HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Feraty v masívu ElferkammZemě: Rakousko
Oblast: Stubaiské Alpy
Celkový čas: 6-7 hodin
Obtížnost: C
Nejvyšší bod: Elferspitze 2499 m; Westlicher Elferturm (Breiter Elfer) 2490 m; Elferkofel 2505 m

Popis:

Jako nějaká gigantická hradba se z kotlů na západním úbočí zvedá dvojice věží "Elfertürme" se zcela kolmými stěnami. Obě tyto věže Elferkofelu jsou na severní straně rozděleny až po její úpatí velmi strmým, úzkým zářezem. Touto téměř kolmou rozsedlinou se táhne výstupová cesta severní stěnou.

Kdo tuto úsporně zajištěnou trasu v exponované skále zvládne bez problémů, může se bez obav pustit do dalšího dobrodružství: jde o vzdušné, vzrušující lezení ve skalním labyrintu, jehož světlý, pevný vápenec jako by ani snad do Centrálních Alp nepatřil. Ale sestup do sedla Zwölfernieder je pouze úspornou verzí feraty - kdo běžně nezvládá II. stupeň, měl by se z Elferkofelu vrátit zpět.

Příjezdové místo:

Neustift im Stubaital 993 m

Výchozí bod:

Neustift, dolní stanice lanovky Elferlift 993 m

Výstup:

Z výchozího místa výjezd lanovkou na horní stanici 1812 m - hotel Elferhütte 2080 m - zajištěná cesta severní stěnou - západní věž elferu 2490 m - sestup na normální cestu - Elferspitze 2499 m - Elferkogel 2505 m - sestup do sedla Zwölfernieder 2335 m

Sestup:

Vyhlídkovou cestou Panoramaweg k Elferhütte - sedačkovou lanovkou dolů k výchozímu místu

Obtížnost: C,

KS4-C; přístup místy velmi exponovaný; všechny cesty průběžně velmi vzdušné! Převýšení na cestě severní stěnou a na Elferturmu 300 m; Elferspitze na obou stranách cca 80 m.

Sestup do sedla Zwölfernieder asi 1 km dlouhý, převýšení cca 160 m, velmi úsporné zajištění, při sestupu místy II. Lezecká dovednost nezbytně nutná!

Chaty:

Horský hotel Elferhütte 2080 m

Lanovky:

Sedačková lanovka Elferlift z Neustiftu na horní stanici, 993-1812 m (8:00-17:00)

Orientační mapa


30.01.2015,


Sem vložte diskusní příspěvek.