následuje rozhovor se slalomářkou Kateřinou Kudějovou, která v loňském roce zaznamenala mnoho úspěchů a to nejen na poli závodním. Otázky kladla Pája Zástěrová. Po rozhovoru se podíváme na krátkou návštěvu do půjčovny Bisport, která pro letošní rok startuje projekt Slušní lidé vítáni. Snížákovi o této zajímavé myšlence povídal majitel Bisportu Jára Biolek.

Standa Chládek se v Pádlerovi mimo galerie objevuje ještě jednou, nyní s popisem svojí výpravy v severozápadním Pacifiku. Až budete číst o jeho výstupu v jeskyni, bude vám tuhnout krev v žilách. A to není jediný zážitek, který byl takto intenzivní. Došlo totiž i na plavání. Po Standově textu se podíváme na krátké reportáže z českých vodáckých akcí. Konkrétně z běžkařského závodu Vodácká 30, z krajského kola ČPE pro Plzeňský a Karlovarský kraj a také z Doubravy, která nespí ani v zimě.

Rozhovor Kateřina Kudějová

 

Nic nezůstaneme dlužni ani vodákům závodníkům. Jiří „Choroš“ Hron nás vezme na maraton Dordogne Integrale do Francie a popíše nám, jak tento dlouhý závod (130 km!) prožíval. Dále nás Aleš Daněk seznámí s průběhem raftového MS, které proběhlo v listopadu v Indonésii.

Jeden text pro nás sepsal i Vojta Jančar, u kterého jsme zvyklí spíše na domácí toky. Tentokrát se ale Vojta odvázal a popisuje svůj výlet do Brazílie, kde sjel několik řek a strávil několik dnů na mořském kajaku. V textu najdete i doporučení na cestu. Zbývá tedy jen pošetřit peníze na letenku nebo trénovat a do Brazílie zkusit dopádlovat. U mořských kajaků ještě chvíli zůstaneme, ale trochu jiným pohledem. Snížák se totiž vypravil do dílny Petra Majora, který si navrhl, vyrobil a otestoval vlastní seakajak C-Gator, který nyní dává do prodeje. Jak loď vznikla, vyrábí se a vypadá, se dočtete na třech stranách.

Vzpomenete si, kde jste pádlovali, když vám bylo 12 let? Sára Faustová v tomto věku proplula deltu Dunaje ještě s dalším 12ti letým kamarádem. Navíc to nebyla její první dobrodružná výprava. Při čtení Sářina deníku z výpravy nazvané Haru Mamburu vás určitě napadne, kam se tahle holka asi ještě za život vypraví.

Expedice Haru Mamburu

 

Následují recenze vodáckého vybavení. Snížák dostal k vyzkoušení bundu HiKO Ramble+, která je novinkou letošního roku pro turistické pádlování. A při dlouhých zimních večerech jsme pro vás přečetli také jednu knihu. Titul Na sever od Martina Lipiny přináší vyprávění o putování po severu Severní Ameriky a každému vodákovi, který má rád pobyt v divoké přírodě ji můžeme jen doporučit.

V zavedené paddleboardové rubrice se podíváme na Srí Lanku, která je ideálním místem pro provozování tohoto sportu a také si přečteme krátký rozhovor s Honzou Kolářem, známým českým creekařem, který ale nepohrdá ani ježděním vestoje.

Nu a už se pomalu blížíme k závěru. Na dvoustránce je tu pro vás nachystáno několik fotek od Davida Sodomky, který fotil na Lipně za třiceti kubíků a lezl u toho i po stromech, aby měl co nejlepší záběry. Pozveme vás na vodácké akce, které nás během jara čekají a závěrem…

A závěrem je tu velmi důležitá dvoustrana. Dvoustrana s Předplatitelskou nadílkou, kterou jsme pro vás opět po roce připravili. Na výběr je celkem 35 dárků a kdo nemá předplatné Pádlera měl by si ho rychle zřídit, aby mohl do soutěže vstoupit. Budeme všem držet palce!

Předplatitelská nadílka

 

A to je kamarádi vše. Doufám, že se vám první vydání Pádlera bude líbit, stejně jako se vám vždy líbilo HYDRO, a že se u jeho čtení budeme zase nejméně do konce roku setkávat.


06.04.2016, Petr Snížek


RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz