HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Ferata BergführersteigZemě: Rakousko
Oblast: Ennstalské Alpy (Gesäuse berge)
Celkový čas: 5-6 hodin
Obtížnost: C/D
Nejvyšší bod: Haindlkar-Planspitze, nástup v cca 1650 m

Popis:

Tato zajištěná cesta byla zřízena kvůli usnadnění nástupů horolezeckých cest severozápadní stěnou Planspitze. Traverzování členitého skalního terénu s řadou žeber a žlabů je spojeno s opakovanými výstupy a sestupy (jednou téměř o 100 m) i s přechody nezajištěných suťových polic a teras. Mezi vyznavači ferat si stěží najde své příznivce.

Jako přístup na začátku zajištěné cesty Bergführersteig (1650 m) slouží dolní část chodníku Peternpfad se skalnatým terénem (obtížnost I, II, sebezajištění na stanovišti). Ve své horní části je chodník sice dobře značený ale jen s nepatrným zajištěním. Stoupá až do sedla Peternscharte (2027 m), odkud lze pokračovat na Planspitze nebo k chatě Hesshütte.

Příjezdové místo:

Gstatterboden 580 m (nádraží)

Výchozí bod:

Státní silnice v údolí Ennstal u kilometrovníku 100,0 - 2 km západně od Gstatterbodenu 600 m

Výstup:

Z výchozího místa cestou č. 658 k chatě Haindlkarhütte 1121 m - dále chodníkem Peternpfad vzhůru k vlastnímu úpatí stěny, cca 1650 m, vlevo tabule "Bergführersteig" - tudy členitým skalním terénem nahoru a dolů až k zalesněnému hřebínku, kterým vede neznačený přístup k cestě Pichlweg (nejhezčí výstup, II; severozápadní stěnou Planspitze)

Sestup:

Po výše zmíněné neznačené lesní cestě na státní silnici Gesäusestraße u kilometrovníku 101,2 (1 km západně od Gstatterbodenu)

Obtížnost: C/D,

KS3-B, II-; několik těžkých pasáží, mnoho úseků zajištěných ocelovými fixními lany, dva krátké ocelové žebříky, kolíky ale též nezajištěné, exponované suťové police; průběh cesty není značený, proto nejsou vyloučené problémy s orientací

Chaty:

Haindlkarhütte 1121 m

Orientační mapa


21.01.2015,


Sem vložte diskusní příspěvek.