HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Ferata GoldwegZemě: Rakousko
Oblast: Ötztalské Alpy / Nauderer Berge
Celkový čas: 6-7 hodin
Obtížnost: D/E
Nejvyšší bod: Bergkastelspitze 2912 m

Popis:

Nastupuje se na úpatí třetího výrazného skalního žebra severní stěny. První úsek vstupu je ještě poměrně lehký; po dobře ukotveném fixním laně, místy po trávě a hlíně, překonáme dolní část poněkud lámavého žebra. Teprve ve střední části se žebro napřimuje do hrozivě vyhlížející věže. Téměř děsivé klíčové místo - bez zajištění horolezecká "šestka" - se překonává pomocí několika kolíků.

Mnohem důležitější než hrubá fyzická síla je zde obratnost, techniky a především naprostá odolnost vůči závratím. Každý chyt a stup v tomto kolmém, místy dokonce převislém úseku je nutné dobře zvážit. Po trochu klidnějším výstupu v horní, již ne tolik strmé části žebra následuje ještě jedna krátká zkouška síly a technické zdatnosti při zdolávání kolmého skalního výšvihu.

Příjezdové místo:

Nauders 1394 m

Výchozí bod:

Dolní stanice lanovky Bergkastelseilbahn 1365 m, 2 km jižně od Naudersu

Výstup:

Z výchozího místa výjezd lanovkou na horní stanici 2173 m - stezka k nástupu (špatně se hledá) - ferata GOldweg - Bergkastelspitze

Sestup:

Normální cestou k jezeru Goldsee - výchozí místo

Doporučujeme výstup na sousední Plamorder Spitze po trochu lehčí feratě Tiroler Weg

Obtížnost: D/E,

KS5-D; převýšení 300 m; mimořádně těžké a extrémně exponované klíčové místo; žulové skály v této oblasti jsou porostlé lišejníkem a za sebemenšího vlhka jsou nebezpečně kluzké; severně orientované žebro osychá po dešti velmi pomalu a snadno se na něm tvoří námraza. Skoby ukotvující lana bývají někdy vytrženy!

Chaty:

Samoobslužná restaurace na horní stanici lanovky Bergkastelseilbahn 2173 m, bez možnosti přenocování

Lanovky:

Čtyřmístná kabinová lanovka, dolní stanice 1365 m, horní stanice 2173 m (první jízda v 9:00, poslední v 16:40)

Orientační mapa


28.01.2015,


Sem vložte diskusní příspěvek.