HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Nejvyšší hora, kam lidská noha nevystoupila

Nejvyšší hora, kam lidská noha nevystoupila

Vloni korejská expedice vystoupila na vrchol Batura II v Karakoramu. Druhý nejvyšší vrchol na hřebeni Batura byl tehdy uznáván jako nejvyšší nevylezená hora světa. Po ní je na řadě Gangkhar Puensum.„Na řadě" ovšem je podle výšky, ale určitě nelze říct, že by byl patřil k cílům aktuálních expedic. V historii se o něj neúspěšně pokoušeli čtyři skupiny horolezců, ale poté byly pokusy a zdolání vrcholu zakázány bhútánskou vládou.

Gangkhar Puensum je se 7570 metry čtyřicátou nejvyšší horou světa a nejvyšším vrcholem v malém himálajském království Bhútán. V místním jazyce jméno znamená „Hora třech sourozenců". Hora leží na hranici mezi Bhútánem a Tibetem, není zcela jasné kudy vede hranice a kde leží vrchol - dle čínských map přímo na hranici, dle bhútánských zdrojů je celý v Bhútánu.

Horolezecká historie

O výstup na vrchol se pokusily čtyři expedice. Logičtější přístupová trasa vede z jihu, takže poté, co se Bhútán alespoň z části otevřel zahraničním turistům a horolezcům v roce 1983, proběhly čtyři neúspěšné expedice v letech 1985 a 1986. Další snažení v roce 1994 znemožnil zákaz bhútánských představitelů pokoušet se vystoupit na hory nad 6000 m. Důvodem bylo respektování víry v bohy spojené s vrcholy velehor. Na to navázal o deset let později úplný zákaz horolezení v celé zemi.

Dalo by se tušit, že pro blízkou budoucnost jsou výstupy na vrchol znemožněny, ale jelikož Čína považuje vrchol z části i za svůj, neváhala vystavit lezecké povolení i pro Gangkhar Puensum. Nakonec ho ale právě kvůli nejasnostem ohledně hranice zrušila, a tak japonská expedice v roce 1999 směla vystoupit pouze na do té doby rovněž nevylezený 7441 metrů vysoký severní předvrchol Liankang Kangri. Dle jejich popisu vypadala cesta na úplný vrchol možná, i když vedla po ostrém hřebínku s nebezpečným nestabilním sněhem.

Chellila pass – pohled na Jhomolhari přes modlitební praporky

Nejvyšší nevylezený vrchol

...je vždy lehce s otazníkem. Jak odlišit samostatnou horu od pouhého předvrcholu? Dle některých byla i Batrura II součástí jednoho masivu Batury a třeba i Lhotse předvrcholem Everestu. A naopak i některé vedlejší vrcholy osmitisícovek jsou zatím nezdolané. Jako měřítko se většinou udává výškový rozdíl ze sedla mezi vrcholem a vrcholem nejbližší vyšší hory.

V případě Gangkhar Puensum není, co řešit, protože vůči Kančendženze je toto převýšení ze sedla takřka tři kilometry.

Problém je někde stanovit hranici, většinou se udává 300 - 500 metrů dle zdroje i (logicky) dle lokality. Zatímco v Himálaji se uvažuje více, tak v Česku by v Krkonoších zbyly jen předvrcholy Sněžky, pokud bychom uvažovali takovéto výškové rozdíly jako rozhodující.

Zdroje: GangkharPuensum.com, climbing.about.com


01.06.2009, Redakce


RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz