Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

OUTDOORFORUM: DISKUSE

Horolezectví

Slovák Zoltán Pál se pokusí o překonání rekordu Denise Urubka

Nedá mi aby som nereagoval na klamstvá pána Pála, nakoľko som jeden " z tých vyčerpaných tiel", o ktoré sa musel starať a vďaka ktorým nevystúpil na Pik Lenina. Keď som prvýkrát, počul jeho klamstvo v Slovenskej televízii v relácii Anjeli strážni, povzniesol som sa nad to a nereagoval som. Tento článok ma však vrcholne pobúril ako i Ľuboša Jelínka, ktorý ma naň upozornil . Nedá mi nereagovať. V roku 2006 som sa zúčastnil zájazdu s CK Turistika Hory na Pik Lenina. Na vrchol som nevstúpil i kvôli indispozícii môjho partnera . Už vtedy, keďže som tam nechal pytel (ako vy hovoríte) som bol rozhodnutý vrátiť sa . Ešte počas čakania na odchod z BC do Ošu som sa zoznámil s majiteľkou jednej cestovnej agentúry v Kirgizsku s pani Aňurou Maďmarovou, s ktorou som sa dohodol na rámcovej spolupráci. Pre svoju myšlienku- výstup na Pik Lenina som získal môjho najčastejšieho spolulezca Ľuboša Jelínka a Peťa Marciša- všetci členovia horolezeckého oddielu Lokomotíva Nitra . Celkovo na zájazde sme boli šiesti. Pána Pála k základnej skupine troch ľudí priviedol práve Ľuboš Jelínek, keďže v tom čase obaja bývali v Šali a poznali sa. Ľuboš sa za neho zaručil ja som proti jeho účasti nenamietal. Zola som prvýkrát videl až začiatkom júna 2008 počas kondičnej prípravy v Roháčoch, ktorú sme absolvovali spolu. Vtedy už bola cesta na Pamír po všetkých stránkach zabezpečená. Dovtedy sme komunikovali len mailom a telefonicky. Všetko organizačné zabezpečenie spočívalo na mojich pleciach od leteniek, cez komunikáciu s pani Aňurou atď. za čo som nezobral ani cent /vtedy ešte halier/. Bral som to ako normálnu kamarátsku vec, nakoľko pod Pikom Lenina som už bol a mal som teda z oblasti určité skúsenosti. Aj časový plán aklimatizácie a postupu pod kopcom sa realizoval poľa môjho návrhu na základe skúseností z roku 2006. Zo 6 člennej skupiny, sa nakoniec vykryštalizovala trojica ,ktorá dávala pokus o vrchol. Zolo Pál, Ľuboš Jelínek a ja. Už v druhej polovici cesty z tábora č. II do tábora pod Razdeľnou začal Zolo zaostávať. Stan v nie najlepšom počasí sme postavili a zabezpečil pred víchricou v podstate len my dvaja s Ľubošom. Jediné čo v jeho tvrdení je pravdou, je to, že noc bola strašná, bola strašná víchrica. Počas noci Zolovi bolo zle a opakovane vracal do vrecka v stane. Predpoveď na nasledujúci deň bola pomerne dobrá a tak sme nad ránom, kedy sa vyjasnilo a prestávalo fučať , s Ľubošom uvažovali čo ďalej. Zolo bol za brieždenia slabý ako mucha a nevládal sa poriadne ani hýbať. S Ľubošom sme veľmi chceli ísť na vrchol. Ja som tam bol už druhý raz. Nakoniec sme sa vzdali pokusu o vrchol, hoci sme boli v dobrej kondícii a bol vysoký predpoklad ,že vrchol dosiahneme. Zola sme obliekli, natlačili do neho čaj, zbalili stan, všetky jeho veci si rozdelili a naložili ako i stan do svojich ruksakov, naviazali na lano a zišli do dvojky. Tam sme mali ešte jeden stan, ľahol si do neho a driemal, spal, varili sme mu čaj a keď sa pozviechal , opäť sme si s Ľubošom rozdelili batožinu /aj tento ďalší stan/ a doviedli ho bezpečne do jednotky. Takže skutočnosť je taká, že Ľuboš a ja sme pánovi Pálovy možno zachránili život. Ja som sa už druhýkrát vzdal vrcholu, nepotreboval som to medializovať, len nechápem motiváciu pána Pála takto hrubo skresľovať skutočnosť. MUDr.Jozef Pintér a Ľuboš Jelínek P.S. Všetci členovia zájazdu na Pamír na Pik Lenina v roku 2008 sú ochotní sa zúčastniť osobnej konfrontácie s pánom Pálom pod Vašou kuratelou - autorom článku pánom Jánom Haráčom
27. 04. 2014, 20:51:30
Zolo žial o priebehu na Leninovi klame bol som tam a viem že to bolo tak ako to napisal Jozef.Nechapem ho čo chce tym dosiahnut.Možno dostal Kopoldovu chorobu.Dufam že to Zolo uvedie na spravnu mieru.Som jeho spolulezec a doteraz bol OK.
27. 04. 2014, 21:46:33
Peter Marciš. Klamem? Nebudem sa obhajovať, lebo nevidím zmyseľ v obhajobe, ale ak sa pamätám, tak si došiel do camp II, kde tovj stav bol dosť mizerný. Minuť som minul cestoviny a jedlo zo svojich zásob. Ty aj Juro bol dosť mimo. Dole Ty a Juro ste sa tackali a k tomu bol s nami aj Ten lezec z AT. Pri pokuse si nebol a netušíš ako to bolo, tak načo obviňovanie, že klamem. Na Jožkové vyjadrenia iba toľko, že ja to vidím trochu inak. Zaostával som to je isté. Mal som nabalený trojmiestny stan a na moju prosbu aby sme si ho rozdelili mi bolo povedané, že Ľubo má cepín a Ty lano. Pokiaľ sa ja pamätám, tak sme stan spolu stavali a Ľubo ležal a bol dosť vyčerpaný. V noci som už bol veľmi zle na tom a víchrica lomcovala stan až do rána fučalo. Okrem toho si nespomenul, že Lˇubo ma tam chcel nechať, lebo si zaplatil za výstup. Obliekať ste ma neobliekali ale vyšli ste fotiť a ja som sa obliekal sám. Stan som chcel nechať v CIII a Ľubo mi povedal, že môžeme ale ja ho Zaplatím Jurovi, lebo je jeho. Upozornil som Vás oboch, že nemám jedlo lebo Peter Marciš mi tvrdil, že ich zásoby sú v spoločnostane. Holt neboli. Jozef ty si mi dal polku čokolády smerom dole do druhého kempu a Ľubo vytiahol celý chleba a klobásu. Keď som sa ohradil, že mi mohol dať aspoň polku, tak odpoveď bola, že to je jeho vrcholová strava. Tak ak ste mi zachránili život, tak som Vám obom veľmi vďačný. A peťová varianta je určite presná, lebo sedel v základnom tábore v 3700m. Trochu máme odlišné pohlady na tento výstup.
28. 04. 2014, 17:15:43
A tvrdenie, že z trojky sme išli traja naviazaný je úplne choré. Vy dvaja ste išli spolu s Ľubom a ja som sa motal sám, často krát po štyroch a medzi tým som zvracal a mal hnačku. Pamätám si,že ma míňala nejaká skupinka Rusov. TAkže lano? Hrdinské činy? Naviazanie a pomoc? Mudr. Jozef Pintér. Môžeš ma nazvať klamárom ale nesúhlasím z tvojou verziou. To čo si vážim i dnes, je, že si ma nechcel nechať v stane samého v tom stave. Vážim si to lebo Ľuboš ma chcel nechať a bolo mu jedno, že som napdrť vonku víchor, za každú cenu chcel na vrchol. No nič tak som sa narodil druhý krát. Vďaka Vám hrdinovia moji a taktiež aj Peťovi, že to všetko videl zo základného tábora.
28. 04. 2014, 17:26:10
A tvrdenie, že z trojky sme išli traja naviazaný je úplne choré. Vy dvaja ste išli spolu s Ľubom a ja som sa motal sám, často krát po štyroch a medzi tým som zvracal a mal hnačku. Pamätám si,že ma míňala nejaká skupinka Rusov. TAkže lano? Hrdinské činy? Naviazanie a pomoc? Mudr. Jozef Pintér. Môžeš ma nazvať klamárom ale nesúhlasím z tvojou verziou. To čo si vážim i dnes, je, že si ma nechcel nechať v stane samého v tom stave. Vážim si to lebo Ľuboš ma chcel nechať a bolo mu jedno, že som napdrť vonku víchor, za každú cenu chcel na vrchol. No nič tak som sa narodil druhý krát. Vďaka Vám hrdinovia moji a taktiež aj Peťovi, že to všetko videl zo základného tábora.
28. 04. 2014, 17:26:22
patrik pass
patrik pass

Pan Pal, nie som horolezec a vasom vystupe som nebol, len chcem upozornit, ze po precitani tejto diskusie ste sa sam usvedcili z klamstva. V hlavnom texte tvrdite, ze ste zachranovali: ("Moji druhovia nezvládli aklimatizáciu a tak som s nimi zostúpil do C1 do 4100 a následne som ich odprevadil do BC 3700m. Dva dni som varil a míňal svoje zásoby pre ich vyčerpané telá a tak som už nemal žiadny proviant.")a tu v diskusii obvinujete tych kolegov, ktorych ste "zachranili",ze vas tam chceli nechat a ze ste sa pri ich "zachrane" motla po styroch a zvracal. Len tolko.

23. 05. 2017, 09:05:25
Mne sa páči Kopoldova choroba. Už sa chlapi nehádajte!!!!
16. 08. 2014, 14:35:59
Mudr. Pintér, nikto netvrdil, že ty a Ľuboš Jelínek bol ten o koho som sa staral, ale Peter Marciš a Juraj Solovič! My traja sme zdielali stan, ktorý bol Jurov. Obaja na tom boli veľmi zle. Do konečného vrcholového pokusu sme išli my traja Jozef, )Lubo a ja. Býval som sám v 3 miestnom stane a ste boli vyššie o niekoľko desiatok metrov. Hore som si v trojke som si uvaril poslednú malú instantnú polievku a ani jeden z vás mi neponúkol žiadne jedlo. Nechápem však ako si to všetko Peter Marciš pamätá, keď tam nebol. Možno sme to všetci videli odlišne a ja som ten klamár. Aspoň ten Kopold nie je sám, čo robí hanbu horolezectvu. A vy traja môžete byť hrdí na seba, že ste ma zachránili. Vďaka Vám :-)
28. 04. 2014, 17:49:42
Zoli neverím vlastním očiam aké klamstvo píšeš ohľadne Pamíru a hlavne toho,že som ťa tam chcel nechať.Ja to ďalej nebudem rozmazávať ale kariéra sa nerobí na úkor kamarátov/?/.Prajem Ti všetko dobré a aby sa Ti nikdy nestalo to čo na Razdelnej v 2008 keď tam v horách budeš sám.S pozdravom Luboš J.
28. 04. 2014, 20:32:53
Maš svoj pohlad a nazor tak ako ja. Ja mam svoju verziu a nazor a ty tiez. Akceptujem to. Necitim sa byt klamarom. A to pod čo ste sa podpisali je pre mna tiez prekvapujuce ale nazvat vas klamarom by som si nedovolil. Kazdy sme nejaky a mame odlisny nazor.
28. 04. 2014, 21:08:03
Pěkný projekt, ale myslím si, že je to docela velké sousto na to, že jsi nikdy nebyl ani na 1000 m blízko metě 7500m...(Komunnizma, Pobedy). Ono tělu se pak už ani po té první sedmičce na tu druhou moc nechce, ještě když jde sólo. Ale třeba to vyjde, držím palce
30. 04. 2014, 09:59:40
Uvedomujem si náročnosť tohoto celého projektu aj svoju neskúsenosť nad 6000m. V príprave mám zakomponovaný aj pobyt v hypokomore, ktorý má kamarát a tak verím, že mi to pomôže natoľko aby som dokázal fungovať v tej výške aspoň podobne ako v 6000. Šanca je naozaj minimálna, ale nejaká je a rád by som sa pokúsil nájsť aj to minimum.
30. 04. 2014, 12:02:02
Libor
Libor
Teda já nejsem horolezec, ale myslím, že pro Vás by byl velký úspěch se dostat i "jen" na vrchol Pik Pobědy ve skupině se zkušenými kolegy. Motivace a trénink v nížině nestačí, ale dělejte si, co chcete. Možná to vyhlašujete jen proto, abyste byl zajímavý pro sponzory, a pak řeknete, že to z nějakých důvodů nešlo.
30. 04. 2014, 15:09:38
Naozaj som došiel len kusok nad dvojku ako aj ostatný.Dalej sa nešlo lebo to bolo v ramci aklimatizacie.Den predtym mi bolo blbo no mimo som nebol. Vysekal som plošinu pre stan a než sme tam chceli preniest nas už si tam postavili iný.Tak sme zostali na smetisku.Po ceste dolu tiež nemam pocit že by sme sa tackali ale nebolo to ani rýchle.Na lane sme mali Nemca a potom sme medzi trhlinami našli našu dámu a vtedy sme spomalili uplne. Traja ste išli hned do BC a Juro Ela a ja sme prespali v 1.Na druhy den sme prišli do BC.Neviem ako si to myslel s tým odprevadzanim ked bol taký plan.Odprevadil ma teda aj Jožo s Lubošom.Dobre vieš že BC som nezostal kvoli aklimatizácii ale mal som natrhnutu šlachu na nohe.Ked ste prišli dolu z pokusu o vrchol tak si v BC hovoril ako to bolo. Vtedy to bolo čerstvé teraz to zostarlo.Pravda musi niekedy asi dozriet.Od vtedy sme boli vela krat na akciach a škoda že sa neotvorila tato téma boli by sme si to vyjasnili osobne a nevznikla by tato situacia.Snežný leopard či sa ti podarí alebo nie hlavne vrát sa živý a v poriadku
02. 05. 2014, 22:55:00
Peter, ti hovoríš pravdu a ja som klamár. Ľubo a Jozef majú tiež pravdu a ja klamem. Každému som od roku 2008 hovoril to ako som to videl ja. Nazvať klamárom a špiniť niekoho je jednoduché. Ľubo ohováral teba, ty zase jeho za tie roky. Ľubo ma nazýva klamárom a viac krát som ho za tie roky kryl pred jeho klamstvami. On určite vie kde a komu klamal. No, je to vaša varianta a ja to akceptujem. Bojovať s vami nebudem, lebo verejnosť miluje osočovanie a jednostranné informácie. Teraz je 2014 a čo to má spoločné s mojim pokusom o Leoparda?
09. 05. 2014, 18:45:38
Áno Zoli máš pravdu ,kryl si ma ,ja viem koho som klamal/manželku/ale čo to má spoločné s Pamírom 2008 .Je to od Teba nepekné vyťahovať tu moje súkromie.Prajem nech sa Ti Leopard podarí a zdravý sa vráť.S pozdravom Luboš
09. 05. 2014, 22:18:48
matygol
matygol

Zajímalo by mě, jak tohle dopadlo ..

nemyslím teď tu slovenskou přestřelku :D

10. 01. 2017, 13:43:14

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze