HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Ferrata Kandersteg-Allmenalp Klettersteig

Ferrata Kandersteg-Allmenalp KlettersteigZemě: Švýcarsko
Oblast: Bernské Alpy
Celkový čas: 3-4 hodiny
Obtížnost: C/D
Nejvyšší bod: Allmenalp 1732 m n. m.

Popis:

V Bernských Alpách si najde každý své – od kavárenského povaleče až po náročného extrémistu. Nechcete-li napodobovat místního borce Ueli Stecka a šplhat severní stěnou Eigeru, a přesto toužíte po dobrodružství ve vertikále, je tento region v samotném srdci Švýcarska to pravé.

Švýcarsko sice není zemí, kde by zajištěné cesty měly dlouhou tradici, o to hezčí lezení však nabízejí. Všechny jsou krásné, o nudě tu nemůže být řeč! Kterou však přímo v Bernských Alpách vybrat? Rotstock Klettersteig na úbočí Eigeru s výhledem na Mönch a Jungfrau? Perfektní vzdušný zážitek z osmisetmetrového volného prostoru pod nohama na Mürren Klettersteig? Nebo jednoduché lezení s krásnými výhledy podél vodopádu v Adelbodenu? Jungfrau region je právem turistickým magnetem v létě i v zimě a pro nás podstatná informace je, že místní turistická centra pamatují i na vyznavače zajištěných cest.

Točitý žebřík a visuté lávky

Hravá a zároveň hodnotná ferata obtížnosti C/D, vedoucí těsně podél vodopádů potoku Allmibach, nese jméno Kandersteg-Allmenalp Klettersteig. Na lezce-turisty tu čeká 350 metrů lezení vyšperkovaného nejrůznějšími lahůdkami. Převislý žebřík v úvodní části odradí ty, kteří by si následující pasáže beztak nedokázali užít, ostatním jsou pak servírovány samé dobroty a každá část cesty má něco do sebe – ať už jde o chůzi po skobách nebo lezení čistě po skále.

Ferata je vedená ve francouzském stylu, tedy s průběžným ocelovým lanem, které je prověšené, a nutí tedy lezce k maximálnímu kontaktu se skálou. V polovině cesty vás čeká lanový mostek a odpočinek na lavičkách pod převisem. Pak už se můžete těšit na vychytávky v podobě točitého žebříku a visutých lávek nad údolím potoku s vodopády. Cítíte-li se příliš unaveni, vodopád vám občas dopřeje příjemnou sprchu. Poslední třetina cesty nabídne zlatý hřeb – lanovku. Kdo se necítí, může ji obejít po lanovém mostě, ale byla by to škoda. Při správném zacházení s kladkou je jízda nad údolíčkem potoka parádním zážitkem. Je však potřeba pořádně nastudovat manuál a zbytečně nemachrovat – brzdění o skálu nemusí být zrovna příjemným zážitkem.

Pak už nezbývá než si pěšinkou dojít pro zasloužené pivo do hospůdky na vršku Allmenalp (1725 m) a pokochat se krásnými výhledy na údolí Kanderstegu a jezero Oeschinensee.

Příjezdové místo:

Kandersteg, respektive spodní stanice lanovky, která je kousek za městečkem směrem na jih

Výchozí bod:

Do výchozího bodu se dostanete za krátký čas od parkoviště, které leží přímo u spodní stanice lanovky. Říčku obejdete zprava a budete stoupat do kopce, po chvíli narazíte na začátek feraty.

Výstup:

Sestup:

Dolů můžete sjet lanovkou či sejít po svých příjemnou procházkou. Jednou za rok (zhruba v půlce srpna) se tato ferata leze i v noci, kdy je osvětlená pouze loučemi a čelovkami a – to je teprve zážitek!

Obtížnost: C/D,

Chaty:

chata Untere Allmendalp (na Allmenalp)

Lanovky:

ano, Kandersteg - Allmenalp

Doba lezení: 3 hodiny

FotkyFotky

FotkyFotky

FotkyFotky

Orientační mapa


17.02.2017, Eliška Pastuszková


Sem vložte diskusní příspěvek.