HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• NAŠE HORY: TÚRY A VÝLETY

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Buková hora

Buková hora

Zalesněný vrchol nad obcí Jiřetín pod Bukovou. Po hoře Bukovec je tento vrch druhým nejvýznamnějším výlevem čediče v Jizerských horách a tato hornina byla v minulosti těžena v lomu těsně pod vrcholem.V blízkosti turisticky značené cesty se nachází a balvany, které tu vytvářejí malou jeskyni, zvanou Čertova komora. Tajemné místo, spojované s ďáblem, je tak symbolicky ukryté v hlubokém lese. Podle pověsti se tu měl scházet se samotným ďáblem kovář Andreas Kunze, horaly přezdívaný Brechšmíd (Brechsmied). Když zemřel, jeho duch strašil v okolí skoro sto let. Podle legendy mohla spasit Brechsmiedovu duši jen smrt nevinného dítěte. To se stalo v roce 1863, kdy tady na syna místního dřevorubce Sedláka spadl balvan.

Přístup a tip na výlet

Horní Maxov, po zelené k rozhledně Bramberk (téměř kruhový výhled), modrá značka Horní Lučany, pak se potkáme se žlutým značením a jdeme vlevo (krásné výhledy), stále žlutá vzhůru na Bukovou horu. Po žluté k rozcestí pod Bukovou, okraj Dolního Maxova – vlevo po zelené do Horního Maxova. Okruh je dlouhý asi 12 kilometrů.


30.03.2015, Jitka Střihavková


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz