HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Při „svěťáku“ v Praze byla napsána další výrazná kapitola historie vodního slalomu

Při „svěťáku“ v Praze byla napsána další výrazná kapitola historie vodního slalomu

Tradiční hostitel závodů světového poháru, oddíl USK Praha vodní slalom, uspořádal první zářijový víkend další z těchto vrcholných klání ve vodáckém areálu v Praze Troji. První mezinárodní závod po Olympijských hrách přilákal na start velké množství zahraničních závodníků v čele s olympijskými medailisty. Závodit tak diváci mohli vidět Jířu Prskavce, Matěje Beňuše, Jessicu Fox či zlaté bratrance Škantárovce.Po loňských úspěších při závodě světového poháru, kdy hned první den čeští závodníci zaznamenali tři zlaté medaile a po letošním bronzu Jiřího Prskavce z Ria, si cestu do Troje v průběhu víkendu našlo přes deset tisíc fanoušků. Ti vytvořili naprosto unikátní bouřlivou atmosféru, která hnala domácí závodníky znovu za skvělými výkony.


Jessica Fox na startu / F: Jan Luxík

Český souboj Přindiš vs. Hradilek při slalom crossu / F: Jan Luxík

Čerstvý olympijský medailista Jiří Prskavec / F: Jan Luxík

Prohlédněte si všechny fotografie k článku...


Deset závodníků a závodnic se postavilo na start sobotních semifinálových jízd. Díky znalosti místní tratě a těžšímu brankovému rozestavení, o které se postaral švédský trenér, se podařilo devíti probojovat do finále. Kompletní zastoupení měli všichni tři singlkanosité, dokonce čtyři kajakáři a dvě singlkanoistky.

Singlíři však své početné zastoupení nedokázali přetavit v cenný kov. Nejlepší umístění ve svém prvním životním finále zaznamenal Lukáš Rohan, který dojel šestý. Tomáš Rak obsadil osmou příčku a olympionik Vítězslav Gebas skončil devátý.

F: Jan LuxíkF: Jan Luxík

 

Singlkanoistky se pustily do tratě ihned za svými kolegy. Skvělou jízdu před domácím publikem předvedla Kateřina Hošková a zasloužila si tak druhé místo za fenomenální Jessicou Fox, která ukázala bezchybnou a rychlou jízdu. Mladá a všestranná závodnice Martina Satková obsadila sedmou pozici.

Husarský kousek se povedl kajakářům. Obsazením prvních čtyř pozic se postarali o zápis do historie. Seřadili s v pořadí od vítězného Prskavce, druhý Tunka, třetí Hradilek a bramborový Přindiš. Všechny naše závodníky dělilo pouhých 69 setin sekundy a přivedli všechny fanoušky do varu.

Kajakářské podium patřilo výhradně českým závodníkům / F: Jan LuxíkKajakářské podium patřilo výhradně českým závodníkům / F: Jan Luxík

 

V neděli nastoupili do svých bojů kajakářky a deblkanoisté a znovu to byla spanilá česká jízda semifinálem. Ze sedmi lodí se do finále dostalo pět a mohly tak bojovat o další cenné kovy pro český vodní slalom.

Kajakářkám se však finále nepovedlo podle představ. Karolína Galušková nabrala více než šedesát trestných vteřin a dokončila závod na desátém místě. Olympionička Kača Kudějová se nevyvarovala velké chyby v prostřední části tratě a časová ztráta ji přisoudila šestou pozici. Nejlepší výsledek zaznamenala Veronika Vojtová, která si dopádlovala pro čtvrtou pozici.

Kajakářka Karolína Galušková / F: Jan LuxíkKajakářka Karolína Galušková / F: Jan Luxík

 

Deblkanoisté se postarali o další velké překvapení, konkrétně posádka Kašpar-Šindler, která neprošla po hrubé chybě a vracení se do jedné z branek ve spodní části tratě, do finálových bojů. Zastoupili je však jejich tréninkový partneři Karlovský-Jáně, když obsadili třetí pozici a přidali tak pátou medaili do českého týmu. Druhá posádka ve finále Koplík-Vrzáň dojela na šesté pozici.

Kompletní výsledky lze najít na canoeicf.com

V Troji byla k vidění také nová disciplína slalom cross, ve které zejména kajakáři dominují a do pražského závodu nenašli přemožitele. Dominance však skončila právě na domácí trati, když se Hradilek s Přindišem nevyvarovali chyb a byli rozhodčími diskvalifikováni ve společné semifinálové rozjížďce. Česká vlajka byla však znovu na stupních vítězů vidět. Postarala se o to Veronika Vojtová, která si v této disciplíně připsala své první vítězství.

Ihned po pražském závodě se reprezentační tým přesunul do slovinského Tacenu na finále světového poháru.


13.09.2016, Vít Přindiš


RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz