HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Ferrata na Jalovec (výstup od Domu v Tamarju)Země: Slovinsko
Oblast: Julské Alpy
Celkový čas: 6-7 hodin
Obtížnost: B/C
Nejvyšší bod: 2645

Popis:

Hora Jalovec patří k jedněm z nejhezčích vrcholů Julských Alp. Díky své poloze mimo hlavní triglaský masiv není tolik turisticky vytíženým místem, ačkoli v sezóně tu určitě sami nebudete.

Z vrcholu se nabízí výhled jednak na Triglav a okolní velikány nejvyššího vrcholu Julských Alp, na druhé straně se pak rozprostírá slovinsko-italská hranice strážená monumentálním vrcholem Mangartu.

Příjezdové místo:

Dolina Planica, dojet se dá až k Domu v Tamarju.

Výchozí bod:

Dom v Tamarju leží v údolí svíraném okolními skalnatými štíty, odkud se nabízí mnoho variant kratších i delších výstupů. Značení je bílé kolečko s červeným středem, všechny trasy jsou značeny stejným symbolem.

Výstup:

Od chaty se jde nejprve lesem mírně vzhůru, dál stezka strmě stoupá po nepříjemném suťovišti až do sedla Kotovo sedlo (2 134 m n. m.), kde se napojuje cesta z doliny Loška Koritnica. Na Jalovec se pokračuje stezkou po úbočí hory až do výšky 2 400 m. Tady se objevuje první jištění.

Výstup strmou stezkou není jištěn souvisle, použití feratového setu je na zvážení každého, helma je však nezbytností.

Sestup:

Stejnou cestou.

Případně lze zvážit vícedenní přechod se sestupem přes Zavetišče pod Špičkom (přespání), sestup do průsmyku Vršič a odtud přes Malou Mojstrovku, nebo okolo ní sestup zpět k Domu v Tamarju.

Obtížnost: B/C,

Výstup i sestup jsou značně strmé, zajištěné jen v některých místech. Samotné lezení po feratě dosahuje obtížnosti B/C, i v dalších úsecích je však potřeba jistý krok.

Chaty:

V okolí se nachází v údolí směrem na sever Dom v Tamarju (1 108 m n. m.), na jih leží Zavetišče pod Špičkom (2 064 m n. m.), severozápadním směrem se dá dostat ke skupině chat v průsmyku Vršič (1 611 m n. m.). Pod Kotovým sedlem se nachází ještě bivak (1 965 m n. m.).

Lanovky:

nejsou

Doba lezení: 2 hodiny

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

Orientační mapa


10.09.2015,


Sem vložte diskusní příspěvek.