HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Ferata Via Italiana

Ferata Via ItalianaZemě: Itálie
Oblast: Julské Alpy
Celkový čas: 10-12 hodin
Obtížnost: C/D
Nejvyšší bod: 2677m

Popis:

Tato mimořádně odvážně vedená, ale skvěle zajištěná cesta severní stěnou vděčí za svůj vznik vytyčování státní hranice po roce 1945. Hranice vedoucí středem vrcholové pyramidy Mangartu bránila Italům v přístupu k vrcholu z údolí Koritnice. Proto byla v místy téměř kolmé a kompaktní severní stěně Malého Mangartu instalována ocelová fixní lana a držadla. Výsledkem je náročná a dosti vzdušná direttisima, která až neuvěřitelně kontrastuje s poměrně pohodlným výstupem na slovinské straně.

Karel Veselý, Ferrata Via ItalianaKarel Veselý, Ferrata Via Italiana

Karel Veselý, Úsměvy na Ferrata Via ItalianaKarel Veselý, Úsměvy na Ferrata Via Italiana

Karel Veselý, Nástup na ferrata Via ItalianaKarel Veselý, Nástup na ferrata Via Italiana

Z tohoto místa se dá dostat na vrchol po mnohem snadnější feratě, Slovinské zajištěné cestě nebo také po pohodlné normální cestě. Kdo by se chtěl vyhnout velmi namáhavému výstupu z Fusine, může dojet autem až na nejvyšší bod slovinské vojenské silnice a bez problémů sestoupit cestou č. 517 ze sedla Forcella Mangart k bivaku Nogara a odtud se potom vydat na Via Italianu.

Karel Veselý, Odpočinek před ferratouKarel Veselý, Odpočinek před ferratou

Ferratu Via Italiana můžete zdolat i na zájezdu CK Alpina - Ferraty Julských Alp.

Příjezdové místo:

Fusine, 787m

Výchozí bod:

Parkoviště u jezera Lago di Fusine Superiore, 936m

Výstup:

Z parkoviště Lago di Fusine - Alpe Tamer, 1010m - cesta č.513/517A/517 - bivak Nogara, 1850m - zajištěná cesta Via Italiana - její vyústění na státní hranici, 2273m. Odtud pak Slovinskou zajištěnou cestou na Mangart.

Sestup:

Z vrcholu lehkou normální cestou k chatě Koča na Mangartském sedlu, popř. k jezerům Lago di Fusine přes sedlo Forcella Mangart, 2166m, a bivak Nogara nebo přes sedlo Forcella della Lavina, 2055m (stará, neznačená, poměrně špatná vojenská cesta, v dolní části zcela zarostlá)

Obtížnost: C/D,

Via Italiana KS4-D, velmi vzdušná, převýšení 300m

Chaty:

  • Bivacco Nogara (u Via Italiany)1850m
  • Koča na Mangartském sedle na slovinské straně, 1906m

Orientační mapa


26.02.2015,


Sem vložte diskusní příspěvek.